Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

II Festiwal Literatury Popularnej POPLIT

‹II Festiwal Literatury Popularnej POPLIT›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Organizator Instytut Książki
CyklPOPLIT
MiejsceWarszawa, Kraków, Nowy Sącz, Przemyśl, Bielsko-Biała, Elbląg
Od19 kwietnia 2006
Do23 kwietnia 2006
WWW
Opis
W dniach 19-23 kwietnia odbędzie się druga edycja Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT, najpopularniejszej części całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki. Impreza adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będą mieć miejsce w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Bielsku-Białej i Elblągu. W tym roku przewidziano spotkania z zagranicznymi pisarzami (Michael Faber z Wielkiej Brytanii, Siergiej Łukjanienko z Rosji, Irena Obermannová z Czech oraz Vedrana Rudan z Chorwacji) natomiast w roli gwiazd specjalnych wystąpią Marek S. Huberath oraz Jacek Dukaj. Polska fantastyka naukowa znajdzie się zresztą w centrum uwagi. Oprócz spotkań z autorami „Miast pod skałą” i „Innych pieśni”, przewidziano debatę na temat twórczości Adama Wiśniewskiego-Snerga, spotkanie z pisarkami fantastyki (m.in. Anną Brzezińską, Mają Lidią Kossakowską oraz Ewą Białołęcką), a także rozmowę na temat korzeni fantastyki i spotkania z Piotrem Szulkinem, filmowcem i prozaikiem mocno związanym z ambitną sf. Prezentacji literatury towarzyszą pokazy filmowe.
Fantastyka to jednak tylko część POPLITowego programu. Wiktor Stoczkowski, autor naukowej rozprawy „Ludzie, bogowie i przybysze z kosmosu”, Michał Otorowski, autor książki „Kosnpiracjonizm polski”, oraz Witold Jabłoński znany z cyklu historycznych powieści (właśnie ukazał się tom trzeci „Ogród miłości”) będą rozmawiać na temat spiskowej teorii dziejów i ludzkiej fascynacji irracjonalnością. Miłośnicy komiksu będą mieli okazję przysłuchać się dyskusji autorów, wydawców i krytyków komiksu, którzy wezmą pod lupę coraz popularniejszy w Polsce nurt komiksu historycznego. Czytelnicy – a nade wszystko czytelniczki – tak zwanej prozy kobiecej spotkają się ze swoimi ulubionymi autorkami, a mistrzowie kuchni i autorzy książek o jedzeniu dyskutować będą o przyjemnościach czytania i smakowania czyli literaturze kulinarnej. Tłumacze najpopularniejszych pisarzy – m. in. Paulo Coelho, Isabel Allende, Neila Gaimana) podzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i opowiedzą o swej „literackiej znajomości” z autorami, zaś o prozie portretującej codzienne życie porozmawiają młodzi polscy twórcy z młodymi krytykami.
We wszystkich miastach festiwalowych odbędą się także spotkania dla dzieci: najmłodsi będą mieli okazję porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami i wziąć udział w warsztatach komiksowych.
Teksty w Esensji
Książki – Wieści      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.