Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Moto Hagio

Moto Hagio

ImięMoto
NazwiskoHagio
Notka biograficzna
Moto Hagio urodziła się 12 maja 1949 roku w górniczym mieście Oumuta (prefektura Fukuoka). Rysuje praktycznie od zawsze, jako profesjonalna autorka komiksów od 43 lat. Jeszcze w przedszkolu (wraz z siostrą) uczęszczała na lekcje rysunku. Od najmłodszych lat wyróżniała się swoim talentem. W szkole podstawowej posądzono jej rodziców o to, że przygotowują dla niej prace na zajęcia z plastyki. Nikt nie chciał uwierzyć, że to rysunki kilkuletniej dziewczynki. Rysowaniem na poważnie zajęła się dzięki twórczości Osamu Tezuki, Shotaro Ishimori oraz Hideko Mizuno – „Szalałam na ich punkcie! Stale ich kopiowałam”. Prócz komiksów, Moto Hagio stale czytała książki. Początkowo, głównie te dla dziewczyn, jednakże później przekonała się również do science fiction (Isaac Asimov, Arthur C. Clarke oraz Robert Heinlein). Jeśli chodzi o literaturę, to zdecydowanie preferuje, zachodnią twórczość – „Myślę, że literatura zachodu pozwala użyć ci bardziej twojej wyobraźni…”
Jako profesjonalna mangaczka zadebiutowała w magazynie Nakayoshi (miesięcznik shoujo) w 1969 roku, mając zaledwie 20 lat. Jej rodzice od początku byli przeciwni mandze. W czasach wczesnego dzieciństwa tłumaczyli jej, że komiksy są dla starszych dzieci. Gdy chodziła do szkoły, stwierdzili, że manga przeszkadza jej w nauce. W końcu, gdy została profesjonalną autorką, byli przekonani, że szybko zrezygnuje, gdyż ta praca nie pozwoli jej przeżyć – „Moi rodzice zawsze wierzyli, że komiksy przeszkadzają w nauce. Mogę stwierdzić, że tak naprawdę nienawidzą komiksów… Aż do mojej 30ki mówili mi bym skończyła z tą pracą. Pytali mnie: „Czemu nie zajmiesz się pisaniem książek dla dzieci?”, „Skoro jesteś taka dobra w tym co robisz, czemu nie ma cię w telewizji?"…”
Po swoim debiucie Moto Hagio systematycznie wydawała kolejne tytuły, które również tworzą ścieżkę do jej własnego stylu („Seireigari”, „11-gatsu no Gymnasium”). To właśnie dzięki wydanemu w roku 1971 „Juichigatsu no Gimunajiumu” Moto Hagio zostaje uznana za jedną z pionierek gatunku shounen-ai (komiksy dla dziewczyn o miłości pomiędzy młodymi mężczyznami). – (fragment wywiadu z 2004 roku)
Teksty w Esensji
Komiksy – Recenzje      
Konrad Wągrowski ‹Kosmiczny gender›

Książki – Publicystyka      

Komiksy – Publicystyka      



Utwory powiązane
Scenariusz      




Rysunki      





Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.