Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gry

Magazyn CCXXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks DriveThruRPG.com Skapiec.pl

Nowości

growe

więcej »

Zapowiedzi

growe

więcej »

Pożegnania 2020 (1/4)

« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (1/4)

W lutym:
2. – Thomas Michael Hoare, bardziej znany jako Wściekły Mike. Były pułkownik armii brytyjskiej, dowódca niesławnego oddziału białych najemników podczas kryzysu kongijskiego (1961-1965), a później dowódca nieudanego rajdu na Seszele w 1981 roku. To w zasadzie o nim i o jego oddziale opowiadał film „Dzikie gęsi” z Richardem Burtonem, Rogerem Moore’em i Richardem Harrisem w rolach głównych. Zresztą Hoare został zatrudniony podczas kręcenia filmu jako konsultant merytoryczny.
2. – Ivan Král, czeski kompozytor i basista z amerykańskim obywatelstwem. W swojej karierze przewinął się m.in. przez zespół Blondie oraz grupy Patti Smith (jego kompozycją była m.in. piosenka „Dancing Barefoot”, krążąca później w sporej liczbie coverów, również w wykonaniu U2) i Iggy’ego Popa; przez jakiś czas działał też samodzielnie. Po upadku komunizmu wrócił do kraju i zajął się animowaniem czeskiej sceny rockowej. Autor muzyki do filmów „Diner” Barry’ego Levinsona i „Pod jednym dachem” Jana Hřebejka.
3. – Douglas Knapp, operator filmowy „Ciemnej gwiazdy” i „Ataku na posterunek 13” Johna Carpentera, a w późniejszym okresie kamerzysta w szeregu seriali (m.in. „Battlestar Galactica”, „Star Trek: Voyager” i „Star Trek: Enterprise”) oraz we wczesnych filmach Tima Burtona („Frankenweenie”, „Sok z żuka”).
4. – Bonnie MacLean, amerykańska graficzka i malarka, znana z charakterystycznych plakatów promujących koncerty rockowe i wydarzenia artystyczne, wykonanych w stylistyce psychodelicznej – z ludzką twarzą wtopioną w plątaninę kolorowych napisów.
5. – Kirk Douglas, amerykański aktor z dołkiem w brodzie, urodzony w rodzinie białoruskich emigrantów jako Issur Daniełowicz. Trzy razy nominowany do Oscara („Champion”, „Piękny i zły”, „Pasja życia”), w 1996 nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości, zapadł w pamięć rolami przede wszystkim w „Spartakusie”, „Ścieżkach chwały”, „Ostatnim kowboju”, „Pojedynku w Corralu O.K.”, „Wozie pancernym”, „20 000 mil podmorskiej żeglugi” i „Saturnie 3” (choć akurat za ten ostatni występ otrzymał nominację do Złotych Malin). Dożył 103 lat.
6. – Romuald Lipko, wieloletni klawiszowiec Budki Suflera, kompozytor nie tylko większości piosenek Budki, ale także przebojów Anny Jantar („Nic nie może wiecznie trwać”), Urszuli („Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król”), Zdzisławy Sośnickiej („Aleja gwiazd”) czy Izabeli Trojanowskiej („Wszystko czego dziś chcę”).
10. – Lyle Mays, amerykański pianista jazzowy, kompozytor, członek Pat Metheny Group – od założenia zespołu w 1977 aż po jego rozwiązanie w 2010. Wraz z Methenym skomponował niemal wszystkie utwory grane przez zespół, zdobywając 10 statuetek i 23 nominacje do nagrody Grammy.
11. – Joseph Vilsmaier, niemiecki reżyser filmowy, który spośród szeregu przyzwoitych filmów ma jeden wybitny – „Stalingrad”. Kino rozliczeniowe, brudne, posiadające mocno antywojenny wydźwięk.
16. – Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta, spod którego ręki wyszły kultowe seriale „Wojna domowa” i „40-latek”, oraz szereg wciąż doskonale się oglądających filmów, jak choćby „Dzięcioł”, „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” czy „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”. Niestety, swoją karierę zamknął synonimami upadku polskiego kina: „Gulczas, a jak myślisz…” i „Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja”.
17. – Charles Portis, amerykański dziennikarz i pisarz, który wstąpił do panteonu sławy jako autor westernowej powieści „Prawdziwe męstwo”, stanowiącej podstawę dwóch ze wszech miar udanych ekranizacji – z roku 1969 z Johnem Wayne’em w roli głównej, oraz z 2010 z Jeffem Bridgesem.
19. – José Mojica Marins, brazylijski aktor i reżyser, prekursor tamtejszego kina grozy. Twórca postaci Zé do Caixão czyli Joe Trumniarza, odzianego w czerń brodatego dżentelmena w cylindrze, dysponującego na kciuku lewej ręki imponującym szponem. Z biegiem czasu postać ta, rozpoznawalna praktycznie na całym świecie (naturalnie wśród miłośników kina grozy) stała się alter ego aktora.
19. – Jens Nygaard Knudsen, duński projektant zabawek, przez trzy dekady związany z koncernem LEGO. To właśnie jemu zawdzięczamy ludzika LEGO, który zdaje się być z nami od zawsze, choć ujrzał światło dzienne dopiero w roku 1978.
19. – Wanda Narkiewicz-Jodko, znana też pod nazwiskami Chojnacka, Orlańska, Borkowska i Orlańska-Borkowska. Wokalistka, wieloletnia członkini zespołu Alibabki, w latach 70. występowała również z zespołem Partita.
24. – Clive Cussler, amerykański autor powieści sensacyjno-przygodowych, założyciel NUMA – Narodowej Agencji Badań Podwodnych i Morskich, której zadaniem jest poszukiwanie i badanie ważnych historycznie wraków statków i samolotów. Z blisko 70 powieści – zgrupowanych w pięć głównych cykli, z których tylko jeden był pisany rzeczywiście przez Cusslera – dwie doczekały się filmowych adaptacji: „Podnieść Titanica” i „Sahara”.
28. – Freeman Dyson, amerykański fizyk teoretyk, matematyk i astrofizyk brytyjskiego pochodzenia, twórca popularnej w literaturze science fiction koncepcji tzw. sfery Dysona, czyli gigantycznej sferycznej konstrukcji otaczającej gwiazdę tak, by lwią część wypromieniowywanej przez nią energii dało się wykorzystać na użytek cywilizacji.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W krainie Wojennego Młota: Kwiecień 2024
Miłosz Cybowski

7 V 2024

Jak na miesiąc, w którym „White Dwarf” świętuje swój pięćsetny numer, kwiecień minął bez większych warhammerowych nowości.

więcej »

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

25 IV 2024

Na trzeci numer „Magii i Miecza” trzeba było poczekać zdecydowanie dłużej, niż na drugi, ale warto było. Po raz pierwszy bowiem pojawił się w niej artykuł poświęcony systemowi Warhammer, a także opublikowano pierwszą przygodę z prawdziwego zdarzenia.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Polecamy

See you Space Cowboy

W świecie pdf-ów:

See you Space Cowboy
— Miłosz Cybowski

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.