Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Promocja: Jod - kiedy go stosować i na co?

Esensja.pl
Esensja.pl
Witaminy i składniki mineralne stanowią niezastąpione wsparcie dla naszego organizmu. Niektóre z Nich powstają w ludzkim organizmie, ale wiele z nich warto, a niekiedy nawet trzeba uzupełniać wraz z dietą lub/i suplementacją. Takim składnikiem mineralnym jest jod - pierwiastek śladowy w organizmie, lecz niezwykle cenny i bardzo potrzebny przy procesach w nim zachodzących. Czy wiesz, skąd czerpać i kiedy stosować jod? Przeczytaj w artykule!

Promocja: Jod - kiedy go stosować i na co?

Witaminy i składniki mineralne stanowią niezastąpione wsparcie dla naszego organizmu. Niektóre z Nich powstają w ludzkim organizmie, ale wiele z nich warto, a niekiedy nawet trzeba uzupełniać wraz z dietą lub/i suplementacją. Takim składnikiem mineralnym jest jod - pierwiastek śladowy w organizmie, lecz niezwykle cenny i bardzo potrzebny przy procesach w nim zachodzących. Czy wiesz, skąd czerpać i kiedy stosować jod? Przeczytaj w artykule!

Na co pomaga jod?

Jod jest pierwiastkiem, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie, a także wspiera działanie narządów. Jest niezbędny w prawidłowej pracy tarczycy i produkcji jej hormonów, wspiera procesy metaboliczne oraz układ nerwowy i kostny1). Ten cenny minerał, reguluje także wzrost i syntezę komórek. Jod jest niezwykle istotny dla kobiet będących w ciąży i tych karmiących2). Zapotrzebowanie na niego u kobiet w ciąży znacznie się zwiększa, dlatego zaleca się jego suplementację w tym okresie, a nawet wcześniej – już w czasie planowania ciąży3).

Co to jest jodek potasu?

O ile jod jest naturalnym składnikiem mineralnym, który można znaleźć w produktach morskich, mięsie i niektórych warzywach i owocach, o tyle jodek potasu jest związkiem, którego używa się między innymi to wzbogacania żywności w ten pierwiastek. Jod w tabletkach również przyjmuje się pod postacią jodku potasu.
Jodek potasu pomaga regulować pracę tarczycy, której prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do zachowania homeostazy naszego organizmu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy potrzebujemy wesprzeć się suplementacją, warto skonsultować przyjmowanie preparatów z lekarzem lub farmaceutą. Zarówno niedobór jak i nadmiar jodu może być szkodliwy4).
Jodek potasu wykorzystywany jest też w celu nasycenia soli kuchennej jodem, stąd na co dzień możemy spotkać go w każdym albo prawie każdym domu5). Bywają jednak przypadki, że ze względów zdrowotnych należy ograniczać spożywanie soli kuchennej. Wtedy, pod okiem specjalisty, możemy sięgnąć właśnie po jodek potasu w tabletkach, który pomoże uzupełnić jod w organizmie.

Kiedy przyjmować jodek potasu?

Poziom jodu w organizmie można sprawdzić wykonując odpowiednie badania zlecone przez lekarza. Stężenie jodu w moczu (UIC) jest metodą najczęściej stosowaną do oceny spożycia jodu w diecie6).

Skąd jednak wiedzieć, że spożywamy zbyt mało jodu? Jak to rozpoznać?

Oprócz tego, że jod działa wewnętrznie na wiele narządów, to jego zbyt małe lub zbyt duże spożycie można stwierdzić obserwując pewne objawy zewnętrzne. Zbyt małe spożycie jodu może nieść za sobą uczucie zmęczenia, braku energii, jak również uczucie zimna przez większość czasu. Można również zaobserwować zmiany skórne, suchość i wypadanie włosów.
Jest także jeden poważny objaw, który może o tym świadczyć, tzn. opuchnięta okolica szyi i powiększona tarczyca7). Jeśli obserwujemy u siebie któryś z objawów lub kilka na raz, najlepiej jak najszybciej sprawdzić je u lekarza. Może się okazać, że jest to wynik właśnie obniżonego poziomu jodu i powinniśmy regularnie przyjmować preparaty z jodkiem potasu, aby go uzupełnić.

Tabletki z jodkiem potasu – czy warto przyjmować jod w tabletkach?

Przyjmowanie jodku potasu konsultujemy z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę. Zarówno nieodpowiednie, jak i nadmierne spożycie jodku potasu może mieć swoje konsekwencje. Gdy przyjmowanie suplementu jest uzasadnione i z łatwością dostaniemy jod w tabletkach bez recepty. Warto jedynie sprawdzać skład suplementów z jodkiem potasu i wybierać te, które w składzie mają naturalne składniki. Tabletki z jodem polecane są na co dzień jako wsparcie tarczycy u osób będących na diecie bez soli, dla wegan i wegetarian, których dieta może być niewystarczająco bogata w ten minerał oraz kobietom w ciąży i karmiącym8).
Artykuł we współpracy z Naturell.
koniec
30 listopada 2023
1) https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/iodine/
2) Hatch-McChesney, Adrienne i H. R. Lieberman. „Iodine and Iodine Deficiency: A Comprehensive Review of a Re-Emerging Issue.” Nutrients vol. 14,17 3474. 24 Aug. 2022, doi:10.3390/nu14173474
3) Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, Huras H, Fuchs T, Pawłosek A.: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Gin. Perinat. Prakt. 2020; 5(4): 170-181.
4) Wiesner, A., & Paśko, P. (2021). Stosowanie suplementów u kobiet ciężarnych w świetle najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Farmacja Polska, 77(1), 40–47. https://doi.org/10.32383/farmpol/133610
5) Szybiński Z. Polish Council for Control of Iodine Deficiency Disorders. Work of the Polish Council for Control of Iodine Deficiency Disorders, and the model of iodine prophylaxis in Poland. Endokrynol Pol. 2012; 63(2): 156–160, indexed in Pubmed: 22538756
6) Rodriguez-Diaz E, Pearce EN. Iodine status and supplementation before, during, and after pregnancy. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2020;34(4):101430. doi:10.1016/j.beem.2020.101430
7) Eastman CJ, Zimmermann MB. The Iodine Deficiency Disorders. [Updated 2018 Feb 6]. In: Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285556/
8) Rogerson D. Vegan diets: practical advice for athletes and exercisers. J Int Soc Sports Nutr. 2017;14:36. Published 2017 Sep 13. doi:10.1186/s12970-017-0192-9

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.