Wilq triumfujePodczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów.
Marcin HermanWilq triumfujePodczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. „Wilq Superohater” zgarnął aż 5 statuetek, w tym w kategorii najlepszy komiks wolumin polski oraz najlepsza polska seria komiksowa. Bartosz Minkiewicz został ponadto wyróżniony jako najlepszy rysownik polski, a wspólnie z bratem Tomaszem otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy polski scenarzysta. Piąta statuetka dla „Wilqa” przypadła za okłądkę czwartego zeszytu serii p.t. „Powrót na basen w Suchym Borze”. Trzy wyróżnienia przypadły twórcom wydawanym w polsce przez Egmont. Najlepszą zagraniczną serią komiksową okazał się „Sandman”, najlepszym scenarzystą Neil Gaiman, a najlepszym zagranicznym rysownikiem Mike Mignola. Jedna statuetka przypadła wydawnictwu POST za komiks „V jak Vendetta”. Nagrody K zostały ustanowione siedem lat temu przez Krakowski Klub Komiksu, który do tego roku czuwał nad przebiegiem plebiscytu wyłaniającego laureatów. W tym roku po raz pierwszy nagrody są przyznawane przez Magazyn miłośników komiks KZ, Komiksową Agencję Prasową WRAK, Stowarzyszenie Twórców CONTUR oraz Łódzki Dom Kultury. Pomimo zmiany organizatorów, nie zmieniła się formuła nagrody. Nadal o wynikach decydują fani. Pierwotnie głosowali za pomocą kuponów, obecnie służy do tego celu internet. Nowością tegorocznej edycji były nominacje, zgłaszane były przez kapitułę Nagrody K. W tym roku również po raz pierwszy opracowano regulamin przyznawania nagród. Po raz pierwszy w historii plebiscytu K, statuetki wręczali twórcy znani i wielokrotnie doceniani: Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Przemysław Truściński i Aleksandra Spanowicz. O zdobyciu nagrody K decyduje w głównej mierze popularność danego komiksu wśród czytelników. Patrząc na wyniki nietrudno zauważyć, że mobilizacja grupy fanów jednego komiksu daje temu tytułowi przewagę strategiczną. Poza tym wątpliwe wydają się nominacje, które w kategoriach komiksu zagranicznego wyraźnie ciążą ku tytułom pochodzącym z rynku amerykańskiego. Kapituła praktycznie nie uwzględniła komiksów i twórców europejskich, czy japońskich. Na całe szczęście wprowadzono regulamin, który – w porównaniu do poprzednich edycji – w pewnym stopniu uwiarygadnia wyniki. Marcin Herman ![]() 16 października 2004 Szczegółowe wyniki głosowania na stronie www.kkkomiks.prv.pl |
Poniżej prezentujemy plan spotkań w strefie autografów tegorocznej Komiksowej Warszawy.
więcej »Ogłoszono listę finalistów nagród Hugo 2022 za utwory, które swoją premierę miały w roku 2021.
więcej »Wkrótce nakładem Wydawnictwa IX ukaże się antologia „24.02.2002”. Całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji Mission Proliska niosącej pomoc ukraińskim cywilom w obszarach objętych działaniami wojennymi.
więcej »Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch
Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch
Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch
Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch
Być jak Kmicic
— Marcin Osuch
Debiutant zwycięża w Łodzi
— Marcin Herman
Przyszłość Thorgala i prawo skali
— Marcin Herman
Nazwisko: Sienkiewicz, Henryk. Zawód: scenarzysta komiksowy
— Marcin Herman, Piotr Niemkiewicz
Kto mu pisze teksty?
— Marcin Herman
Reklama – wybór (nie)kontrolowany!
— Marcin Herman
Nie tylko underground #5
— Marcin Herman
Thorgal to dziewica?
— Marcin Herman
Festiwal się zmienia
— Marcin Herman
Debiutant zwycięża w Łodzi
— Marcin Herman
Nieśmietelnie zabawne
— Marcin Herman
Kłopoty z samochodami
— Marcin Herman