Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Czesław Olszewski

Czesław Olszewski

ImięCzesław
NazwiskoOlszewski
Notka biograficzna
Urodził się w 1894 roku. Był miłośnikiem muzyki, skrzypkiem, znawcą malarstwa oraz świetnym grafikiem. Dowodem tego ostatniego są perfekcyjne reprodukcje rysunków architekta Stanisława Noakowskiego, które wykonał w latach 20. XX w. w czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Przede wszystkim jednak był znakomitym fotografem, precyzyjnym dokumentalistą pejzaży i architektury. Pozostawił po sobie cykle zdjęć zespołów zabytkowych w Nieborowie, Arkadii, Starym Otwocku, Tarnowie i Małej Wsi. Na fotografiach udokumentował eksponaty z Wystaw Światowych w Paryżu w 1937 r. i w Nowym Jorku w 1939 r.; pracował również nad stworzeniem atlasu instrumentów muzycznych. Opatentował także, w 1957 r., własną technikę przeźroczy plastycznych.
Swoje życie związał głównie z Warszawą (która była najczęstszym tematem jego zdjęć) do tego stopnia, że obok Henryka Poddębskiego stał jej czołowym fotografem. W 1937 r. został nagrodzony na konkursie fotograficznym „Piękno Warszawy”, a po wojnie we współpracy z tygodnikiem „Stolica” dokumentował jej odbudowę i ponowne odrodzenie z ruin. Zmarł w 1969 roku.
Teksty w Esensji
Varia – Publicystyka      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.