Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Po komiks marsz: Wrzesień 2013

Esensja.pl
Esensja.pl
Po wakacyjnej przerwie wracamy z komiksowymi zapowiedziami. Dzieje się dużo, rozkręcają się nowi wydawcy ("Wydawnictwo Komiksowe"), tak więc komiksowa jesień zapowiada się ciekawie. Jednocześnie zwracamy uwagę na kilka ciekawych pozycji, które pojawiły się latem.

Esensja Komiks

Po komiks marsz: Wrzesień 2013

Po wakacyjnej przerwie wracamy z komiksowymi zapowiedziami. Dzieje się dużo, rozkręcają się nowi wydawcy ("Wydawnictwo Komiksowe"), tak więc komiksowa jesień zapowiada się ciekawie. Jednocześnie zwracamy uwagę na kilka ciekawych pozycji, które pojawiły się latem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dave Gibbons, Alan Moore – Strażnicy
Tego chwalonego i uwielbianego komiksu chyba nie trzeba zachwalać. Prawdopodobnie większość wielbicieli komiksów go zna. Dzieło Alana Moore’a zalicza się do epokowych, jego opowieść o superbohaterach, gdy została po raz pierwszy wydana, postawiła cały gatunek na głowie, a i dziś pozostaje niedościgniona, jeśli chodzi o głębię i wrażenie, jakie wywierała na czytelniku. Jeśli komuś to nie wystarcza, to dodajmy, że „Strażnicy” uzyskali ostateczną nobilitację, na jaką w obecnych czasach może liczyć dzieło drukowane: mimo oporów samego Moore’a zrobiono z niego film.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tomasz Kołodziejczak, Maciej Parowski, Przemysław Truściński – Trust. Album
Przemysław Truściński należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców komiksowych średniego (już!) pokolenia, od ponad 20 lat publikujący swe dzieła w wielu tytułach prasowych, zbierający je w albumy, udzielający się jako twórca reklamowy, redaktor, dyrektor artystyczny wielu przedsięwzięć, oznaczony już nawet niedawno państwowym Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ta piękna kariera aż domaga się podsumowania i ma nim być właśnie blisko 400-stronicowy „Trust. Album”, nie tylko prezentujący zebrane dzieła artysty, ale zamieszczający też szereg artykułów na temat jego twórczości.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Huppen Hermann – Wieże Bois-Maury #1: Babette
Rzecz dzieje się w jedenastym wieku w Europie i opowiada o przygodach rycerza Aymara de Bois-Maury. Jego celem jest odzyskanie rodzinnego zamku, właśnie tytułowych wież Bois-Maury. „Wieże Bois-Maury” (a od jedenastego tomu po prostu „Bois-Maury”) to dotychczas jeden z wielkich nieobecnych na naszym rynku komiksowym. Wydawca, „Wydawnictwo Komiksowe”, przyjął bardzo ambitny harmonogram, jeszcze w tym roku mają pojawić się cztery albumy serii. Nic, tylko trzymać kciuki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Darwyn Cooke – Strażnicy – Początek #1 – Gwardziści/Jedwabna zjawa
Było tylko kwestią czasu (w tym wypadku potrzeba było upływu kilkudziesięciu lat i ekranizacji), zanim odnoszące sukces dzieło, jakim byli „Strażnicy”, doczeka się prequela. Alan Moore, tworząc swój świat, często odwoływał się do przeszłości i pokazywał fragmenty życia swych superbohaterów – poplątanego, pełnego starych konfliktów i błędów, których żałowali do końca życia. Była to wizja na tyle ciekawa, że chciało się wiedzieć więcej. „Strażnicy – Początek” próbują zaspokoić tę ciekawość. Ich autorzy staną jednak wobec nie lada wyzwania – będą musieli dorównać komiksowej legendzie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Podolec – Fugazi Music Club
Marcin Podolec, nasz dawny kolega redakcyjny, a obecnie wzięty i uznany twórca komiksowy, prezentuje kolejny album, dzieło jak na polski rynek nietypowe i intrygujące. Otóż, tematem komiksu Podolec uczynił dzieje kultowego warszawskiego klubu Fugazi, w którym pierwsze koncerty grali Acid Drinkers, Hey i Wilki, Kult zaprezentował „Tatę Kazika” i które było świadkiem wielu innych znaczących wydarzeń muzycznych i wokółmuzycznych. Scenariusz albumu oparty jest na wspomnieniach Waldemara Czapskiego, jednego z założycieli „Fugazi”.
ZALEGŁOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Xavier Dorison, Ralph Meyer – Asgard #2: Wąż świata
Nawet jeśli dzieło Dorisona i Meyera było inspirowane „Thorgalem” (świat Wikingów, główny bohater – odmieniec), to w żadnym wypadku nie można im zarzucić wtórności. „Asgard” to wręcz swoiste przeciwieństwo kultowej serii rysowanej przez Rosińskiego i na tym polega jego („Asgarda”) siła. Żadnych pokręconych wikińskich bogów, żadnej kochanej rodzinki. Liczy się tylko potwór i honor Wikinga. A co najważniejsze, czytelnik dostaje zwięzłą historię, którą autorzy bardzo zgrabnie domykają w drugim tomie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jean Dufaux, Philippe Xavier – Krucjata #1: Simoun Dja
Z jakiejś przyczyny wojny krzyżowe, mimo możliwości, jakie oferują, nie są wykorzystywane w komiksach. Za trudny temat? Za kłopotliwy? W każdym razie teraz zabrał się za nie doświadczony duet. Jeana Dufaux nie trzeba nikomu, kto choćby trochę interesuje się europejskim komiksem, przedstawiać. Francuski scenarzysta wędruje po historii zwyczajnej i nadnaturalnej, odwiedził liczne epoki, jak choćby starożytny Rzym („Murena”) czy Wenecję Casanovy („Giacomo C.”). W „Krucjacie” po pustyni kroczą dżiny i jeszcze dziwniejsze stworzenia, które wpłyną na losy wojny między krzyżowcami a wojownikami spod znaku półksiężyca. Mniej znany od swego sławnego kolegi Philippe Xavier zabłysnął jako rysownik i stworzył przepiękną, pełną kolorów wersję Ziemi Świętej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Szarlota Pawel – Jonek, Jonka i Kleks: W krainie zbuntowanych luster
Wariacja na temat „Alicji w krainie czarów”. Kleks za pośrednictwem sklepowego lustra dostaje się baśniowej krainy, gdzie wraz ze swoimi odbiciem (Skelk) podejmuje się specjalnej misji. Historia o tyle ciekawa, że rola Jonki i Jonka została sprowadzona do minimum. Oczywiście, zaleta tego albumu to przede wszystkim wartość sentymentalna i dlatego polecamy go tym wszystkim, którzy zaczytywali się ostatnią stroną „Świata Młodych” w mrocznych początkach lat osiemdziesiątych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Motoro Mase – Ikigami #10
To już koniec? Ależ ten czas szybko leci. W lecie 2010 mieliśmy szansę poznać niezwykłą mangę. Motoro Mase wziął na warsztat narodowe japońskie obsesje: gospodarka, starzenie się społeczeństwa, samobójstwa, dorzucił doń biurokratyczny horror i stworzył bestsellerową serię. Przez dziesięć tomów poznawaliśmy życie i śmierć mieszkańców dystopijnego świata, gdzie państwo zabija dla dobra społeczeństwa, a posłaniec, który rozwoził ludziom zawiadomienia, że mają umrzeć, odkrywał kolejne tajemnice systemu, któremu służył. Teraz pozostaje mu tylko uciekać, podczas gdy system chwieje się w posadach. Pozostaje mieć – uzasadnioną – nadzieję, że koniec godnie zwieńczy dzieło.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kaoru Mori – Opowieść Panny Młodej #1
Manga wydana tuż przez wakacjami i jakoś tak przegapiona, ale grzechem byłoby ją ominąć, więc nadrabiamy zaległość. Opowieść Panny Młodej jest nietypowa. Z jednej strony jest to romans, co zdradza tytuł, ale i miejsce, i czas są nietypowe, dalekie od rejonów uczęszczanych przez komiksowych twórców. Akcja toczy się w Azji Centralnej, w XIX wieku. Stara panna (ma aż dwadzieścia lat!) wychodzi za mąż za znacznie młodszego męża w ułożonym z góry małżeństwie. Zwyczajna sprawa, brak jakichś wielkich historycznych przełomów. I może to zachwyca? Skupienie na ludziach i codzienności, od czego nie odciągają sensacyjne i historyczne fajerwerki? Detale rysunku i ilość informacji o egzotycznej Azji Centralnej i kulturach nomadów zachwycają. Godne polecenia.
koniec
5 września 2013

Komentarze

06 IX 2013   07:50:37

Wydanie Wież Bois-Maury to bardzo dobra wiadomość. Prawdziwa gratka dla tych, którym się spodobali "Towarzysze Zmierzchu" - tak samo jak u Burgeona znakomite rysunki i baardzo dobra fabuła miksująca w nowelowej formie realizm z elementami nadnaturalnymi (choć tutaj akurat chrześcijańskimi). Świetna rzecz.

07 IX 2013   09:31:37

A tak na serio, to warto inwestować w "Wieże Bois-Maury"? To rzecz sprzed 30 lat...

08 IX 2013   22:39:13

Ugluk, zależy co kto lubi. Dla mnie nie ma znaczenie, czy komiks jest z tego roku, sprzed dziesięciu, czy sprzed trzydziestu lat. Jeśli lubisz naprawdę dobry komiks historyczny, to po Wieże musisz sięgnąć. Ale jeśli czytając komiksy sprzed 30 lat ( Powrót Mrocznego Rycerza? Strażnicy? najlepsze tomy Thorgala, Rorka, czy XIII, Towarzyszy zmierzchu?) widzisz, że zestarzały się i razi to Ciebie, to nie wiem, czy Wieżę bym Ci polecał...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Komiksowe Top 10: Kwiecień 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 V 2024

W jubileuszowym 25 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, król mógł być tylko jeden! I kompletnie zdeklasował konkurencję.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Ambasadorka pokoju
Marcin Knyszyński

19 V 2024

Sporo już pisałem o Batmanie i Supermanie, przyszła więc w końcu pora wspomnieć o „tej trzeciej”. Księżniczka Diana, alias Wonder Woman, to najważniejsza kobieca postać w DC Comics, z tradycją sięgającą aż do roku 1941 – trzy lata po Kryptończyku i dwa lata po mrocznym rycerzu pojawia się ona, wojowniczka z Rajskiej Wyspy i jej ambasadorka w świecie ludzi. Sześćdziesiąt trzy lata po debiucie bohaterki, niejaki Greg Rucka rozpoczął jeden z najlepszych okresów w jej komiksowym życiu – całość jego (...)

więcej »

Po komiks marsz: Maj 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 V 2024

Końcówka maja to oczywiście Komiksowa Warszawa i to wydarzenie widać bardzo dobrze w zapowiedziach premier wydawców. Premier szykuje się bardzo dużo, poniżej zwracamy uwagę na część z nich.

więcej »

Polecamy

Ambasadorka pokoju

Niekoniecznie jasno pisane:

Ambasadorka pokoju
— Marcin Knyszyński

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Maj 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Styczeń 2024
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Grudzień 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Listopad 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Październik 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Wrzesień 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Sierpień 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Miasto grzechu i występku
— Sebastian Chosiński

Konflikt pokoleń
— Sebastian Chosiński

Buddy comics
— Marcin Knyszyński

Strzeż się węża na pustyni
— Marcin Osuch

Demony podświadomości
— Maciej Jasiński

Zwierzęta z zaśmieconego lasu
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Gdy zalewa nas żółć
— Marcin Knyszyński

Gwiazda wyrwana z galaktyki
— Sebastian Chosiński

Powtórnie pogrzebany
— Sebastian Chosiński

Batman cartoonowy
— Marcin Knyszyński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.