Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 listopada 2021
w Esensji w Esensjopedii

Twórcy komiksów: Świat, część 1

Twórcy komiksów w coraz większym stopniu rządzą masową wyobraźnią. Ich dzieła trafiają już nie tylko do wąskiego grona fanów opowieści obrazkowych, ale za sprawą filmów, seriali i gier komputerowych stają się kluczowym elementem współczesnej kultury popularnej. Poznajmy kilku autorów, bez których współczesna popkultura byłaby znacznie uboższa…

Paweł Ciołkiewicz

Twórcy komiksów: Świat, część 1

Twórcy komiksów w coraz większym stopniu rządzą masową wyobraźnią. Ich dzieła trafiają już nie tylko do wąskiego grona fanów opowieści obrazkowych, ale za sprawą filmów, seriali i gier komputerowych stają się kluczowym elementem współczesnej kultury popularnej. Poznajmy kilku autorów, bez których współczesna popkultura byłaby znacznie uboższa…
Paweł Ciołkiewicz, „Simon Bisley”
Paweł Ciołkiewicz, „Simon Bisley”
1. Simon Bisley
Urodzony 4 marca 1962 roku brytyjski rysownik komiksów, grafik i malarz. Znany przede wszystkim z kultowych już dziś komiksów o Lobo (np. „Ostatni Czarnian”). Autor rysunków do takich komiksów, jak „ABC Warriors”, „Slaine. Rogaty bóg”, „Batman/Sędzia Dredd: Sąd nad Gotham”, „Czterej Jeźdźcy Apokalipsy” czy „Bodycount”. Ma na koncie współpracę z magazynem „Heavy Metal”. Lubi odwiedzać Polskę i był częstym gościem na różnych festiwalach komiksowych.
Paweł Ciołkiewicz, „Norm Breyfogle”
Paweł Ciołkiewicz, „Norm Breyfogle”
2. Norm Breyfogle
27.02.1960-24.09.2018
Amerykański rysownik komiksów znany głównie ze swojej pracy dla wydawnictwa DC Comics. Rysował przygody Batmana do scenariuszy Alana Granta. Wspólnie stworzyli takie postacie, jak Ventriloquist, Ratcatcher, Anarky, Jeremiah Arkham, Mr. Zsasz oraz Amygdala. Polscy czytelnicy pamiętają jego rysunki z komiksów wydawanych w latach dziewięćdziesiątych przez TM Semic. W 2010 roku był gościem na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Paweł Ciołkiewicz, „Eisner”
Paweł Ciołkiewicz, „Eisner”
3. Will Eisner
6.03.1917-01.2005
Amerykański twórca, który ukształtował oblicze amerykańskiego komiksu. W latach czterdziestych publikował opowieści zamaskowanym detektywie. „Spirit” ukazywał się w formie kilkunastostronicowych wkładek do gazet w latach 1940-1952. Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczął tworzyć nowy typ komiksów, które nazywał powieściami graficznymi. Pierwszą z nich była „Umowa z Bogiem” opublikowana w roku 1978. Znaczna część tego późnego dorobku Eisnera jest dostępna po polsku: „Umowa z Bogiem. Trylogia” (2006), „Życie w obrazkach” (2009), „Nowy Jork” (2008), „Sprawa rodzinna i inne historie” (2011) oraz „Żyd Fagin” (2014). Od roku 1988 jest patronem nagród amerykańskiego przemysłu komiksowego. Co ciekawe, sam również zgarnął kilka „Eisnerów”.
Paweł Ciołkiewicz, „Neil Gaiman”
Paweł Ciołkiewicz, „Neil Gaiman”
4. Neil Gaiman
Urodzony 10 listopada 1960 roku brytyjski pisarz, który w świecie komiksów zasłynął scenariuszami do kultowej serii „Sandman”. Poza opowieścią o władcy snów ma na koncie także inne scenariusze: „Drastyczne przypadki”, „Czarna Orchidea”, „Stwory Nocy”, „Sygnał do Szumu”, „Przedwieczni” oraz „Miracleman”. Na rynku dostępne są również komiksowe adaptacje jego powieści – „Nigdziebądź”, „Koralina” czy „Amerykańscy Bogowie”.
Paweł Ciołkiewicz, „Jack Kirby”
Paweł Ciołkiewicz, „Jack Kirby”
5. Jack Kirby
28.08.1917-6.02.1994
Kultowa postać amerykańskiego komiksu. Od roku 1930, rysował dla rodzących się wówczas wydawnictw. Wspólnie z Joe Smonem stworzył postać Kapitana Ameryki. Prawdziwa eksplozja kreatywności „Króla” przypadła na lata sześćdziesiąte, kiedy to wspólnie ze Stanem Lee powołali do życia takich bohaterów, jak Fantastyczna Czwórka, Iron Man, Thor czy Hulk. Na początku lat siedemdziesiątych opuścił wydawnictwo Marvel i przeszedł do konkurencji. Dla DC Comics stworzył serię „Czwarty Świat”. W roku 1976 wrócił do swego rodzimego wydawnictwa, by powołać do życia nowych bohaterów – to właśnie wtedy stworzył „Przedwiecznych”. Choć za życia pozostawał w cieniu Stana Lee, to dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych i najpłodniejszych komiksowych twórców.
Paweł Ciołkiewicz, „Jean van Hamme”
Paweł Ciołkiewicz, „Jean van Hamme”
6. Jean van Hamme
Urodzony 16 stycznia 1939 roku w Brukseli scenarzysta komiksowy o niezwykle bogatym dorobku. Dla polskiego czytelnia pozostaje przede wszystkim współtwórcą (wspólnie z Grzegorzem Rosińskim) postaci Thorgala oraz Szninkla, ale ma na koncie dziesiątki innych tytułów. Swoją komiksową przygodę rozpoczął opowieścią „Epoxy”. Później napisał niezwykle popularne serie – poza „Thorgalem” są to między innymi: „XIII”, „Largo Winch”, „Lady S” czy „Władcy Chmielu”. Cały czas pozostaje aktywny – ostatnio tworzy serię „Fortuna Winczlavów” – spin-off przygód ekscentrycznego milionera, Largo Wincha.
Paweł Ciołkiewicz, „Alan Moore”
Paweł Ciołkiewicz, „Alan Moore”
7. Alan Moore
Urodzony 18 listopada 1953 roku, brytyjski scenarzysta komiksowy i pisarz, którego dorobek znają nawet ci, którzy nigdy nie czytali komiksów. To jemu zawdzięczamy takie dzieła, jak „V jak Vendetta”, „Strażnicy”, „Prosto z piekła”, oraz „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”. Pracował dla największych amerykańskich wydawnictw („Saga o Potworze z Bagien” – DC Comics; „Miracleman – Marvel), ale dziś jest z nimi skłócony i tworzy komiksy dla niezależnych wydawców (a w zasadzie tworzył, bo niedawno zapowiedział koniec swojej komiksowej przygody). To dla mniejszych oficyn stworzył kultowwe dla fanów komiksu opowieści, takie jak „Promethea”, „Tom Strong”, „Top 10” czy „Zagubione dziewczęta”. Jednym z ostatnich komiksowych dzieł Maga z Northampton jest monumentalna wariacja na temat prozy Lovecrafta zatytułowana „Providence”.
koniec
18 lipca 2021
[«][‹] 2 z 2 [›][»]

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Agnieszka ‘Achika’ Szady, Włóczykij

Jeźdźcy i wędrowcy, cz. 5
Agnieszka ‘Achika’ Szady

21 XI 2021

Prezentujemy kolejną serię akwareli Agnieszki Szady o tematyce hippiczno-podróżniczej.

więcej »
Jacek Rosiak, Kropel, 2020 (cykl ...ze szkicownika)

...ze szkicownika, cz. 2
Jacek Rosiak

24 X 2021

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Z tego cyklu

Polska, część 1
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.