Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 listopada 2021
w Esensji w Esensjopedii

Chwalimy się!

« 1 2

Chwalimy się!

Pisali o „Esensji”
 1. Machina (marzec 2001, strona 139):
  Jeśli pożenić ambitniejsze treści z komiksem, dodać magazynowe „różności” i wsadzić w okładkę ze smokiem, szanse rosną. (…) Twórcy „Esensji”, zdając sobie z tego sprawę, stworzyli serwis kulturalny na zasadzie „dla każdego coś miłego”. Można tu znaleźć instrukcję obsługi najnowszej gry RPG, a obok recenzję nowej książki Pilcha. Jest proza młodych autorów (polecam scenariusz filmowej parodii pt. „Niemożebnaja Misja#2”), którzy mogą też wziąć udział w konkursach z nagrodami. W wywiadzie z Jackiem Dukajem można poczytać o filozofii SF i o Bogu, a potem, dla oddechu przejrzeć cyberpunkowy komiks. Esensja ukazuje całe spektrum współczesnej kultury.
 2. Wprost (13 maja 2001); Artykuł „Muzy w sieci” (str 50):
  Cechą wyróżniającą większość sieciowych pism kulturalnych jest ich zainteresowanie wieloma gatunkami sztuk. (…) Artzin Esensja prezentuje obok tzw. sztuki wysokiej – prozy, poezji, krytyki literackiej – recenzje filmowe i komiksy. (…) Wiarygodność wśród młodego pokolenia gwarantuje sieciowym pismom duch niezależności.
 3. Gazeta Wyborcza (www.zajrzyj.tu):
  Teraz Esensja. Nowy miesięcznik literacki powstały z powstały z połączenia pism – „Framzety” i „The Valetz Magazine” (…) m.in. zapowiedzi wydarzeń ze świata fantastyki, RPG i komiksu (…) nowości książkowe i filmowe
 4. Witryna Czasopism:
  Magazyn poświęcony sztuce i niebanalnej rozrywce. Literatura, komiks i film – trzy podstawowe dziedziny, którymi zajmuje się ESENSJA – przedstawiane są w dwu ujęciach: w aspekcie artystycznym i popkulturowym. Hasłem przewodnim redakcji jest „słowo i obraz w czasach internetu”. Stąd zapewne wychylenie w kierunku, dobrze obecnych w sieci, takich zagadnień, jak fantastyka, rzeczywistość wirtualna itp. Stałymi działami pisma są bloki prezentacji poetyckich i prozatorskich (opowiadania, fragmenty powieści). Pismo ma dość rozbudowane działy recenzji i not książkowych, filmowych, publikuje także kompetentne omówienia i oceny pojawiających się na rynku komiksów i gier fabularnych (rpg). Wokół tych zagadnień krążą też teksty publicystyczne. ESENSJA zamieszcza również galerie prac plastycznych oraz wywiady z artystami. Integralną częścią pisma są aktualizowane codziennie serwisy tematyczne pokrywające się z trzema głównymi działami magazynu.
 5. Magazyn WWW (nr 10(54)/2001); Artykuł „Gazety za darmo. E-ziny w Internecie”:
  Esensja to magazyn o starannie przygotowanej szacie graficznej, który w czasach lepszych dla prasy mógłby z powodzeniem funkcjonować na rynku „papierowym”. (…) Wystarczy przyjrzeć się nazwom działów, aby dostrzec imponujący zakres zainteresowań: opowiadania, miniatury literackie, wiersze, komiks, varia, film, książka, granice nauki, science fiction, gry, galeria, wywiad. Dojrzały język, często poważna tematyka – to nie tylko najlepszy chyba e-zin w Polsce, ale i jeden z lepszych w światowym Internecie.
 6. .Net (Nr 6 (15)/2001):
  Esensja. (…) Wyróżniająca jakość i dbałość o czytelnika. W każdym numerze: opowiadania komiksy, recenzje gier, książek i filmów, galeria, wywiady, dział dla miłośników RPG
 7. .Net (Nr 9/2000); Artykuł „101 stron WWW, które musisz poznać”:
  Jeśli fantastyka kojarzy wam się tylko z niskiej jakości opowiadaniami pisanymi dla młodzieńców z trądzikiem, serwis ten zmieni wasze zdanie o tym gatunku literackim, kto wie czy nie najbardziej potrzebnym w dzisiejszych, szybko zmieniających się czasach.
 8. CD-Action (Nr. 8/2001); Artykuł: „Najlepsze e-ziny w Polsce”:
  „Esensja” w najmniejszym stopniu nie ustępuje profesjonalizmem przygotowania „WebReporterowi”. Zapełniają ją artykuły poświęcone szeroko rozumianej kulturze i rozrywce. (…) Magazyn redagowany jest przez ludzi obeznanych w temacie (…), Szata graficzna, choć bardzo prosta, jest gustowna i elegancka, a pismo bogato ilustrowane. (…) Zamierzeniami twórców „Esensji” było stworzenie pisma promującego Internet jako nowoczesne medium propagowania kultury oraz integrowania środowisk twórczych. Wydaje się, że cele te zostały osiągnięte już teraz, kilka miesięcy po starcie, i aż trudno sobie wyobrazić co będzie, gdy redakcja na dobre rozwinie skrzydła…
 9. Maxim (nr 7 (15), lipiec 2002):
  www.esensja.pl jest to internetowy magazyn kulturalny, zajmujący się literaturą, filmem, komiksem oraz grami. Znajdziecie tu także osobny dział poświęcony fantastyce. Na wirtualnych kolumnach „Esensji”niewirtualny czytelnik odkryje wiele ciekawych opisów, recenzji oraz konkursów. Polecamy.
 10. Świat Komiksu (nr 21, luty 2001):
  Pod adresem http://www.esensja.pl znajduje się magazyn internetowy Esensja, którego jednym z fundamentów jest komiks. Magazyn jest miesięcznikiem, można w nim znaleźć recenzje komiksowych pozycji, tematyczne artykuły publicystyczne, wywiady z postaciami komiksu oraz same komiksy. (…) Esensja rozpoczyna publikację pierwszego polskiego internetowego albumu komiksowego „Rewolucje", w sumie 46 kolorowych stron. Obok pisma dostępne są liczne serwisy informacyjne, w tym poświęcony komiksowi, gdzie niemal każdego dnia ukazują się najnowsze informacje z Polski i ze świata.
 11. Akant (nr 7(46)/2001); Rozmowa o internecie – wywiad z Łukaszem Stadnickim (str 42):
  Ore Rotundo ma zresztą szeroką i znakomitą konkurencję, z którą walka będzie bardzo trudna, że wspomnę chociażby o najlepszym moim zdaniem internetowym czasopiśmie kulturalnym, które w zdrowy sposób utrafia w maksymalnie szerokie spectrum czytelniczych gustów – Esensję.
 12. Portal (nr 8, grudzień 2000):
  (…) Esensja powstała w wyniku połączenia dwóch największych sieciowych magazynów fantastycznych – „Framzety” oraz „The Valetz Magazine„. Jakie efekty fuzji? Imponujące. Esensja to magazyn w pełnym tego słowa znaczeniu, nie ustępujący papierowym czasopismom ani o krok. Znajdziecie tu zarówno opowiadania, powieść, komiksy, publicystykę, recenzje książek i filmów, artykuły o RPG, galerię, wywiady i wiele innych. Nie sposób omówić całej Esensji w tak krótkiej notce. Musicie tam sami zajrzeć.
 13. Śruba – krakowski magazyn kulturalny:
  (…) O tym, że „amatorska” nie musi oznaczać „badziewna”, najlepiej świadczy ESENSJA (www.esensja.pl). To właściwie nie zin, a internetowa instytucja – jest to bowiem piekielnie rozbudowany miesięcznik, powstały z połączenia legendarnego już „The VALETZ MAGAZINE” z wydawana przez warszawskich fantastów „Framzetą”. Efekty fuzji są naprawdę wstrząsające – szczerze wierzę, że gdyby znalazł się bogaty wydawca, ESENSJA mogłaby zagrozić pozycji papierowego „Feniksa” czy nawet „Nowej Fantastyki”… Tak czy siak, wszystkie materiały publikowane przez ESENSJĘ są na najwyższym poziomie (nawet poezja, z czym z reguły bywa najgorzej).
 14. Fabrica Liborum – serwis internetowy poświęcony poezji współczesnej:
  ESENSJA – jest to chyba najlepszy w tej chwili magazyn sieciowy poświęcony szeroko pojętej kulturze. Są znakomite działy poświęcone, książce i filmowi, bogaty dział dotyczący komiksu. Ponadto bardzo dobrze są opracowane kolumny opowiadań i poezji. Być może będzie to szansa ciekawego sieciowego debiutu dla młodych twórców. Można tam znaleźć ciekawe felietony i interesujące komentarze na temat wielu zjawisk zachodzących w Internecie. Ze wszech miar polecam. Strony są świetnie zaprojektowane i szybko się wczytują. Esensja stanowi kontynuację znakomitego „The Valetz Magazine”. Zazdrościmy i polecamy.
 15. Magazyn Fantastycznie! – periodyk internetowy poświęcony fantastyce:
  Pojawił się pierwszy numer nowego pisma sieciowego „Esensja”, powstałego wskutek zimnej fuzji „Framzety” i „The VALETZ Magazine”. Uzyskana w ten sposób hybryda łączy w sobie wysmakowany układ graficzny „TVM” z wysoką jakością tekstów literackich i publicystycznych „F”. Pod wspólnym przewodem Artura Długosza i Konrada Wągrowskiego powstaje pismo, które bez wątpienia stanie się jednym z najważniejszych miejsc w sieci dla polskich internautów zainteresowanych SF.
 16. Strony Empiku; Sama „Esensja”:
  „Co możemy polecić w naszym pierwszym numerze? Właściwie podoba nam się wszystko”- stwierdzają z rozbrajającą szczerością redaktorzy „Esensji”, nowego pisma sieciowego poświęconego fantastyce i okolicom, sprytnie prowokując nas do wnikliwego przyjrzenia się zawartości. Nie jest to łatwe – wybór jest bowiem wielki i bogaty. W „Esensji” znajdziemy fantasy i sf, poezję i komiks, opowiadania polskich autorów, fragmenty powieści, recenzje książkowe oraz filmowe. W dziale Wywiady dowiemy się, co sądzi o swoim pisarstwie Jacek Dukaj i za co dostaje kolejne nagrody Piotr Cholewa, wybitny tłumacz literatury fantastycznej. W SF Forum razem z tajemniczym Grogiem możemy zagłębić się w poważne „Rozmyślania nad nauką i fantastyką”, a dla odprężenia obejrzeć jeden z prezentowanych komiksów. I to ciągle jeszcze nie wszystko! (…) Po prostu – sama esencja.
 17. Newsweek Polska (3/2002); Artykuł „Czytelnik, czyli dziennikarz” (str. 94)
  Wirtualne pisma trudno policzyć, bo jedne powstają, a inne upadają, ale takich, co wychodzą przynajmniej od pół roku jest ponad sto. Mają zazwyczaj wyraźnie określony profil. Najwięcej zajmuje się kulturą, filmem i literaturą (…), ale w „Esensji” można poczytać także o komiksie.
 18. Galopada studencka (nr 8, kwiecień 2002) (studencki miesięcznik społeczno-kulturalny)
  Za najbardziej dojrzałe i profesjonalne czasopismo kulturalne polskiego Internetu uważa się „Esensję”. Ten powstały w październiku 2000 miesięcznik zajmuje się szeroko pojętą kulturą popularną. Pismo oparto na trzech filarach – literaturze, komiksie i filmie ale zajmuje się również grami komputerowymi, RPG, grafiką, teatrem i nauką. „Esensja” chlubi się, że wśród autorów publikujących na jej łamach znalazły się tak uznane nazwiska jak: Jacek Dukaj, Anna Brzezińska, laureaci nagród im. Janusza A. Zajdla, Marzanna Bogumiła Kielar, poetka, laureatka „Paszportu Polityki” za rok 2000, a także wielu autorów znanych z „Nowej Fantastyki”, „Feniksa” czy „Kina”. – Niech te nazwiska w żadnym razie nie zrażają młodych twórców, gdyż magazyn nie zamyka swoich podwoi przed ludźmi nie posiadającymi poważniejszego dorobku literackiego – mówi jeden z redaktorów. Więcej, podobnie jak cała konkurencja, „Esensja” stara się, na miarę swoich możliwości, wspomagać młode talenty, by doświadczenia w niej zdobyte mogły procentować w przyszłości.
 19. Witryna Czasopism; Katarzyna Wajda „Czas grozy”:
  Bójcie się zatem, czytelnicy-internauci, jeśli lubicie, jeśli ekranowa groza pozwala Wam oswoić rzeczywiste lęki, przeżyć katharsis – czy w ogóle trzeba szukać usprawiedliwienia przyjemności w mądrych teoriach? Nie bójcie się jednak samej „Esensji”, która 30. wydaniem (3 lata w sieci) wkroczyła w wiek balzakowski – i rację miał mistrz Honore twierdząc, że kobieta jest wtedy ciągle atrakcyjna. „Esensja” taka jest, zarówno wizualnie, jak i merytorycznie. Poprzestanie na medium internetowym pozwala na dopracowanie grafiki, doskonalenie linków ułatwiających poruszanie się i korzystanie z archiwum – nie bez znaczenia są też„spakowane”wersje poszczególnych wydań, dla tych, którzy chcą je mieć w swoich komputerach, bez zbytniego obciążania pamięci. Atrakcyjność merytoryczna to trzy rozbudowane działy – literatura, komiks i film – którym przyświeca zasada demokracji, co w praktyce oznacza okazywanie zainteresowania zarówno tzw. sztuce wyższej, jak i popkulturze. Takie podejście wobec X muzy sprawia, że wśród recenzowanych filmów znajdują się zarówno oryginalne obrazy, jak Pająk Cronenberga czy dzieło wielu twórców zatytułowane 10 minut później: trąbka, jak i kasowe przeboje w rodzaju Piratów z Karaibów. Ta zasada dotyczy też premier video czy DVD. Językowi puryści mieliby pewnie zastrzeżenia co do formy niektórych recenzji, stosowanego słownictwa – ja, na szczęście, do nich nie należę i cenię wyrazisty styl, zwłaszcza z odrobiną poczucia humoru. I własne zdanie na temat obejrzanych filmów, dobitnie wyrażane przez autorów – to również zaleta medium, które nie musi narzucać sobie rygorów w zakresie objętości tekstów w takim stopniu, w jakim dzieje się to w przypadku pisma tradycyjnego.
 20. Witryna Czasopism; Katarzyna Wajda „Podzielać własne zdanie”:
  Kilka miesięcy temu pisałam o „Esensji” jako atrakcyjnej trzydziestolatce, teraz muszę to potwierdzić, ba, przyznać, że zyskała na atrakcyjności, bo 2004 przyniósł spore zmiany w jej wyglądzie. Właściwie mamy teraz do dyspozycji dwie formy (redakcja mówi o tzw. „Esensji 3.0”) – serwis i magazyn, dzięki czemu możliwe jest chociażby zamieszczanie recenzji z filmów, których premiery odbyły się po zamknięciu danego numeru magazynu (vide tekst Jacka Łaszcza Tajemne przejście o Powrocie Zwiagincewa). I tradycyjnie mnóstwo linków, dodatkowo Esensjopedia, pozwalająca odnaleźć informacje np. o interesującym nas tytule.
 21. Nowa Fantastyka (1/2003); Dział „W sieci”:
  Zajmujący artykuł o Funkym Kovalu znajdziemy na stronie magazynu „Esensja”. Tekst Tomasza Sidorkiewicza „Kosmiczny detektyw” przedstawia w zwięzły sposób historię komiksowej serii oraz jej ocenę (autorowi zupełnie nie przypadł do gustu album „Wbrew sobie”). Rzecz została zilustrowana dwiema planszami i reprodukcją okładki. Samej „Esensji” chyba nikomu przedstawiać nie muszę – to jeden z najlepszych merytorycznie magazynów sieciowych.
 22. Cinema (nr 4/2004 (103)); Strona Miesiąca:
  www.esensja.pl – strona internetowego magazynu kultury popularnej „Esensja”. Znajdziecie tam aktualny numer pisma – można go ściągnąć albo poczytać w wersji online. W środku sporo lektury: recenzje filmów, komiksów i książek, eseje, opowiadania. Oprócz tego na stronie „Esensji”: publicystyka, aktualności ze świata filmu, wywiady i rubryka „10 zgryźliwych tetryków” zawierająca szczere, często kontrowersyjne opinie na temat produkcji prezentowanych w naszych kinach.
koniec
« 1 2
1 stycznia 2004

Komentarze

14 VIII 2010   03:11:05

Szkoda tylko że nie ma aktualnych;)ale i tak wasze recenzje wymiatają

23 XII 2017   14:21:16

To komentarz testowy, przeznaczony do zignorowania.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Obowiązek informacyjny na podstawie artykułu 13 RODO
Esensja

24 V 2018

Dnia 25 maja 2018 zmienia się prawo o ochronie danych osobowych. W związku z tym prezentujemy zasady zarządzania danymi osobowymi w naszym serwisie.

więcej »

Piąty konkurs na recenzję filmową
Esensja

18 IV 2017

Już po raz piąty zapraszamy do nadsyłania tekstów w konkursie na recenzję filmową. Zapoznajcie się ze szczegółami – w tym listą filmów do recenzji.

więcej »

Najlepsze teksty 15-lecia Esensji!
Esensja

31 X 2015

Po raz trzeci pomóżcie nam wybrać najlepsze teksty w historii Esensji – zrobimy z nich specjalnego e-booka!

więcej »

Polecamy

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.