Leonard Cohen 1934−2016Smutna passa roku 2016 trwa. Siódmego listopada 2016 roku (choć informacja została ujawniona wczoraj) zmarł w Los Angeles słynny kanadyjski poeta i pieśniarz Leonard Cohen, obdarzony przejmującym, niskim głosem, autor niezapomnianych przebojów „Dance Me to the End of Love”, „Hallelujah”, czy „First We Take Manhattan”.
Leonard Cohen 1934−2016Smutna passa roku 2016 trwa. Siódmego listopada 2016 roku (choć informacja została ujawniona wczoraj) zmarł w Los Angeles słynny kanadyjski poeta i pieśniarz Leonard Cohen, obdarzony przejmującym, niskim głosem, autor niezapomnianych przebojów „Dance Me to the End of Love”, „Hallelujah”, czy „First We Take Manhattan”. Cohen urodził się w 1934 roku w Montrealu w średniozamożnej żydowskiej rodzinie. Jego rodzicami byli pochodzący z Polski Nathan i urodzona na Litwie Masha Klonitsky. Karierę muzyczną rozpoczął dość późno, wydając swój pierwszy album w wieku 33 lat („The Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku). To z niego pochodzi jeden z największych przebojów artysty „Suzanne”. W trakcie swojej długiej kariery legendarny bard nagrał w sumie 14 krążków studyjnych, z których większość pokryła się platyną i złotem. Do tych najpopularniejszych należą „Various Positions” (1984), „I’m Your Man” (1988) i nagrany po kilkuletniej przerwie od muzykowania, w czasie której Cohen zajął się rozwojem sfery duchowej „Ten New Songs” (2001). W Polsce artysta zyskał szczególną popularność w latach osiemdziesiątych dzięki tłumaczeniu jego utworów przez Macieja Zembateg, dzięki czemu był tu lepiej znany, niż w rodzimej Kanadzie. Był jednym z niewielu zachodnich artystów, którzy odbyli wtedy trasę koncertową po naszym kraju, zapełniając szczelnie takie obiekty, jak Sala Kongresowa, Hala Ludowa we Wrocławiu i Hala Arena w Poznaniu. Jako orędownik wolności, spotkał się w owym czasie z Lechem Wałęsą, a jego koncerty miały charakter prosolidarnościowych manifestacji, przez co naraził się władzom PRL i jego twórczość znalazła się na cenzurowanym. Do końca życia Leonard Cohen pozostał aktywnym twórcą. Do 2013 roku organizował długie, światowe trasy koncertowe, często w ostatnim czasie uwieczniane na albumach. Ostatnim jego studyjnym albumem jest „You Want It Darker”, który ukazał się 21 października bieżącego roku. Najsłynniejsze utwory Leonarda Cohena to „Suzanne”, „Hallelujah”, „Famous Blue Raincoat”, „Dance me to the End of Love”, „If It be Your Will”, „First We Take Manhattan”, „I’m Your Man”, „Take This Waltz”, „Everybody Knows”, „The Future”, „Waiting for the Miracle”, „In my Secret Life”. Wiadomość o śmierci artysty pojawiła się dopiero 10 listopada na jego oficjalnym profilu. Rodzina na razie nie podaje przyczyny zgonu. Leonard Cohen wydał następujące albumy studyjne:
![]() 11 listopada 2016 |
Dwumiesięcznik „Press” w numerze 11-12/2020 publikuje wyniki projektu Top Marka 2020, największego badania marek w polskich mediach.
więcej »Esensja została uznana za najlepszy magazyn 2020 r. przez European Science Fiction Society!
więcej »Śląski Klub Fantastyki ogłosił nominacje do Śląkf za rok 2019. Zapraszamy do lektury listy nominacji wraz z ich uzasadnieniami.
więcej »GSB – Etap 21: Stożek - Ustroń
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 20: Węgierska Górka – Stożek
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 19: Hala Miziowa – Węgierska Górka
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 18: Markowe Szczawiny – Hala Miziowa
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 17: Hala Krupowa – Markowe Szczawiny
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 16: Skawa – Hala Krupowa
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 15: Turbacz – Skawa
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 14: Krościenko nad Dunajcem - Turbacz
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 13: Przehyba – Krościenko nad Dunajcem
— Marcin Grabiński
GSB – Etap 12: Hala Łabowska - Przehyba
— Marcin Grabiński