powrót do indeksunastępna strona

nr 6 (XLVIII)
lipiec-sierpnień 2005

 Drogi Potencjalny Autorze!
Jeśli po lekturze naszego pisma uznałeś, że warto przysłać nam swoje prace, to będzie nam bardzo miło się z nimi zapoznać. Jednak zanim wydasz komendę <Wyślij> w swoim programie pocztowym prosimy, abyś przeczytał poniższy tekst.
Redagowanie Esensji jest pracą miłą, ale na razie niezbyt popłatną. Być może kiedyś, gdy zamieszkamy na Chironie1) wystarczy nam to do życia, jednak obecnie zarówno redakcja jak i wszyscy współpracownicy oraz autorzy dostają uczciwą stawkę 10% od zysku. Pamiętając ile zapłaciłeś za Esensję sam wyciągniesz odpowiednie wnioski. Nie wykluczamy, że zmieni się to w przyszłości, gdyż zainteresowanie naszym magazynem rośnie z miesiąca na miesiąc, co może stać się atrakcyjne dla reklamodawców. Jeśli tak się stanie i będziemy mieli możliwość wypłacania honorariów autorskich, nie omieszkamy o tym powiadomić.
Zrozumiesz też, że redakcja na wydawanie Esensji poświęca swój czas prywatny, w którym równie dobrze mogłaby rozgrywać pasjonującą kampanię w Alfa Centauri albo nadrabiać zaległości w lekturze. Dlatego też bądź tak miły i postaraj się spełnić poniższe zalecenia oszczędzając nam dużej ilości pracy.
Uwaga!
Wysyłając do nas recenzję, zgadzasz się na publikację jej w „Esensji” i na stronach księgarni internetowej merlin.pl
Technikalia
Preferujemy Rich Text Format (rtf), dostępny w programie Word lub stary, dobry ASCII (txt). W takim przypadku, jeśli Twój tekst wymaga jakichś szczególnych formatowań (kursywa, pogrubienie) możesz oznaczyć je zapożyczonymi z HTML-a tagami: [i]kursywa[/i] i [b]pogrubienie[/b]; a przypisy oznaczać tak: [1]. Dokumenty zapisane w standardowym formacie Word (.doc) są bardzo niemile widziane z kilku powodów: po pierwsze może być do nich doczepione złośliwe makro, o którym Ty sam możesz nic nie wiedzieć, po drugie niepotrzebnie nabija kilobajty, po trzecie redaktor, który odebrał przesyłkę może akurat nie mieć najnowszego Worda 4527, w którym napisałeś swój tekst…
[1] A pod tekstem umieść treść przypisu
Podaj też jak podpisane mają być Twoje teksty – pełnym nazwiskiem czy też może pseudonimem. Nie może to być jednak pseudonim wydumany, zdradzający niedojrzałość autora (tekstów podpisanych pseudonimami typu „Jawohl666” czy „SuperDuper” publikować nie będziemy, choćby na to zasługiwały), lecz poważny pseudonim literacki – realnie brzmiące imię i nazwisko. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale w takim przypadku autor musi nam uzasadnić konieczność jego zaistnienia… Daj znać, czy chcesz aby Twój adres e-mail był umieszczony przy tekście czy wolisz ew. korespondencję od czytelników odbierać za pośrednictwem redakcji. Miej na uwadze, że publikowanie swoich utworów (czyli ich publiczne ujawnianie) nie jest niczym wstydliwym (o ile oczywiście tekst jest wart publikacji), a przeczytanie mejla od osoby, której akurat Twój tekst przypadł do gustu jest bardzo miłe. No i pamiętaj o zamieszczaniu swoich danych (adres, nazwisko/pseudonim, e-mail) w treści nadesłanego tekstu – inaczej po zapisaniu załącznika na dysk i skasowaniu listu (skrzynki mają skończoną objętość) dane z nagłówków znikają jak sen złoty.
Mail zatytułuj tak, jak i swój tekst, ale bez używania cudzysłowów czy innych znaków tego typu. Odnalezienie Twej wiadomości pośród wielu mejli z pustym tytułem (lub tytułem typu „opowiadanie”) może znacząco wpłynąć na czas Twego oczekiwania na odpowiedź…
Literatura
Jeśli Twoje opowiadanie spodoba się redakcji oczywiście pierwszy się o tym dowiesz. Jeśli nie – także, w dodatku szybciej ;-) W wypadku pośrednim możesz dostać od redakcji list proszący o wykonanie poprawek, po których tekst mógłby w Esensji się znaleźć. Weź proszę jednak pod uwagę, że redaktorzy mają dużo innych zajęć, a doba nie jest z gumy – tak wiec odpowiedź może nadejść późno. Mimo to redakcja chętnie oceni Twój tekst – jednak, z powodów jak powyżej, przypomnij jej się tak raz na miesiąc ;-).
Uwaga!
Redakcja „Esensji” uprzejmie uprzedza, że jest siedzibą literackiej konserwy i naszym redaktorom na dźwięk słów „eksperyment”, „strumień świadomości” i podobnych jad spływa po szczękoczułkach. Pasjami uwielbiamy teksty czytelne i wciągające, z akcją i bohaterem (może być kilku), więc o, Wy, Awangardo Literacka, czujcie się ostrzeżeni. Jeśli chcecie otwierać nowe horyzonty twórczości pisanej i słowo pisane w bólu w nowe formy wykuwać, to my życzymy powodzenia. Ale bez entuzjazmu.
Publicystyka
Publicystyka w „Esensji” jest bardzo zróżnicowana w treści i w formie. Obok felietonów, esejów, artykułów przekrojowych, zamieszczamy również aktualne recenzje. I w przypadku tych ostatnich prosimy serdecznie o zachowanie pewnych reguł.
Jeśli uważasz, że jesteś dobrym recenzentem oczywiście możesz do nas przysłać próbki swoich ocen. Jednak lepiej, abyś wcześniej porozumiał się z redakcją. W Esensji istnieje grono stałych współpracowników rozdzielających między siebie pozycje do zrecenzowania. Nie znaczy to, że nie dopuszczamy nikogo z zewnątrz, ale nie chcemy zostać na lodzie, jeśli żaden nowy talent nie będzie tak miły aby zasypać nas recenzjami z najnowszych filmów czy książek :-). Jak może zauważyłeś czasem ukazują się recenzje podwójne – może Twoja będzie jedną z nich? A jeśli nie chcesz tłoczyć się w tłumie recenzujących nowości z naszego rynku przejrzyj dotychczasowe numery – może chcesz powiedzieć o czymś, czego w Esensji do tej pory nie było? Zapraszamy.
Nie zapominaj też o elementach wymaganych przy każdej recenzji. Oto one:
  1. Własny tytuł recenzji
  2. Ocena tego co recenzujesz w skali 0-10
  3. Tytuł i autor tego, co recenzujesz
  4. „Zajawka” tekstu o objętości około 250 znaków zawierająca tytuł i autora recenzowanej pozycji
  5. Dla książek i komiksów ponadto numer ISBN, wydawnictwo i rok wydania, przy przekładach również tytuł oryginalny oraz nazwisko tłumacza
  6. Dla filmów tytuł filmu (dla zagranicznych również oryginalny), nazwisko reżysera, scenarzysty, autora muzyki, operatora, głównych aktorów, kraj, rok produkcji, dystrybutor w Polsce
  7. Dla gier wymagania sprzętowe, producent, dystrybutor
  8. Bardzo mile widziane są ilustracje do recenzji – nie do wszystkich pozycji redakcja ma dostęp, tak więc skan okładki ksiażki, komiksu, plakatu z filmu, kilku kadrów z niego czy kilku ekranów z gry jest bardzo mile widziany. Rozmiary takie jak na stronach, mogą być nieco większe, żeby w trakcie ewentualnej dalszej obróbki nie tracić zbytnio na jakości.
  9. Procentowy system oceny
    W Esensji stosujemy procentowy system oceniania recenzowanych pozycji. Zdając sobie sprawę z niejednoznaczności takiej oceny, przedstawiamy niżej wypracowaną redakcyjnie skalę:
    1. 100-90 – produkt wybitny – wstyd nie znać
    2. 80-70 – produkt dobry – trzeba poznać
    3. 60-50 – produkt średni – można „zaliczyć”
    4. 40-30 – produkt słaby – lepiej sobie darować
    5. 20-10 – produkt żenujący – szkoda zachodu
    6. Ekstrakt zerowy rezerwujemy dla wybitnych gniotów.
      Jednocześnie prosimy, aby przysyłane do nas oceny recenzowanych pozycji pokrywały się z powyższą skalą.
      Grafika i komiks
      Choć bardzo chętnie zamieszczamy w Esensji grafikę, to jednak nie przysyłaj od razu całego 32-planszowego komiksu w formacie A4 ani swojego portfolio liczącego 50 rysunków 1600×1400 w 64 milionach kolorów. Bądź tak miły i podeślij redakcji małe próbki swojej twórczości – na przykład pierwszą stronę swego komiksu. Jeśli jesteś z Warszawy, możesz umówić się i przekazać je osobiście – jeśli nie, również się skontaktuj, nasze macki sięgają daleko ;-). Podaj też URLa, jeśli Twoje prace można obejrzeć w sieci.
      Adresy
      Jeśli już zdecydowałeś się na przysłanie nam materiałów, prosimy Cię, abyś ułatwił nam życie i nadesłał materiały na jeden z określonych adresów:

      literatura@redakcja.esensja.pl Opowiadania, powieści, miniatury literackie

      poezja@redakcja.esensja.pl Wiersze, artykuły o poezji, recenzje tomików.

      komiks@redakcja.esensja.pl Komiks, publicystyka komiksowa, recenzje albumów

      ksiazki@redakcja.esensja.pl Recenzje książkowe, publicystyka literacka

      film@redakcja.esensja.pl Recenzje filmowe, publicystyka filmowa

      gry@redakcja.esensja.pl Teksty o RPG, grach komputerowych, planszowych etc.

      grafika@redakcja.esensja.pl Materiały do galerii, chętni do ilustrowania zamieszczanych w Esensji tekstów etc

      fantastyka@redakcja.esensja.pl SForum, Granice Nauki, wiadomości fandomowe

      varia@redakcja.esensja.pl Recenzje przedstawień teatralnych, scenariusze do tychże, relacje turystyczne, recenzje stron WWW i felietony na tematy sieciowe, recenzje płyt muzycznych i artykuły przekrojowe o muzyce bądź poszczególnych zespołach

      Pozostałe materiały i korespondencję prosimy kierować na adres: redakcja@redakcja.esensja.pl

      W przypadku dużych przesyłek (rzędu 0,5 MB wzwyż) prosimy o wcześniejsze zasygnalizowanie takowej – podamy adres specjalny…
      Z góry wdzięczna za zrozumienie
      Redakcja Esensji
      1) Patrz „Najazd z przeszłości” Jamesa P. Hogana.
      powrót do indeksunastępna strona

      109
       
      Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
      { redakcja@esensja.pl }

      (c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
      Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.