Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

East Side Story: Szósty stopień oddalenia… od prezydenta Miedwiediewa
[Timur Biekmambietow, Aleksander Wojtinski, Dmitrij Kisieliow, Aleksander Andriuszczenko, Jarosław Czeważewski, Ignasio Sanchez „Choinki” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Sebastian Chosiński

East Side Story: Szósty stopień oddalenia… od prezydenta Miedwiediewa
[Timur Biekmambietow, Aleksander Wojtinski, Dmitrij Kisieliow, Aleksander Andriuszczenko, Jarosław Czeważewski, Ignasio Sanchez „Choinki” - recenzja]

W Ufie z kolei niemłoda już Julia, na co dzień dyrektorka zakładu, wybiera się na zakupy do supermarketu; tam przypadkiem zauważa swojego narzeczonego w towarzystwie kochanki. Mimo rozpaczy, idzie na spotkanie z przyjaciółkami; te z kolei starają się je pocieszyć, ale okazuje się to niezwykle trudne. W Permie dwóch nastolatków pragnie rozstrzygnąć odwieczny spór – kto jeździ szybciej, narciarz czy snowboardzista? Nie wybierają się jednak w tym celu na zaśnieżoną górę, ale… na najwyższe piętro starej kamienicy, by zjechać na dół po schodach i poręczy. Wyścig kończy się tym, że narciarz, odrobinę szybszy, wpada na stojącą przy skrzynkach na listy babcię Manię. Staruszka pada jak nieżywa na posadzkę, a chłopacy zastanawiają się, czy jest jeszcze jakaś szansa, aby ją uratować. W Kazaniu z kolei przecinają się losy dwójki studentów – Michaiła i Leny, którym, choć wydaje się, że są na przeciwległych biegunach Ziemi, przyjdzie jeszcze przed nadejściem Nowego Roku spotkać się w cztery oczy. W finale akcja wraca do punktu wyjścia, czyli Kaliningradu, gdzie poznajemy jeszcze jedną barwną postać – pochodzącego z turkmeńskiego Aszchabadu Jusupa. Przeżywa on w restauracji MacDonald’s bardzo zabawną przygodę, w wyniku której wchodzi w posiadanie telefonu komórkowego należącego do Igora, urzędnika z kancelarii prezydenta Miedwiediewa. Tym sposobem również przybysz z dalekiej Azji Środkowej odgrywa niepoślednią rolę w całej historii. „Choinki” to pełna ciepła i pogody ducha bezpretensjonalna komedia obyczajowa, która ma nie tylko bawić, ale nade wszystko nieść nadzieję. I w takiej kategorii sprawdza się znakomicie. Pod warunkiem jednak, co wydaje się oczywiste, że przymkniemy oko na wszystkie – typowe dla filmów o charakterze świąteczno-noworocznym – spłycenia i uproszczenia.
W obsadzie „Choinek” znalazła się cała masa gwiazd i gwiazdeczek rosyjskiego kina – począwszy od tych największych, po te dopiero wschodzące. W rolach dzieci z kaliningradzkiego sierocińca pojawili się trzynastoletnia Alina Bułynko (czyli filmowa Warwara) oraz młodszy od niej o rok Siergiej Pochodajew (Wowka). Dziewczynka, która od piątego roku życia uczy się w szkole baletowej, ma już całkiem spore doświadczenie przed kamerą; do tej pory zagrała w dziesięciu filmach, w tym między innymi w tak wielkim przeboju, jak „Miłostki-zagwozdki 2” (2008) Maksima Pieżemskiego. Zazdrosnego biznesmena Borisa zagrał trzydziestodwuletni Iwan Urgant, absolwent Sankt-Petersburskiej Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych, który zyskał popularność dzięki występom w dwóch komediach romantycznych: „Troje i Snieżynka” (2007) Pawła Bardina i Mgera Mkrtcziana oraz „Wolszebnik” (2008) Andresa Puustusmyy. W pogrywającego z nim aktora Żenię wcielił się natomiast Siergiej Swietłanow (rocznik 1977), rodem ze Swierdłowska (dzisiejszego Jekaterynburga), który dał się poznać rodakom w zwariowanej, choć niekoniecznie wysokich lotów, komedii „Nasza Rosja. Jajca losu” (2010) Gleba Orłowa. Urokliwa Ola zawdzięcza swą twarz Jelenie Płaksinej, znanej między innymi z historycznego obrazu Dmitrija Korobkina „Jarosław. Tysiąc lat temu” (2010). Piosenkarkę pop, do której wzdycha krasnojarski taksówkarz Pasza Bondariew, czyli Nikita Priesniakow („Indygo”), zagrała dwudziestoośmioletnia Wiera Breżniewa, przez kilka lat wokalistka girlsbandu VIA Gra, mająca również na koncie rolę pięknej blondynki w dwóch częściach „Miłości w wielkim mieście” (2009-2010) Mariusa Wajsberga; jej przyjacielem Fiodorem był z kolei Boris Chwosznianski („Huśtawka” Antona Siwiersa). Najlepiej obsadzona jest nowelka jekaterynburska, w której pojawili się Siergiej Garmasz („Nasi”, „72 metry”, „12”, „Rosyjska gra”, „Bikiniarze”, „Przenicowany świat”, „Spaleni słońcem 2”, „Czarna Błyskawica”, „Zapis namiętności”, „Kryj się!”, „Na końcu świata”) jako kapitan Sinicyn, Artur Smoljaninow („Rok 1612”, „Ten, który gasi światło”, „Ja”, „Księga Mistrzów”) jako złodziej Aleksiej oraz Jekatierina Wilkowa („Ten, który gasi światło”, „Bikiniarze”, „Czarna Błyskawica”) w roli jego przyjaciółki Aliny.
W poszukującą miłości Julię, dyrektorkę zakładu w Ufie, wcieliła się Maria Poroszyna („Straż Nocna”, „Straż Dzienna”), a w jedną z jej przyjaciółek – Olga Tumajkina („Utracone imperium”). Studenta Miszę, który miał przywitać Sylwestra na słonecznej Kubie, zagrał Siergiej Druzjak („18/14”, „Rusini”), zaś wzdychającą do niego Lenę – dwudziestodwuletnia modelka Kristina Asmus. Mieszkający w Permie snowboardzista Kolian zawdzięcza swój wizerunek Aleksandrowi Gołowinowi („Swołocz”), natomiast jego przyjaciel narciarz – Aleksandrowi Domogarowowi młodszemu (którego jesienią będziemy mieli okazję zobaczyć w epizodycznej roli w „Bitwie warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana); poturbowana przez tego ostatniego babcia Mania to w rzeczywistości Galina Stachanowa („Dom Słońca”). Przez kilka minut mamy również okazję podziwiać na ekranie przyjaciela Biekmambietowa jeszcze z czasów studenckich, mającego polskie korzenie Wiktora Wierżbickiego („Paragraf 78”, „12”, „Admirał”, „Miraż”, „Czarna Błyskawica”, „W grze”, „Jarosław. Tysiąc lat temu”), rolę narratora producent powierzył z kolei Konstantinowi Chabienskiemu („Nasi”, „Admirał”, „Cud”). Za kamerami Biekmambietow postawił duet, z którym współpracował już przy okazji „Czarnej Błyskawicy” – Siergieja Trofimowa i Lewana Kapanadzego. Ścieżkę dźwiękową skomponował zaś, urodzony w 1971 roku w Nowosybirsku, Paweł Jesienin, wcześniej przez wiele lat kierujący karierą popularnych w Rosji wykonawców popowych – piosenkarza Aleksandra Miedwiediewa (Szury) oraz zespołu Hi-Fi.
koniec
« 1 2
16 stycznia 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

East Side Story: Hagiografia „biznesmena”
Sebastian Chosiński

2 VI 2024

To wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Powiązany z uznawanym za sektę moskiewskim Instytutem Norbekowa tadżycki „biznesmen” Saidmurod Dawłatow postanowił, że powinien zostać nakręcony na jego temat film, w którym on sam zaistnieje jako współczesny „święty biznesu”. Wynajął ekipę (w tym reżysera Muhiddina Muzaffara), zapłacił aktorom (w tym Azizowi Bejszenalijewowi) – i tak narodził się biograficzny „Jeden na milion”.

więcej »

Klasyka kina radzieckiego: Co ta wojna z nami zrobiła!
Sebastian Chosiński

29 V 2024

Weterani wojny afgańskiej, choć oficjalnie otaczani szacunkiem władz, tak naprawdę pozostawiani byli sami sobie. Niechciani bohaterowie nikomu tak naprawdę niepotrzebnego konfliktu. Wielu z nich schodziło na złą drogę; inni, bsliscy upadku psychicznego, starali się mimo wszystko ratować honor żołnierza. O takich ludziach opowiada Jurij Sabitow w uzbeckim dramacie kryminalnym „Spaleni słońcem Kandaharu”.

więcej »

East Side Story: Na końcu czai się Śmierć
Sebastian Chosiński

26 V 2024

O mocy „Siły charakteru” Raszyda Malikowa decydują dwie kreacje cenionych uzbeckich aktorów – Karima Mirchadijewa oraz Sejdułły Mołdachanowa. Ten pierwszy wciela się w weterana wojny afgańskiej, który dowiadując się o nadchodzącej śmierci, postanawia zakończyć sprawy od lat nie dające mu spokoju. Ten drugi, przyjaciel z armii, jest jego największym wyrzutem sumienia.

więcej »

Polecamy

Zimny doping

Z filmu wyjęte:

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Hagiografia „biznesmena”
— Sebastian Chosiński

Na końcu czai się Śmierć
— Sebastian Chosiński

Pięciokąt miłosny
— Sebastian Chosiński

Zeus = Zero. Wielki Zero!
— Sebastian Chosiński

Ciemne chmury nad Anatewką
— Sebastian Chosiński

Ucz się (nieistniejących) języków!
— Sebastian Chosiński

Czy można mieć nadzieję w Piekle?
— Sebastian Chosiński

Wielkie bohaterstwo małych ludzi
— Sebastian Chosiński

Gdy rzeczywistość zastępuje fikcję
— Sebastian Chosiński

Dwie siostry i pamięć o matce
— Sebastian Chosiński

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Sierpień 2012 (kino)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Stępione kły Konfederatów
— Ewa Drab

Kulą w łeb
— Ewa Drab

Gasnący błysk
— Kamil Witek

Każdy chce mieć swojego Matrixa
— Piotr Dobry

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.