Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Portret Doriana Graya

Oscar Wilde
‹Portret Doriana Graya›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPortret Doriana Graya
Teatr TR Warszawa
AutorOscar Wilde
ReżyseriaMichał Borczuch
PrzekładMaria Feldmanowa
MuzykaDaniel Pigoński
ScenografiaAnna Maria Karczmarska
KostiumyAnna Maria Karczmarska
ObsadaKatarzyna Warnke, Sebastian Pawlak, Piotr Polak, Tomasz Tyndyk, Lech Łotocki, Roma Gąsiorowska
Data premiery3 marca 2009
Opis wydawcy
Dorian Gray, młodzieniec o hipnotyzującej urodzie, pozuje do nowego portretu malarza Bazylego Hallwarda. To zwykłe wydarzenie otwiera historię, która pozwala wniknąć w świat grupy młodych wielbicieli sztuki i pięknego życia, wyznawców nowego hedonizmu.
Precyzyjne ostrze satyry Oscara Wilde’a służy Michałowi Borczuchowi do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy w drodze do absolutnego piękna można porzucić kategorie moralne i dotrzeć do wiecznego szczęścia?
Młodzieńcze ideały Doriana przewartościowują się pod wpływem obcowania z osobowościami, które najbardziej w życiu cenią piękno i wykwintne menu. Jak mówi jeden z bohaterów, Harry Wotton: „Celem życia jest rozwój własnej indywidualności. Dać wyraz własnej swojej naturze – oto nasze zadanie na ziemi. W naszych czasach człowiek odczuwa obawę przed sobą samym. Zapomniano o najwyższym obowiązku, o obowiązku względem siebie. Oczywiście ludzie są dobroczynni. Karmią głodnych, odziewają żebraków. Ale własne ich dusze marzną i cierpią głód. Ludzkość straciła odwagę. Może nie miała jej nigdy”. Jednak sukcesywne podążanie w stronę piękna zmienia się w pogoń za niemożliwym, a starzejące się ciało w pułapkę dla pięknie żyjących poszukiwaczy wrażeń. Wiecznie młody i doskonały Dorian to spełnienie ideałów ponowoczesności. Zrealizowana utopia staje się okazją do krytycznego spojrzenia na nasze marzenia i otwarcia się na ukryte pod ich powierzchnią lęki.
Teksty w Esensji
Varia – Scena      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.