powrót; do indeksunastwpna strona

nr 2 (CLIV)
marzec 2016

Zamiast wstępniaka: Wiktoriańskie przypadki
Epoka wiktoriańska to dziwny okres w historii Wielkiej Brytanii. Z jednej strony sukcesy na lądach i oceanach, z drugiej kłopoty ekonomiczne i rozwój pruderyjnego społeczeństwa, które krzywo patrzyło na jakiekolwiek odstępstwa od normy. Całkiem nieźle, nawet jeśli dość wulgarnie, sportretował to George MacDonald Fraser w „Flashmanie”. W istocie bowiem na każdy przypadek wiktoriańskiej pruderii można znaleźć inny, zgoła niepasujący do powszechnej wizji.
Jednym z nich były losy Lady Susan Harriet Catherine z domu Douglas-Hamilton (1814-1889), córki dziesiątego diuka Hamilton. Kobieta ta w wieku osiemnastu lat poślubiła innego brytyjskiego arystokratę, Henry’ego Pelham Fiennes Pelham-Clinton, wówczas znanego jako Lord Lincoln, zaledwie o trzy lata starszego od niej. Paradoksalnie, wraz z początkiem panowania królowej Wiktorii, młoda arystokratka zaczęła zachowywać się zgoła mało arystokratycznie. Według niepotwierdzonych relacji już w 1837 romansowała z jednym ze swoich szwagrów, co skłoniło jej rodzinę do tymczasowego, zdrowotnego przeniesienia Lady Susan do Paryża.
Nieudane małżeństwo trwało jeszcze kilka lat, podczas których Lincolnowie podróżowali po Niemczech i Włoszech, a Lady Susan urodziła swojemu mężowi jeszcze trójkę dzieci. W przerwach między wojażami znikała jednak ze swoimi kochankami. W roku 1848 wyruszyła samotnie do Baden w celu podratowania zdrowia, choć w istocie chodziło o spotkanie z Lordem Horatio Walpolem, z którym udała się na podróż po Italii i z którym niedługo zaszła w ciążę.
W międzyczasie jej mąż, wraz z grupą wysoko postawionych przyjaciół, zastanawiał się, jak skłonić „błądzącą Suzie” do powrotu, lecz kiedy wysłany do Włoch Gladstone powrócił z informacją o jej ciąży, Lord Lincoln wystąpił o oficjalny rozwód, który został mu udzielony przez Izbę Lordów w 1850 roku.
A Suzie? Opuszczona przez Walpole’a, dziesięć lat później wyszła za mąż za syna belgijskiego farmera, niejakiego Jean Alexisa Opdebecka i, jako Lady Susan Opdebeck, wróciła do Anglii w 1880 roku, by dokonać swojego żywota w Burgess Hill. Zmarła w zapomnieniu (i z rozlicznymi długami) dziewięć lat później.
powrót; do indeksunastwpna strona

3
 
Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
{ redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.