Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Mega-wystawa Franquina we Francji

Esensja.pl
Esensja.pl
Tematem największej jak dotąd wystawy okołokomiksowej w świecie francuskojęzycznym jest nauka i technika na planszach belgijskiego twórcy komiksów, Franquina, twórcy m.in. postaci Gastona Lagaffe′a.

Błażej

Mega-wystawa Franquina we Francji

Tematem największej jak dotąd wystawy okołokomiksowej w świecie francuskojęzycznym jest nauka i technika na planszach belgijskiego twórcy komiksów, Franquina, twórcy m.in. postaci Gastona Lagaffe′a.
Plakat wystawy
Plakat wystawy
„Świat Franquina” to tytuł wystawy, poświęconej twórczości tego komiksowego twórcy, zmarłego w 1997 roku. Wystawę będzie można oglądać od 19 października 2004 do 31 sierpnia 2005 w Cité des Sciences („Miasteczku Naukowym”) w Paryżu. Będzie to największa jak dotąd wystawa, zorganizowana dla upamiętnienia działalności komiksowego artysty: jej koszt to 3 miliony euro, a powierzchnia wystawowa to 2000 metrów kwadratowych. Dla porównania, ubiegłoroczna wystawa Gelucka i stworzonej przez niego postaci Kota - jak dotąd największa - była o połowę tańsza; wielki Hergé nie doczekał się jeszcze wystawy na porównywalną skalę.
Wybór Miasteczka Naukowego na lokalizację wystawy upamiętniającej twórczość Franquina jest bardzo trafny, gdyż artysta ten wielokrotnie obrazował na planszach swoich komiksów świat nauki i techniki. Wielu wymyślonych przez niego postaci, od Gastona Lagaffe′a przez Champignaca po Zorgluba, ochoczo korzysta z najnowszych zdobyczy chemii i fizyki, co nieuchronnie - jak to w komiksach humorystycznych - prowadzi do katastrofy. Komiksy Franquina wypełnia refleksja na temat miejsca nauki w życiu człowieka, fascynacja zdobyczami techniki i jednocześnie przestroga przed ich nieumiejętnym użytkowaniem.
Wystawa zorganizowana jest w sześć tematycznych działów, zilustrowanych czterystoma oryginałami, nie tylko komiksowych plasz, ale też szkiców, rysunków i karykatur. Można się zapoznać ze światem Gastona Lagaffe′a - jego biurem w redakcji „Spirou”, jego kolegami z pracy i zwierzakami. Na wystawie odnajdziemy także potwory i upiory z późniejszej epoki „les Idées noires” - krótkich komiksowych historyjek, przesyconych czarnym humorem i krytycznym widzeniem rzeczywistości, również politycznej. Jest Marsupilami w swojej dżungli, w której centrum odtworzono Gafofon, harfopodobny instrument zbudowany przez Gastona, wydający dźwięk o niszczycielskiej sile. Twórcy wystawy pieczołowicie zbudowali też cały szereg innych wynalazków Gastona oraz pojazdów lądowych i powietrznych, zarówno prawdziwych (Citroën DS, 2 CV, 4 CV, Renault Dauphine, Quick, Turbot, ...) jak i wymyślonych (Zorglumobile, Fantacoptère, Zantajet, ...), wszystkie w skali 1:1.
Projekt wielce godny uwagi.
koniec
8 sierpnia 2004
Źródło: ActuaBD

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Wydanie urodzinowe komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
Egmont

27 V 2024

W lipcu br. przypada 90. rocznica urodzin Janusza Christy - jednego z najważniejszych autorów w historii polskiego komiksu, twórcy m.in. „Kajtka i Koka”, „Kajka i Kokosza” „Gucka i Rocha”. W ramach obchodów tego jubileuszu, na 17 lipca br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę wyjątkowego albumu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Wydanie urodzinowe!”. To adaptacja klasycznej opowieści Janusza Christy w wykonaniu wielu polskich autorów komiksów różnych pokoleń.

więcej »

Polecamy

Ambasadorka pokoju

Niekoniecznie jasno pisane:

Ambasadorka pokoju
— Marcin Knyszyński

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.