Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gry

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks DriveThruRPG.com Skapiec.pl

Nowości

growe

  • Vow of Absolution
    Calum Collins, Christopher Colston, Chris Edwards, Christopher Handley, Jordan Goldfarb, Pádraig Murphy
więcej »

Zapowiedzi

growe (wybrane)

więcej »

Apokalipsa z przerwą na herbatkę

Odcinek 1: "Na początku zawsze trochę boli"

Joe Abrakadabra

Apokalipsa z przerwą na herbatkę

Odcinek 1: "Na początku zawsze trochę boli"
Od czego się zaczyna? Co jest potrzebne, by zabrać się za tworzenie systemu? "Tytuł! Tytuł!" Tak! Nie! Nie zawsze. Prawda jest tyle prawdziwa co okrutna: od tytułu zaczyna się 99% systemów, które kończą się w głowach swoich twórców, na stronie drugiej. Autorom zwykle brakuje pary, aby wymyślić coś więcej niż tylko czaderską nazwę. Choć np. taki David Lynch realizację swojej "Zagubionej Autostrady" rozpoczął właśnie od nazwy. Dlaczego? Są dwa powody. Po pierwsze: potrafił rozwinąć te dwa słowa. Potrafił odnaleźć w nich swoją inspirację. Po drugie: Lynch to geniusz.
Tytuł jest czymś, co powinno przyjść spontanicznie. Nie powinniśmy szukać go na siłę. To on nas znajdzie. Zazwyczaj robi to w połowie lub na końcu pracy. Nie ma co się stresować. Na pewno przyjdzie. Więc można to sobie zostawić na później.
Hmmm... Jak na razie, pisanie o "Apokalipsie..." zacząłem od akapitu o tytule. Czyżby podświadoma przewrotność?
Pomysł. Tworzenie powinno rozpocząć się od pomysłu. Konceptu, wokół którego zbudujemy całą resztę. To niby oczywiste... Ale spójrzcie tylko na te stosy autorskich systemów, rozsianych na sieci lub omawianych na konwentach. Rzadko kiedy mamy możliwość trafić na coś, co nie wygląda jak "dzieło" spod znaku Zrobię-Super-Gierkę-Fantasy-Z-Fajnymi-Tabelami. Niestety.
Potwór z bagien (Swamp Thing) dr Arcane ze swoim mutantem
Potwór z bagien (Swamp Thing) dr Arcane ze swoim mutantem
Jaki powinien być pomysł? Przede wszystkim konkretny. Nie musi być szczegółowy, nie musi zajmować kilku stron A4..., ale powinien być wystarczająco mocny, by dało się go ciekawie dalej poprowadzić. Sama chęć napisania systemu nie wystarczy. Jak to się wszystko ma do "Apokalipsy..."? Od jakiego konceptu wyszedłem wymyślając ten świat?
Od żenady.
Starej, dobrej żenady. A dokładniej: od seriali tak głupich, że nikt już o nich nie pamięta. Obrazów, w których nie ma reguł tworzących fabułę. Znacie "Toxic Crusader" albo "Potwora z Bagien"? Są to dzieła, w których wszystko jest możliwe. Każda głupota, każdy szalony pomysł. A ja lubię wolność tworzenia. Oczywiście nie mam na myśli każdej chały, jaka kiedykolwiek powstała. Nie, nie. To musi być stylowa chała. Stworzona ze smakiem. Trafiające w zdegenerowane, ale jednak, gusta. Pomimo tej dowolności musi ona być spójna. Tego typu perełki to prawdziwa rzadkość. Uwierzcie mi. Siedzę w tym dość długo. Wystarczy tylko porównać "Potwora..." z "Power Rangers". Różnicę widać gołym okiem.
Prawda?
Rewolwer i melonik (The Avengers) na zdjęciu Ms. Peel i Mr. Steed
Rewolwer i melonik (The Avengers) na zdjęciu Ms. Peel i Mr. Steed
A więc, żenada, to raz.
Angielskie, kultowe seriale, to dwa.
"Rewolwer i melonik". "Prisoner". "Święty". Piękne rzeczy. Wyrafinowane. Klimatyczne. Zwariowane. Dlaczego spośród wszystkich innych, wybrałem akurat angielskie? Bo Anglików pomimo pozornej sztywności i flegmy, stać na większe szaleństwo. Nawet najciekawsze komiksy piszą zawsze ludzie z Wielkiej Brytanii. Kolejną rzeczą, dla której wybrałem akurat te seriale, jest ich specyficzny klimat. W "Rewolwerze..." ulice zawsze świecą pustkami. Nawet w nakręconej niedawno wersji kinowej!!! Oszczędność elementów jaka pojawia się na ekranie, tylko podkreśla wagę oraz szczególność każdej akcji i dialogu. To co widzimy jest ważne. To czego nie ma, nie jest. W grze fabularnej dzięki temu stworzylibyśmy niesamowity nastrój i zaoszczędzili opisów Mistrzowi Gry. To się nazywa tworzenie mechaniki pod klimat systemu. Tak jak w 7th Sea, autorstwa Johna Wicka.
Kolejnym powodem jest to że:
"Anglicy mają styl. Eleganckie przedstawienie oparte na micie rasowym. Hippisowską, rdzenną strukturę DNA, która umożliwia im w sposób instynktowny obcować z pulsującymi energiami naszego czasu - elektroniką i psychodelikami."
Timothy Leary
No właśnie. DNA, elektronika, psychodeliki... To jest szaleństwo, którym zamierzam wykręcić mój świat. Oczywiście obok tajnych organizacji, spisków, obłąkanych naukowców, apokalipsy i przerwy na herbatkę...
Tak wygląda pomysł, od którego zaczynam.
koniec
1 listopada 2000

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W krainie Wojennego Młota: Kwiecień 2024
Miłosz Cybowski

7 V 2024

Jak na miesiąc, w którym „White Dwarf” świętuje swój pięćsetny numer, kwiecień minął bez większych warhammerowych nowości.

więcej »

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

25 IV 2024

Na trzeci numer „Magii i Miecza” trzeba było poczekać zdecydowanie dłużej, niż na drugi, ale warto było. Po raz pierwszy bowiem pojawił się w niej artykuł poświęcony systemowi Warhammer, a także opublikowano pierwszą przygodę z prawdziwego zdarzenia.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Polecamy

Wyrzuty sumienia kanciarza

W świecie pdf-ów:

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.