Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 10 najciekawszych projektów... ciągników

Esensja.pl
Esensja.pl
Rzadko zdarza się, by traktor wyglądał zachęcająco, i w większości wszystkie ciągniki są do siebie podobne. Służą do kopania ziemniaków lub wożenia obornika i nikt nie myśli o tym, by projekty traktorów były estetyczne. Okazuje się jednak, że w wyjątkowych wypadkach projektanci popuszczają wodze fantazji, czego dowodem jest to zestawienie najciekawszych designów ciągników.

Paweł Sasko

Weekendowa Bezsensja: 10 najciekawszych projektów... ciągników

Rzadko zdarza się, by traktor wyglądał zachęcająco, i w większości wszystkie ciągniki są do siebie podobne. Służą do kopania ziemniaków lub wożenia obornika i nikt nie myśli o tym, by projekty traktorów były estetyczne. Okazuje się jednak, że w wyjątkowych wypadkach projektanci popuszczają wodze fantazji, czego dowodem jest to zestawienie najciekawszych designów ciągników.
Przodek ciągnika
Przodek ciągnika</br>Fot. www.flickr.com/photos/adamrice
Przodek ciągnika
Fot. www.flickr.com/photos/adamrice
Maszyna z fotografii to prawdziwa poezja. Ten potężny traktor na stałe połączony jest z pługiem, więc zapewne służył do orania pola. Co ciekawe, siodełko dla kierowcy usytuowane jest nad lemieszami, co oznacza, że skręcał on tym wehikułem za pomocą małych, tylnych kół. Warto również zwrócić uwagę na mały, rdzewiejący lejek wystający z chłodnicy oraz gładkie koła o budowie szprychowej.
Traktor wodny
Traktor wodny</br>Fot. www.blog.modernmechanix.com
Traktor wodny
Fot. www.blog.modernmechanix.com
Ta niesamowita maszyna naprawdę istniała – została zbudowana w 1935 roku i umożliwiała odważnym pasażerom podróże po oceanie. Traktor woził podróżnych pomiędzy Bigbury, Devonshire a wyspą Burgh. Ciągnik jeździł po dnie morskim, niosąc pasażerów ponad falami. Napędzał go silnik o mocy 24 koni. Co ciekawe, ta fantastyczna tradycja jest kontynuowana i obecnie również można przejechać się takim traktorem, tylko w nieco nowocześniejszej wersji.
1918 Samson Sieve-Grip
1918 Samson Sieve-Grip</br>Fot. www.flickr.com/photos/sherlock77
1918 Samson Sieve-Grip
Fot. www.flickr.com/photos/sherlock77
Ten niesamowity okaz to jeden z ośmiu zachowanych ciągników trójkołowych tego typu. Powstał w fabryce traktorów Samsona, w Kalifornii, tuż po zakupieniu jej przez koncern GMC Truck. Prawdopodobnie wyprodukowano jedynie 140 modeli tej maszyny. Koła ciągnika zostały zaprojektowane w taki sposób, by pomagały rozbijać ziemię, a jego wysokość umożliwiała wjeżdżanie pod drzewa owocowe. Traktor waży ponad dwie tony i rozpędza się do sześciu kilometrów na godzinę.
Trójkołowiec
Trójkołowiec
Trójkołowiec
Na zdjęciu widoczne jest jedynie pierwsze koło, natomiast pozostałe dwa znajdują się pod drewnianą paką. Po lewej stronie koła widoczny jest silnik MK6 z jednym cylindrem, przystosowany do spalania benzyny. Ciągnik pochodzi z lat 50., kiedy to w Stanach Zjednoczonych produkowano takie cuda. Trójkołowce z reguły były używane do szybkiego przewożenia towarów po drogach asfaltowych.
1952 McCormick Farmall Super C
1952 McCormick Farmall Super C</br>Fot. www.flickr.com/photos/mema_nh
1952 McCormick Farmall Super C
Fot. www.flickr.com/photos/mema_nh
Pod tą malowniczą nazwą kryje się stary traktor wyprodukowany w roku 1952, przeznaczony do prac w polu. Elementem, który rzuca się w oczy, jest gąsienica zamocowana pomiędzy małym kołem z dodatkowej osi a kołem tylnym. Co ciekawe, najnowsze modele traktorów również korzystają z tego rozwiązania – dla lepszej przyczepności na niekorzystnym gruncie projektanci wprowadzają gąsienice, które można mocować wedle potrzeby.
Ferguson Tractor model TE20
Ferguson Tractor model TE20</br>Fot. www.flickr.com/photos/electropod
Ferguson Tractor model TE20
Fot. www.flickr.com/photos/electropod
Ten model ciągnika używany był w latach 1955 – 1958 podczas arktycznej ekspedycji Anglików, której przewodziła doktor Vivian Fuchs. Powstał on z komponentów wyprodukowanych w Nowej Zelandii i w rzeczywistości jest mutacją znanego modelu TE20. Wyposażony został w dodatkowe osie, które pozwalają mu poruszać się po trudnym gruncie, a zielonkawa plandeka chroniła kierowcę przed arktycznymi wiatrami.
Traktor na szczudłach</br>Fot. www.blog.modernmechanix.com
Traktor na szczudłach
Fot. www.blog.modernmechanix.com
Traktor na szczudłach
Powstał on w 1954 roku jako prywatna inicjatywa farmera, o którym można przeczytać w numerze „Modern Mechanix” sprzed 50 lat. Skonstruował on swój ciągnik w celu sprawnego poruszania się po polach kukurydzy w Kalifornii. Wyposażył go w silnik o mocy 21 koni mechanicznych oraz szczudła z gąsienicami wysokie na dwa metry. W taki sposób powstał ciągnik do zbierania kukurydzy, który wyglądem przypomina futurystycznego mecha.
Traktor winogronowy
Traktor winogronowy</br>Fot. www.flickr.com/photos/mrkbrz
Traktor winogronowy
Fot. www.flickr.com/photos/mrkbrz
Ta dość pokraczna konstrukcja to ciągnik, zbudowany specjalnie do zbierania winogron. Być może jego design nie jest zbyt porywający, ale ciekawie dopełnia to zestawienie. Ten traktor to typowa maszyna do pracy w polu – jest odrapany i przerdzewiały jak przystało na wiejski ciągnik. Konstrukcją przypomina nieco ogromne, kroczące wehikuły TB-TT z „Gwiezdny wojen”, dlatego też zaskarbił sobie moją sympatię.
Coffee Train P312
Coffee Train P312</br>Fot. www.porschetractors.com
Coffee Train P312
Fot. www.porschetractors.com
Mówi się, że w fabrykach Porsche wykonano jedynie 300 egzemplarzy tych ciągników. Ich miejscem przeznaczenia były plantacje kawy w Brazylii, dlatego też karoseria traktorów jest opływowa i aerodynamiczna. Miało to zapobiegać niszczeniu delikatnych sadzonek kawy. Coffee Train P312 jest unikalny, ponieważ pod maską ma silnik spalinowy, co jest niespotykane w przypadku produktów marki Porsche. Podobno plantatorzy kawy chcieli utrzymywać sadzonki jak najdalej od spalin z silników diesla.
KLM
KLM</br>Fot. www.flickr.com/photos/caribb
KLM
Fot. www.flickr.com/photos/caribb
Ten ciągnik wygląda jak mieszanka samochodu wyścigowego z maszynami z klocków Lego, jakimi można było się poruszać w grze „Lego Racers”. KLM został zauważony w porcie lotniczym Amsterdam-Schiphol i wzbudzał powszechne zainteresowanie. Trudno wyobrazić sobie do czego może służyć taka futurystyczna maszyna, ale z pewnością na polskiej wsi znalazłaby zastosowanie.
koniec
16 maja 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Zakalec z ambicjami
— Paweł Sasko

Końskie mordy
— Paweł Sasko

Dziwy nad dziwami
— Paweł Sasko

Esensja czyta dymki: Reaktywacja
— Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski

Coś na spanie
— Paweł Sasko

Lewe jądro Szatana
— Paweł Sasko

Z miłości do pędzli
— Paweł Sasko

Tęsknię, Lizaczku
— Paweł Sasko

Zmiana warty w Baśniogrodzie
— Paweł Sasko

Tylko dla fanatyków
— Paweł Sasko

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.