Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Zdrowaśka, Byłam i jestem w Olsztynie

BWA Olsztyn
Sala Główna | Maya Gordon „Byłam i jestem” | Kurator: Sarmen Beglarian | Wystawa potrwa do 7 kwietnia || Sala Kameralna | Kle Mens „Zdrowaśka” | Wystawa potrwa do 31 marca || Wernisaże 7 marca

BWA Olsztyn

Zdrowaśka, Byłam i jestem w Olsztynie

Sala Główna | Maya Gordon „Byłam i jestem” | Kurator: Sarmen Beglarian | Wystawa potrwa do 7 kwietnia || Sala Kameralna | Kle Mens „Zdrowaśka” | Wystawa potrwa do 31 marca || Wernisaże 7 marca
Wystawa prac Mai Gordon w Galeria Sztuki BWA w Olsztynie odnosi się do jej przeszłości i teraźniejszości. Artystka nieustannie tęskni za Polską, gdzie się urodziła i spędziła dzieciństwo. Tęskni także za Izraelem, gdzie mieszkała od 10 do 24 roku życia, kończąc z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie. W pracach powstałych w Holandii, gdzie aktualnie żyje, ta tęsknota została ujęta poprzez powtarzające się motywy – dom, cyprysy, górę i błękitne niebo. Pojawia się na nich również i Maya – mała dziewczynka bądź młoda kobieta, pełna nadziei, a czasem z poczuciem niepewności i strachu.
O jednym z istotnych motywów w swojej twórczości Maya Gordon mówi: „Cyprysy są jak moje autoportrety – jak się patrzy na nie z daleka, wyglądają na silne i pełne mocy, a jak się zbliża, to można zauważyć, że są kruche i delikatne”.
Przeszłość, nieobecność jej rodziny, są równie ważnymi elementami życia i twórczości, jak i nieustanna walka z szybko przemijającym czasem oraz trud przyjęcia zmian własnej twarzy. Praca nad sobą przeplata się z pracą nad dziełami, w których artystka odzyskuje siebie i swoją pamięć.
Maya Gordon urodziła się w Chorzowie w 1947 roku. W 1957 roku wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts and Design). W latach 70. wyjechała do Holandii i podjęła studia w Atelier 63 w Haarlemie, a następnie na Jan van Eyck Academie w Maastricht. Mieszka i pracuje w Amsterdamie, Tel Awiwie oraz Warszawie.
• • •
Tytułowa „Zdrowaśka” to słowo symbolizujące zetknięcie dwóch przestrzeni – sfery sacrum i profanum. Kle Mens w swoich pracach, tropi współistnienie, a czasem przenikanie się tych obszarów.
Do sfery boskości nawiązuje również rola pustej przestrzeni, która odgrywa ważną funkcję w prezentowaniu prac artystki. Z jeden strony dopełnia ona obraz i współtworzy go, z drugiej zaś sama staje się obiektem, łączącym wszystkie inne elementy, które składają się na całość prezentacji.
Artystka wcielając się w znane z katolickiego kanonu postaci jak św. Rita, czy Matka Boska w realizacji „Pieta”, próbuje rozprawić się z kobiecością i jej seksualnością, która nie mieści się w ramach aktualnego dyskursu religijnego. Nadając osobisty charakter swoim pracom Kle Mens stawia również pytanie o rolę religii w kształtowaniu jej własnej tożsamości, a także eksploruje konsekwencje tego wpływu.
Prezentowana wystawa stanowi ostateczną próbę przepracowania własnego doświadczenia z wczesnej młodości, tym samym zamyka pierwszy etap w twórczości artystki skupiający się głównie na autoanalizie.
Kle Mens (Klementyna Stępniewska). Urodziła się w 1985 r. Warszawska artystka, pracująca w różnych mediach (malarstwo, obiekty, video art). Ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2014 roku pod kierunkiem prof. Jarosława Modzelewskiego i Igora Przybylskiego. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureatka głównej nagrody na XII edycji Konkursu Gepperta w 2016 roku.
koniec
10 marca 2019
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
10-450 Olsztyn, Al. Marsz.J. Piłsudskiego 38
tel. (89) 527 94 66, (89) 533 51 08
fax (89) 534 35 88
Czynne: codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 - 17.00
Wstęp: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy, opiekunowie grup bezpłatnie

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2019-03-07
Do: 2019-04-07
BWA Olsztyn, Olsztyn, Al. Marsz.J. Piłsudskiego 38

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »
Rysunek piórkiem „Plakatowanie wyroków Śmierci”, Mieczysław Wątorski (1903-1979), Kraków 1965, wł. Muzeum Krakowa

Spirala zbrodni w Krakowie
Fabryka Schindlera

28 V 2024

Wystawa czasowa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Czas trwania wystawy: 25.05.2024 - 01.06.2025

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Olsztyn
— Przydrożne kapliczki w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Jeden organizm w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Esencja Zgrzytu w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Wieliczko w Olsztynie

BWA Olsztyn
— W cieniu feminizmu w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Roszkowski i Zero, Jeden w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Auto-Niebyt i Patrząc na Tokio w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Na 275. kilometrze w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Po śladach w Olsztynie

BWA Olsztyn
— Odłamki snu w Olsztynie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.