Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gutek Film

Gutek Film

Adres01-503 Warszawa, Al. Wojska Polskiego 41 lok. 43
Tel.+48 22 536 92 00
Fax+48 22 635 20 01
WWW


Opis wydawcy
(ze strony organizatora)
Firma GUTEK FILM istnieje od 1994 roku. Jej założycielem i współwłaścicielem jest Roman Gutek, człowiek, którego wkładu w rozwój polskiej kultury filmowej nie można przecenić. W czasie studiów (na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN – seminarium z antropologii kina prowadzone przez prof. Aleksandra Jackiewicza) prowadził on Dyskusyjny Klub Filmowy UBAB, potem HYBRYDY. W latach 80. zorganizował wiele przeglądów przybliżających polskim widzom nieznane filmy zachodnich kinematografii (m.in.: przegląd kina niemieckiego w 1984 roku – ponad 100 tytułów). W 1985 stworzył Warszawski Festiwal Filmowy i pełnił funkcję jego dyrektora do 1992 roku. Był jednym z założycieli Fundacji Sztuki Filmowej i dyrektorem jej działu dystrybucji (1990 – 94). W latach 1995 – 2000 Roman Gutek był dyrektorem programowy Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW w Kazimierzu Dolnym. W 2001 roku zorganizował w Sanoku festiwal filmowy, który od 2002 roku pod nazwą NOWE HORYZONTY odbywał się w Cieszynie. Jego 5. edycja była ostatnią, która miała miejsce w pięknym miasteczku nad Olzą. Od roku 2006 festiwal NOWE HORYZONTY odbywa się we Wrocławiu.
Za swoją kulturotwórczą działalność Roman Gutek otrzymał w 2003 roku Paszport POLITYKI, prestiżowe wyróżnienie jednego z największych polskich tygodników.
Od 1994 roku, gdy powstała firma dystrybucyjna GUTEK FILM zajmująca się rozpowszechnianiem kina arthouse’owego, wiernego filmowym autorom, prowadzi w Warszawie kino Muranów. Na jego repertuar składają się filmy dystrybuowane przez firmę Romana Gutka oraz liczne pokazy specjalne odbywające się w ramach przeglądów i festiwali (np. 5 edycji Festiwalu Filmów Francuskich, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich). Od 9 lat kino Muranów należy do ekskluzywnej sieci kin europejskich EUROPA CINEMAS, a w roku 2004 otrzymało nagrodę dla najlepszego kina tej organizacji.
Oprócz kupowania praw do filmów i ich rozpowszechniania na terenie Polski (w kinach, na kasetach video i płytach DVD, sprzedaż praw do stacji telewizyjnych), firma GUTEK FILM organizuje także program edukacji filmowej. Młodzi ludzie, od przedszkolaków, przez licealistów, po studentów, uczą się języka i historii kina, poznają klasykę kina i różnorodność tej formy sztuki.
Teksty w Esensji
Filmy – Wieści      
Gutek Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Instytut Francuski w Polsce ‹Przegląd Nowego Kina Francuskiego we Wrocławiu›


NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE
Nowości      

Zapowiedzi      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.