Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Europejska Nagroda Literacka 2009 dla Jacka Dukaja

Esensja.pl
Esensja.pl
Jury konkursu „Europejska Nagroda Literacka 2009” (European Union Prize for Literature), postanowiło przyznać główną nagrodę Jackowi Dukajowi za książkę „Lód”.

Europejska Nagroda Literacka 2009 dla Jacka Dukaja

Jury konkursu „Europejska Nagroda Literacka 2009” (European Union Prize for Literature), postanowiło przyznać główną nagrodę Jackowi Dukajowi za książkę „Lód”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W uzasadnieniu wyboru czytamy:
„Lód” Jacka Dukaja to imponująca nie tylko rozmiarami i komplikacją fabuły, ale przede wszystkim zakrojem problematyki powieść z dziedziny „historii alternatywnej”. Akcja jej rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku, najpierw w Polsce, a potem na Syberii. Wskutek zlodowacenia tej części Europy i Azji „zamrożona” zostaje historia (nie dochodzi ani do I wojny światowej, ani do rewolucji, a w Rosji nadal panują carowie), natomiast przed skutą mrozem Syberią otwierają się fascynujące perspektywy technologiczne i ekonomiczne dzięki powstałym w kraju wiecznej zimy nowym surowcom. Wzbudza to niezwykle ostre konflikty polityczne i walkę o władzę, w co wplątany zostaje bohater powieści, młody Polak, jadący na Syberię z tajną misją. Książka jest wielowątkową, doskonale napisaną powieścią sensacyjną, ale zarazem zawiera niezwykle interesujące pomysły na temat religijności i mistyki tworzącej się w świecie mrozu, wpływu na świat systemów logiki (świat mrozu rządzi się logiką dwuwartościową, reszta świata odkrywa dla siebie logikę wielowartościową), wreszcie konstruuje wizję fantastycznej, alternatywnej technologii, której mistrzem staje się Nikola Tesla – sławny wynalazca, towarzyszący bohaterowi w drodze na Syberię. Dukaj stworzył niezwykle wielostronną, wykorzystującą wiedzę i inspiracje płynące z różnych dziedzin panoramę świata, jednocześnie powieść jego pozostała „książką do czytania”, przykuwającym uwagę czytelnika splotem zdarzeń i przesycających je namiętności.
Nazwiska wszystkich laureatów z 12 krajów biorących udział w konkursie zostaną ogłoszone w pierwszym tygodniu września b.r. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Brukseli 28 września 2009, w obecności Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.
Laureatowi nagrody, panu Jackowi Dukajowi serdecznie gratulujemy.
Nominacje 12 nominowanych do Nagrody książek ogłoszono w marcu. Były to: „Nic”, Dawida Bieńkowskiego, „Lala” Jacka Dehnela, Lód” Jacka Dukaja, „Cud” Ignacego Karpowicza, „Mariasz” Artura Liskowackiego, „Paw Królowej” Doroty Masłowskiej, „Wariant do sprawdzenia” Krzysztofa Niewrzędy, „Pałac Ostrogskich” Tomasza Piątka, „Nagrobek z lastryko” Krzysztofa Vargi, „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” Michała Witkowskiego, „Chodźcie, idziemy” Janusza Rudnickiego oraz „Niech to nie będzie sen” Daniela Odiji.
koniec
3 czerwca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz

Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek

Przeczytaj to jeszcze raz: Dryf
— Beatrycze Nowicka

Nanomagia i chłopięce marzenia
— Beatrycze Nowicka

Wieczność porasta rdzą
— Justyna Lech

Scena za ciasna na Lód
— Karolina „Nem” Cisowska

Człowiek przekraczający
— Daniel Markiewicz

Esensja czyta: Luty-marzec 2010
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Grudzień 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Marcin T.P. Łuczyński, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Monika Twardowska-Wągrowska, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.