Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Fajną książkę kiedyś czytałem…

Esensja.pl
Esensja.pl
…ale nie pamiętam, jaką!

Esensja

Fajną książkę kiedyś czytałem…

…ale nie pamiętam, jaką!
rys. M. Fitzner
rys. M. Fitzner
Czytałeś kiedyś – w dzieciństwie, w młodości, w zeszłym tygodniu u znajomej – jakąś książkę, która ci się spodobała, zaintrygowała, albo z jakiegoś innego powodu wydała się interesująca. Masz jednak pewien problem – za nic w świecie nie potrafisz przypomnieć sobie jej autora i tytułu, a wydaje ci się, że jest to informacja, która cię może wzbogacić. Może ci się przydać, by sprawdzić jakieś istotne fakty, by polecić ją znajomemu, by odbyć podróż sentymentalną w czasy młodości, a może po prostu dręczy cię ten tytuł jak drzazga w umyśle. I co teraz?
Nic prostszego – zgłoś do nas zagubienie… tytułu i autora. Wyślij opis książki, na tyle szczegółowy, na ile się da, dodaj nieco więcej informacji, które uważasz za przydatna, a my wytężymy naszą pamięć, przeszukamy biblioteki i sieć i książkę dla ciebie znajdziemy! A jeśli nawet nam się nie uda – zapytamy innych czytelników.
Nie pozwól książkom zachować anonimowości (poza „Kronikami Gala Anonima”)! Zgłaszaj zagubione tytuły na adres ksiazki@redakcja.esensja.pl i resztę zostaw nam!
koniec
28 września 2010

Komentarze

« 1 2
30 IX 2010   11:32:17

@serdeczny - chodzi Ci oczywiście o "Szninkla" ("Szninkiela"? nigdy nie pamiętam) w czarno-białym wydaniu Orbity :D Szninkiel J'on próbował się bzykać z G'wel, ale przeszkodził mu N'om Herezjarcha - czyli ten właśnie "żywy trup" - a dokładniej przeżarty trądem dawny władca planety. Na szczęście potem J'on wylądował u czarodziejki, która przemieniła jego w rosłego ciemnoskórego, a siebie w zmysłową blondynkę. I tak właśnie J'on stracił jednak dziewictwo.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szninkiel

Kłopoty ze starszym pokoleniem - heh, ciocia kazała mi zwracać ten komiks do kiosku :) Ale nie zwróciłem.

30 IX 2010   11:37:51

Zresztą o "Szninklu"/"Szninkielu" lepiej poczytaj tutaj:

http://www.esensja.pl/magazyn/2003/03/iso/10_06.html

oraz tutaj:

http://www.esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=9612

01 X 2010   11:52:32

Za żadne skarby nie mogę dojść, co to był za film rosyjski/radziecki w którym para ludzi udaje się w góry, w las i zostaje tam uwięziona, bo jedyny most na drodze uległ zniszczeniu. Las po czubki drzew zasnuwa gęsta mgła. Czasem w przejaśnieniu widzą postać człowieka stojącego wysoko na drzewie. Atmosfera grozy i nierealności. Co to było ?

01 X 2010   23:23:21

Moja zagubiona książka : bohaterem jest nastolatek, w jego rodzinnym mieście trwa festyn, dzieją się dziwne rzeczy : np. znajomy bohatera wygrywa gumowego olbrzymiego słonia, żeby go napompować parą podłączają go do lokomotywy, bohaterowi może się spełnić życzenie i wybiera być dorosłym. Niesamowita książka, co jakiś czas przypomina mi się.

02 X 2010   09:43:05

@Adam - brzmi jak film "Duży" ("Big") z 1988. Zdaje się że była też książka Johna Weidmana na jego podstawie.

02 X 2010   10:30:48

@M3n747 - nie, to była książka z lat 60-tych, a może starsza

02 X 2010   11:47:32

Za mną jedna książka chodzi, wydana w ciągu ostatnich 10 lat. Dla młodzieży/dzieci. Bohaterami są nastoletni chłopak i jego pies labrador. Z początku książki pamiętam tylko jakiś statek (Latającego Holendra?) i motyw ogni św. Elma. Z dalszej części - rozwiązywanie jakiejś zagadki/tajemnicy, gdzieś w tle przewija się trup na szubienicy (dzieci z książek zapamiętują nie to, co powinny...). Główni bohaterowie byli nieśmiertelni lub baaardzo długowieczni, przedstawiono ich, jeśli się nie mylę, na okładce, na tle morskich fal. Ktoś to kojarzy?

02 X 2010   22:04:51

A ja czytałam kiedyś książkę o dziewczynce, która miała talent magiczny, ale ucząc się, nie udawały jej się najprostsze rzeczy. Mieszkała chyba z matką a do szkoły chodziła na naukę magii, potem dopiero okazało się, że jej dar jest jakiś wyjątkowy czy coś i że posiada jakąś starożytną moc czy coś w tym stylu i dlatego musi odbyć zupełnie inne lekcje. Dostaje potem naszyjnik, albo amulet, z którym musi co jakiś czas chodzić do kogoś, żeby zebrać z niego bodajże nadmiar tej magii, w każdym bądź razie miało to zapewnić jej bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że ten człowiek robił to źle, albo chciał to wykorzystać w jakiś sposób, nie pamiętam dokładnie. A później co się dzieje już nie pamiętam, książka być może ma kilka części, ta akurat była najprawdopodobniej w niebieskiej okładce z jakimś rysunkiem...

04 X 2010   00:40:24

a kiedy można się spodziewać odpowiedzi na maila? :)

19 X 2010   11:50:51

Nie tak dawno - jakies pięć -6 lat temu(chyba ;-) czytałam książkę o młodej dziewczynie, potem młodej kobiecie: rzecz dzieje się w Stanach, jej zycie jest takie troche pokręcone, zmienia miejsca zamieszkania, pamiętam że zaprzyjaźnia sie z młoda Murzynką, jest wątek lesbijskiej miłosci, koncowa scena tej ksiązki - dziewczyna stoi nad oceanem i słyszy wieloryby, delfiny? Tytuł jest chyba związany z tą ostatnią scena. książka bardzo mi się podobała, ale za nic nie mogę przypomnieć sobie tytułu ani imienia bohaterki. Może Ktos czytał i z mojego mętnego opisu skojarzy tytuł?

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.