Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW

Nominacje do Śląkf za rok 2007

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Nominacje do Śląkf za rok 2007

Wydawca Roku 2007
Wojciech Sedeńko (Solaris)
Oferta wydawnictwa Solaris staje się coraz ciekawsza i coraz bardziej wszechstronna, a przy tym coraz bardziej odważna. Oprócz najbardziej typowej dla rynku fantastyki anglosaskiej nie ustają próby przecierania szlaków dla fantastyki nieanglojęzycznej – tradycyjnie ze wschodu (Diaczenkowie, Bułyczow), ale również z zachodu (Mielke) czy z południa (Novotny).
Szerokie horyzonty Solarisu widać nie tylko w ramach geograficznych, ale również czasowych. Z jednej strony przeszłość – na duże brawa zasługuje inicjatywa wznawiania różnych klasycznych i nagradzanych pozycji, których długotrwały brak na rynku stawał się coraz bardziej dokuczliwy. W zeszłym roku ujrzeliśmy ponownie między innymi „Wieczną wojnę” Haldemana, „Cieplarnię” i „Non stop” Aldissa czy „Władców marionetek” Heinleina, wszystkie w twardej oprawie. Solaris nie ograniczał się jednak do powtarzania rzeczy znanych – zobaczyliśmy także „Na skrzydłach pieśni” Thomasa Discha, autora cenionego na Zachodzie, u nas jednak dotychczas kompletnie nieznanego.
Z drugiej strony teraźniejszość – doczekaliśmy się ciekawych powieści nagradzanych w ciągu ostatnich lat, takich jak „Fizjonomika” Jeffreya Forda czy „Hominidzi” Roberta Sawyera. Nie ustają również cenne antologie – zarówno utworów polskich (kolejne „Wizje alternatywne”), jak i zagranicznych (kolejne „Kroki w nieznane”).
Jeśli wziąć pod uwagę obfitość i zróżnicowanie oferty, jak również wzrastający systematycznie poziom edycyjny (niemal standardem stała się twarda, lakierowana oprawa, widać również coraz większą dbałość o poziom językowy), jasnym się staje, że Wojciech Sedeńko i wydawnictwo Solaris zasłużyli na nominację do ŚLĄKFY za rok 2007.
Krzysztof Wójcikiewicz
Tomasz Szponder (Rebis)
Właściwie to już sam wspaniale wydany cykl „Diuny” Franka Herberta et al. wystarczyłby za uzasadnienie nominacji Domu Wydawniczego REBIS do tegorocznej ŚLĄKFY, bowiem ilustrowane przez Wojciecha Siudmaka książki są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów i bibliofilów, a i cena nie jest bynajmniej zaporowa dla przeciętnego fana, ale Rebis bynajmniej na tym nie poprzestaje, bo inwestuje również w zakup głośnych zachodnich debiutów, czego najlepszym przykładem jest cykl „Temeraire” autorstwa Naomi Novik.
I za to właśnie, jednym wielokrotnie złożonym zdaniem, nominuję Rebis i jego szefa, Tomasza Szpondera.
Aleksandra Cholewa
Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt)
„Wiedźmin” to gra łącząca spektakularne, zapierające dech w piersiach wizualizacje scen akcji oraz skomplikowaną i wciągającą fabułę. Rozgrywka toczy się w świecie stworzonym przez pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego, które książki niemal zawsze stają się bestsellerami. Jego dzieło ma wiele wspólnego z innymi fantastycznymi krainami, równie wiele wyróżnia je jednak z całego tłumu nierzeczywistych miejsc.
Co zadecydowało, że postanowiłem nominować twórców „Wiedźmina”, CD Projekt, do nagrody ŚLĄKFY – to fakt, iż wyprodukowali grę, której akcja zaczyna się tam, gdzie kończą się książki ASa. Adaptowali w sposób znakomity wszystkie realia tego świata, pozwolili graczom działać w świecie oryginalnego Wiedźmina, ale także (co dla mnie jest najważniejsze), skłonili grających do sięgnięcia po książki Andrzeja Sapkowskiego. W parę miesięcy od wydania gry zauważyłem, że z półek księgarskich znikają książki ASa. Oznacza to dla mnie, iż twórcy tworząc wirtualny świat „Wiedźmina” potrafili go tak „opisać”, by gracze chcieli dowiedzieć się, jak się to wszystko zaczęło.
Dlatego też postanowiłem nominować wydawców „Wiedźmina” – Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego z CD Projektu – do nagrody ŚLĄKFY w kategorii Wydawca Roku.
Piotr ‘Raku’ Rak
Grzegorz Szulc (ISA)
Niewiele jest gier tak przełomowych i silnie oddziałujących na branżę RPG jak „Świat Mroku”. W każdej z książek, opatrzonych charakterystycznym logo, znajdziemy mnogość pomysłów na kreację postaci, bogactwo opisu świata i doskonale opracowaną mechanikę rozgrywki. Jednak – niezależnie od tego, czy zamierzamy wcielać się w rolę wampirzych książąt nocy, mocarnych zmiennokształtnych czy też magów, którzy zmieniają rzeczywistość kaprysem swej woli, potrzebujemy podręcznika podstawowego. I ten, dzięki Wydawnictwu ISA, został wydany w Polsce. Jest to pozycja niezbędna dla każdego, kto zamierza prowadzić i/lub grać w nowy Świat Mroku. Formuła podręcznika, z racji swej elastyczności, pozwala na przygotowanie scenariuszy w konwencji kryminału noir, opowieści niesamowitej czy postmodernistycznego horroru.
A to zaledwie początek możliwości. Nowa polityka wydawnicza wydawnictwa White Wolf uwzględnia JEDEN podręcznik podstawowy dla wszystkich pozostałych produktów (Wampira, Wilkołaka, Maga itd.), co pozwala uniknąć zbędnych przedruków mechaniki i skoncentrować się na specyfice danego (pod)systemu. Za to wielkie brawa.
Polskie wydanie jest równie atrakcyjne jak oryginał, strona edytorska nie zawodzi, a całość udowadnia, że można przygotowywać książki i profesjonalnie, i z polotem. Podręcznik będzie przydatny zarówno dla początkujących pasjonatów gier narracyjnych, jak i dla starych „wyjadaczy”.
Cóż pozostaje? Wierzyć, że ta świetna książka rozpocznie renesans WoD-u w Polsce i mieć nadzieję, że na naszym – niezbyt obfitym – rynku wydawniczym zobaczymy dalsze pozycje z nowego Świata Mroku.
Wobec powyższego, z niekłamaną radością i wielką ochotą nominuję wydawcę tego produktu, Grzegorza Szulca z ISY, do nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki.
Maciej ‘Oni no MG’ Zaremba
Anita Kasperek (Wydawnictwo Literackie)
Z bólem serca musze przyznać, że ostatnio z coraz większą obawą sięgam po polskie wydania książek fantastycznych, a to za sprawą wielokrotnych rozczarowań, zapewnianych mi przez niedbałą redakcję, błędy w składzie lub po prostu źle zszyty egzemplarz. Proszę mi uwierzyć, mogłabym żyć bez takich „ekscytujących” przypadków.
Jest jednakże wydawnictwo, przy którego książkach takich sytuacji nie doświadczam. Mam tu na myśli Wydawnictwo Literackie, które przykłada się do wydań książek, a przy tym zgodnie ze swoją nazwą serwuje literaturę z najwyższej półki, by wspomnieć chociażby Lema, Dukaja (z okładkami autorstwa Tomka Bagińskiego), Huberatha czy Susannę Clarke, nie torturując czytelników literatura pulpową.
Czyż nie samo to świadczy o konieczności nominacji?
Aleksandra Cholewa
koniec
« 1 2
27 maja 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż autora

Wydawnictwo Literackie
— Światy Równoległe – fantastyczna kolekcja

Wszyscy jesteśmy dysfunkcyjni emocjonalnie
— Łukasz Orbitowski

CD Projekt
— „Euro Truck Simulator 2” je piyrszōm grōm we ślōnskij jynzykowyj wersyji

CD Projekt, Platige Image
— Rusza nabór na kursy animacji

CD Projekt
— Zapowiedź „Total War: Rome II”

CD Projekt
— Plany wydawnicze CD Projekt

CD Projekt
— Premiera „Diablo III” przesunięta

CD Projekt
— Platynowa Kolekcja w nowym wydaniu i nowej cenie!

CD Projekt
— Wiedźmin 2 na Xboxa w 2012 roku

Kanał
— Łukasz Orbitowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.