Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

W sieci: Niezakładanie grup dyskusyjnych w pl.*: mini-HOWTO

Tekst ukazał się 1.IV na grupie dyskusyjnej pl.news.nowe-grupy

Jacek Kawa

W sieci: Niezakładanie grup dyskusyjnych w pl.*: mini-HOWTO

Tekst ukazał się 1.IV na grupie dyskusyjnej pl.news.nowe-grupy
Niezakładanie grup dyskusyjnych w polskim Usenecie (konkretnie w hierarchii pl.*) staje się coraz powszechniejsze. Mimo, że w ostatnim tysiącleciu znacznie uproszczono ten proces, wciąż niezałożenie grupy nie wydaje się być wystarczająco łatwym i zrozumiałym dla każdego. Niniejsze HOWTO ma pomóc wszystkim chętnym, którzy chcieliby uszczęśliwić usenetową społeczność niezakładając jakiejś grupy dyskusyjnej.
Wersja
0.1. 01.04.2002
0.2. 10.04.2002
============
SPIS TREŚCI
============
============
Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody mogące wyniknąć z faktu przeczytania niniejszego dokumentu.
W części drugiej niniejszego dokumentu przedstawiono kilka najpopularniejszych sposobów na niezałożenie grupy dyskusyjnej. Autor starał się ułożyć je w kolejności od najmniej czasochłonnych do najbardziej, niemniej każdy przypadek wymaga przemyślenia, dzięki czemu efekty uda się osiągnąć jak najmniejszym kosztem.
Jest to sposób na tyle prosty, że często pomija się go w różnego rodzaju opracowaniach (np. pominięto go w wersji 0.1. mini-HOWTO). W rzeczywistości dostępny jest nie tylko osobom bez dostępu do sieci, ale każdemu. Jeśli samo niezałożenie grupy dyskusyjnej ci wystarczy, to na przeczytaniu tego punktu możesz skończyć lekturę mojego mini-HOWTO i iść na przysłowiową staropolską, bezalkoholową kawę (zobacz też „Kawa i Newsy HOWTO”).
Należy:
a) uświadomić sobie, że istnieje coś takiego jak „grupa dyskusyjna” i że owa „grupa dyskusyjna” ma nazwę i tematykę;
b) pomyśleć nad jakąś nazwą i ewentualnie nad tematyką;
c) wyobrazić sobie, że nasza nazwa zaczyna się od literek pl i kropki;
d) zapomnieć o powyższym.
UWAGA: taki tok postępowania ma oczywiście pewne wady - nie jest powiedziane, że ktoś inny nie wpadnie na podobny pomysł i grupa nie zostanie założona z braku formalnej częci procedury (pozostałe sposoby dają pewną gwarancję, że kolejne propozycje założenia naszej grupy - nawet wysunięte przez kogo innego - zostaną zignorowane).
Jednym z prostszych sposobów jest próba założenia w hierarchii pl.* grupy spoza tej hierarchii. Na przykład propozycja grupy ww.wodne.wydry wysłana na pl.news.nowe-grupy z pewnością nie zostanie zaopiniowana pozytywnie i tym samym cel zostanie osiągnięty.
Przykład:
Propozycja: ww.wodne.wydry
Grupa o wodnych wydrach.
Aby nie założyć grupy już istniejącej należy:
- zdobyć listę grup dostępnych w hierarchii pl.* (całkiem prawdopodobne, że jeśli widzimy choć jedną taką grupę w naszym czytniku, to uda nam się z niego wyciągnąć całą resztę - odsyłam do instrukcji),
- wybrać sobie z listy jakąś o interesującej nazwie,
- zgłosić propozycję wybranej grupy na pl.news.nowe-grupy.
Przykład:
Propozycja: pl.test
Sprawdź się.
UWAGA: jeśli w danej chwili nie dysponujemy listą grup dyskusyjnych z hierarchii pl.* możemy ułatwić sobie nieco sprawę i zaproponować założenie pl.news.nowe-grupy.
UWAGA: należy uważać przy przepisywaniu nazwy grupy, tak aby przypadkiem nie zaproponować grupy innej niż zamierzona (a konkretnie takiej, która w pl.* jeszcze nie istnieje).
Ten sposób wymaga znajomości - przynajmniej w stopniu podstawowym - podziału administracyjnego Polski (początkującym radzimy zapoznać się z opracowaniami „Mapy kontra rzeczywistość”, „Atlas nie tylko dla orłów”).
Aby nie założyć grupy w hierarchii pl.regionalne.* należy:
- znaleźć na mapie z dużą ilocią różnej wielkości kropek jakąś z interesującą nazwą,
- zgłosić propozycję pl.regionalna.nazwa_kropki (gdzie nazwa_kropki jest nazwą kropki).
Grupa nie zostanie założona w hierarchii pl.regionalne.*, zatem tu kończy się nasza - zgłaszającego - rola.
Przykład:
Propozycja: pl.regionalne.myslowice
Myslowice to fajne miasto.
UWAGA: należy zwrócić uwagę, żeby nie zaproponować nazwy jakiejś niebieskiej plamy zamiast nazwy kropki.
UWAGA: Hierarchia pl.regionalne.* jest częścią hierarchii pl.*: pl.regionalne.(costam) = pl.(regionalne.costam).
UWAGA: jeśli nie mamy mapy z kropkami, możemy spróbować zaproponować grupę pl.regionalne.nazwa_z_bialej_tablicy, gdzie nazwa_z_bialej_tablicy jest nazwą przeczytaną na białej tablicy (czasami biała tablica jest zielona, ale to nie powinno nas zmylić) stojącej często z lewej strony drogi przy wjazdach do różnych miejscowości.
UWAGA: w pewnych przypadkach może się okazać, że w ten sposób zastosujemy wariant z punktu 2.3.
Jest to sposób dość ryzykowny - wystarczy wspomnieć, że w pl.* istnieją grupy o takich nazwach jak pl.comp.ogonki, pl.soc.savoir-vivre albo pl.rec.hihot, niemniej można spróbować (w razie czego odsyłam do punktu 3.)
Przykład
Propozycja: pl.comp.fooshmo
FooShmo jako sposob na zycie.
UWAGA: dobre są nazwy kojarzące się z czym mądrym, najlepiej obcojęzyczne i niezrozumiałe (np. pl.housedeveloper).
UWAGA: Możemy wykorzystać techniczny trick związany z wewnętrznymi zasadami, żeby nie zakładać grup, których człony nazw są dłuższe niż 14 znaków (człony nazw - to, co jest w nazwie pomiędzy kropkami lub po ostatniej kropce) albo zawierają polskie literki (właściwie nie tylko polskie, ale to powinno spokojnie wystarczyć).
Często zdarza się, że mimo, iż jakiś temat mógłby nawet „mieć” grupę dyskusyjną, chcielibyśmy podjąć się zaproponowania takowej w sposób uniemożliwiający jej założenie. Dobrym pomysłem w takich sytuacjach jest zgłoszenie propozycji grupy umiejscowionej zbyt wysoko w hierarchii (ale bez przesady, bo może się okazać, że wykorzystujemy sposób z 2.2). Podhierarchie, które mają za zadanie wprowadzić pewien porządek do zbioru grup dyskusyjnych, posłużą w tym wypadku jako pretekst do uniemożliwienia powstania grupy.
Przykład:
Propozycja: pl.powiesci
Powiesc to jest to.
UWAGA: taka grupa miałaby szansę np. w podhierarchi pl.rec.ksiazki, ale jako pl.powiesci nie powstanie.
UWAGA: nie wolno dać sobie wmówić koniecznoci zmiany nazwy (por. 3.3.).
Jest to jeden z bardziej czasochłonnych sposobów, bo - aby się upewnić, czy przypadkiem nasze zgłoszenie grupy dyskusyjnej nie jest poprawne - należy zapoznać się z kryteriami poprawności (znajdziemy je [wraz z wytłumaczeniem co to jest RFD] na http://www.usenet.pl/), czasami jednak można zaryzykować. W RFD można np.:
- zaproponować zbyt długi „krótki opis” (dla pewności kilkadziesiąt wyrazów),
- zaproponować zbyt zawikłany, usiany reklamami opis,
- nie podać swojego imienia i nazwiska,
- nalegać na dopuszczanie załączników innych niż tekstowe.
Przykład:
Propozycja: pl.rec.ksiazki.powiesci
Powiesci pisane dlugimi zdaniami sa bardzo dobrze przyjmowane przez osoby majace duzo czasu i lubiace czytac.
UWAGA: jest to jeden z trudniejszych sposobów, bo - jak wspomniałem - wymaga zapoznania się z kryteriami poprawności RFD i umiejętnym złamaniem przynajmniej jednego z nich.
Jeśli nieopatrznie zgłosiłeś/zgłosiłaś już propozycję grupy i na pl.news.nowe-grupy rozpoczęła się merytoryczna dyskusja, nie załamuj się - dalej masz szansę, aby twoja ulubiona grupa nie została założona.
Jest to dość powszechnie stosowana metoda - wymaga odrobiny wprawy w obsłudze czytnika. Polega na wysłania takiej liczby listów, by umiejętnie prowadząc konwersację z samym sobą (co będzie przecież niemożliwe do zauważenia) zniechęcić dyskutantów do wtrącania się i tym samym zapobiec powstaniu grupy dyskusyjnej.
Niestety - czasem do gry może włączyć się ktoś postronny, uważający, że ma coś do powiedzenia. Należy wtedy stosować raczej któryś ze sposobów z 3.3. Określanie oponentów mianem zakompleksionej bandy, zgrai adminów, wrogów Polski Niepodległej - może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty (co oczywicie dowodzi, że mamy rację).
Pamiętaj:
- ty najlepiej wiesz, jak propozycja grupy powinna wyglądać i w związku z tym nie powinieneś przyjmować żadnych (!) sugestii od dyskutantów co do zmiany opisu grupy, tematyki czy nazwy;
- jeśli czujesz się na siłach, odpowiadaj demonstrując totalną ignorancję,
- podważaj kompetencję zakładających grupy - na poparcie swoich tez cytuj konstytucję, przytaczaj „zasady demokracji” itp.;
- dobre efekty daje przeczytanie poradników pt. „jak założyć swoją własną grupę dyskusyjną”, aby wiedzieć, jakich argumentów przypadkiem nie stosować;
- postaraj się sprowadzić dyskusję na inne tematy - np. „czy w Internecie wolno używać polskich literek?";
- możemy zwiększyć siłę naszych argumentów odpowiadając dużymi literami, najlepiej na samym początku postu (listu). Dobrze jest równoczenie zostawić cały tekst listu, na który odpowiadamy, co pozwala porównać obserwatorom nasz jasny przekaz z tym (na wszelkie sposoby zaciemnionym poprzez stosowanie zdań wielokrotnie złożonych, znaków przestankowych i innych takich językowych sztuczek) „czym” naszych oponentów. Dość skuteczne są krótkie odpowiedzi typu: „A JA NIE!!!!!!!”, „O CO CHODZI?”.
Jeśli doszło do głosowania, postaraj się jak najszybciej rozpocząć kampanię na rzecz głosowania przeciw powstaniu danej grupy dyskusyjnej. Dobre efekty dają:
- gotowce z zaznaczonymi sposobami głosowania (wszystko jedno, czy „ZA” czy „PRZECIW” - to ułatwia nieco sprawę),
- wielokrotnie wysłane głosy z różnych adresów mailowych.
koniec
1 kwietnia 2002

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Przyczajony tygrys

Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Esensji (31)
Agnieszka ‘Achika’ Szady

31 XII 2023

Justyna (po przeczytaniu pewnej recenzji): Nie miałam co korekcić, nawet jednego przecinka nie mogłam postawić. #Jak żyć.

więcej »
Ładne oczy masz, komu je dasz?

Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Esensji (30)
Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 XI 2021

Wojtek: Lead by się przydał.
Achika: CMOK!
Wojtek: Za krótki i zbyt hermetyczny. Rozwiń, proszę.
Achika: Całuję MOcno Kolegę.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.