Kalendarium: Maurice Maeterlinck6 maja przypada 60 rocznica śmierci laureata Nagrody Nobla Maurice′a Maeterlincka.
Kalendarium: Maurice Maeterlinck6 maja przypada 60 rocznica śmierci laureata Nagrody Nobla Maurice′a Maeterlincka. Maurice Polydore Marie Bernard, hrabia Maeterlinck (1862.08.29 - 1949.05.06) urodził się w Belgii w bogatej, francuskojęzycznej rodzinie. W wieku 12 lat został posłany do jezuickiej szkoły uczącej tylko literatury religijnej, co na zawsze zniechęciło Maurice′a do zinstytucjonalizowanej religii. Już wtedy rozpoczął pisanie poematów i opowiadań, ale jego ojciec chciał by syn ukończył prawo - w 1885 roku Maeterlinck został absolwentem Uniwersytetu w rodzinnym Ghent. Rok później wyjechał do Paryża gdzie nawiązał kontakty z literatami z kręgu symbolizmu i sam rozpoczął pisanie sztuk teatralnych, które od początku zjednywały mu krytyków. Wtedy też poznał piosenkarkę i aktorkę Georgettę Leblanc, z którą związany był przez 20 lat i która znacząco wpłynęła na jego twórczość - to na niej wzorował postacie kobiece w swoich dziełach. Od 1906 roku zaczął cierpieć na depresję, która pogłębiła się po śmierci matki, ale jego życie nabrało barw w 1910 roku, gdy spotkał kolejną młodziutką aktorkę, a niedługo potem otrzymał Nagrodę Nobla. W tym okresie Maeterlinck zaczął też wykazywać wyraźne sympatie socjalistyczne, wspierał związki w czasie strajku przeciw partii katolickiej, tropił rzekome zniekształcenia historii przez Kościół, a jego sztuki często znajdowały się na cenzurowanym. W 1919 roku poślubił swoją nową przyjaciółkę kolejną aktorkę i przyjął zaproszenie do USA - Samuel Goldwyn proponował mu pisanie scenariuszy filmowych, ale ostatecznie żadnego nie wykorzystał. W 1932 otrzymał francuski tytuł hrabiowski, ale do swojej ojczyzny z wyboru powrócić mógł dopiero po II wojnie światowej. Jako literat Maeterlinck znany jest przede wszystkim jako twórca dramatu symbolicznego. Jego utwory sceniczne odznaczają się tajemniczą atmosferą, nastrojowością, często nasycone są pesymizmem, wyrażając lęk egzystencjalny człowieka oraz jego bezradność wobec przeznaczenia. Cechą najważniejszych jego dramatów jest obojętność autora wobec świata postrzeganego zmysłowo. Z tego powodu akcja sceniczna zarysowana jest w sposób szkicowy. Swoim bezwolnym i biernym postaciom kazał funkcjonować w nieokreślonym świecie, często zbliżonym do świata marzeń sennych. Maeterlinck pisał również wiersze, w których przejawiał wyraźną fascynację poezją jednego z teoretyków i przywódców symbolizmu Stephane′a Mallarme′go. W wierszach wyrażał duchowe osamotnienie, czerpał też inspirację z tradycyjnej, ludowej liryki flamandzkiej. Wielką poczytnością cieszyły się też jego znakomite eseje filozoficzno-przyrodnicze, w których dowiódł talentu wnikliwego obserwatora przyrody i umiejętności fascynującego jej opisywania - skupił się na nich, w latach 20-tych, gdy jego sztuki zaczęły tracić na popularności i przychylności krytyków. Maurice Maeterlinck zmarł 6 maja 1949 roku na zawał serca. W jego pogrzebie nie uczestniczył żaden ksiądz. Wybrana bibliografia:
![]() 6 maja 2009 |
Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.
Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?
więcej »Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)
więcej »Edukacja szkolna często powoduje, że w dorosłym życiu nie chcemy wracać do czytania, które kojarzy nam się tylko i wyłącznie z topornymi lekturami. Nic bardziej mylnego! Rocznie wydawanych jest tysiące książek, z których część na pewno trafi w twoje gusta. Jeśli nie przekonuje cię od razu czytanie, rozpocznij swoją ponowną podróż czytelniczą od… audiobooków! Dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Przekonamy cię poniżej.
więcej »Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner