Magazyn ESENSJA nr 7 (X)
wrzesień 2001




poprzednia stronapowrót do indeksunastępna strona

Esensja
  Korespondencja

Do Jarosława Loretza w kwestii recenzji "Pupilka"

Rad jestem za Kira, że się podobało.
Wyjaśniam:
1. "Cziełowiek-amfibia" był tłumaczony jako "Diabeł morski" (film mam na myśli, bo to było dzieło swego czasu puszczane w TV co dwa miesiące, sam Bielajew specjalnie Polakom znany nie był, choć wydawany). Tu jest w ogóle problemik - amfibia to dwuśrodowiskowy twór, ryba - jedno. Dodanie "człowiek" zmienia postać rzeczy, ale człowiek-ryba, to taki, co pływa swobodnie, ale nie musi dychać nad wodą, a z kolei "człowiek-amfibia" to już chyba za dużo dobrego. Byłem w rozterce, wybrałem ten wariant, co go widzisz... Może się nie podobać, zgoda.
2. Dodane opowiadania... Pozycja miała się nazywać: "Obcy oczami Bułyczowa". Tak to zaproponowałem wydawnictwie Prószyński i S-ka i tak się umówiliśmy. Sam byłem zdziwiony, kiedy pojawiła się książka na rynku bez "nadtytułu" i bez wyjaśnienia, że to próba pokazania, jak Kir widzi Obcych, w różnych optykach: wrogich, przyjaznych, niesamowitych... Przed wydaniem publikowane było tylko jedno opowiadanie.
3. Płaskoszczypy... byłem przekonany, że takie słowo istnieje w leksyce fachowej. Chyba to przekonanie spowodowało, że popełniłem (być może!) kardynalny błąd tłumacza - nadmiernie zaufałem swojemu zadufaniu! Jeśli tak - mea culpa.
Poza tym dzięki za dobre słowa, w imieniu Bułyczowa i swym z Koleżanką Małżonką.

Namaste!
EuGeniusz Dębski


Pewien pomysł - cd.

Witam!
Oto moje pięć groszy odnośnie "Pewnego pomysłu" (Esensja #9, Korespondencja). Kiedyś w "Magii i Mieczu" Tomasz Kołodziejczak przedstawił listę tytułów, z którymi każdy fan SF/F powinien się zapoznać. Bardzo fajnie się to czytało i miło było dowiedzieć się trochę o historii fantastyki, zapoznać z "nowymi" autorami. Jednym słowem jestem za zamieszczeniem choćby krótkiej serii artykułów o "starych dobrych czasach".Greets

Roland S.

Od redakcji: Niewykluczone, że już od kolejnego numeru zacznie się taki właśnie cykl ukazywać w Esensji. Myślimy obecnie nad jego formą i zasadniczym pytanie, od kogo z wielkich twórców fantastyki należy ów cykl rozpocząć.


Esensja na CD

Czy istnieje możliwość zakupu - np. na CD - wszystkich numerów Esensji oraz pism, z których ona powstała. Jeśli tak, to w jaki sposób można tego dokonać?

Adrian Mianecki

Od redakcji: Niestety, obecnie nie dysponujemy takim rozwiązaniem. Zamierzamy go jednak wprowadzić w niedalekiej przyszłości, o ile pozwolą nam na to kwestie praw autorskich tyczących się wszystkich publikacji zamieszczonych na łamach Esensji, a wcześniej Framzety i The VALETZ Magazine w ciągu ponad 3 lat.


Autorskie systemy RPG

Od kilku miesięcy jestem Waszym czytelnikiem. Oprócz tego czytuję także kilka innych magazynów poświęconych fantastyce i RPG. Esensję uważam za jeden z lepszych. Jednak tak w Waszym magazynie, jak i w wielu innych brakuje mi jednej rzeczy - systemów autorskich. Mam na myśli takie systemu, które wprowadzają naprawdę coś nowego, a nie po prostu kolejne mutacje WFRP, ED, czy MERP. Z niecierpliwością oczekuję także drukowanej wersji Esensji. Uważam za bardzo dojrzały krok "papierową wersję" Framzety. Moim zdaniem łatwiej jest czytać tekst z papieru, niż wychwytywać literki na ekranie monitora. Poza tym taką gazetkę można pokazać wszystkim swoim znajomym, także i tym bez komputera, bądź dostępu do Internetu (a takich jest póki co dużo), oraz zabrać ze sobą w podróż, do pracy lub szkoły... Życzę Wam zmian jedynie na lepsze (o ile da się coś jeszcze zrobić lepiej) i z niecierpliwością czekam, kiedy będę mógł zważyć w dłoniach Esensję wydrukowaną, w pięknej okładce.
Pozdrawiam

Piotr Gaczkowski

Od redakcji: Dziękujemy. Co do systemów autorskich, proszę zwrócić uwagę na "Kaloryfer" i opublikowaną do niego przygodę. Nie jest to zapewne dokładnie to, co ma Pan na myśli, niemniej gwarantuje dobrą zabawę. W tym zaś numerze prezentujemy system oparty o cykl filmów "Obcy" - myślę, że również godny polecenia. Nie zamierzamy też w przyszłości zaniechać poszukiwania innych ciekawych systemów autorskich. Co do papierowej zaś Esensji, jej losy właśnie się ważą. Czas wszystko wyjaśni, o czym będziemy informować.


Prośba do Czytelników

Bardzo prosimy osoby nadsyłające materiały do pisma "Esensja" o nie wysyłanie ich listem poleconym. Ponieważ "Esensja" nie ma osobowości prawnej, mamy problemy z odbiorem takich przesyłek na poczcie.
Jesli chcą Panstwo wysyłać jednak poleconym, proszę adresować nastepująco:


Konrad Wągrowski
ul. Afrykańska 12/64
03-966 Warszawa

Jednocześnie przypominamy, że sieciowy adres Esensji to redakcja@esensja.pl
Redakcja

poprzednia stronapowrót do indeksunastępna strona

4
powrót do początku
 
Magazyn ESENSJAhttp://www.esensja.pl
redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.