Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Arthur Conan Doyle

ImięArthur
NazwiskoConan Doyle
WWW

Kalendarium: Arthur Conan Doyle

Esensja.pl
Esensja.pl
22 maja wypada 150 rocznica urodzin twórcy Sherlocka Holmesa.

Kalendarium: Arthur Conan Doyle

22 maja wypada 150 rocznica urodzin twórcy Sherlocka Holmesa.

Arthur Conan Doyle

ImięArthur
NazwiskoConan Doyle
WWW
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (1859.05.22 – 1930.07.07) urodził się w Edynburgu, w Szkocji, w rodzinie Anglika o irlandzkich korzeniach i Irlandki. Młody Arthur w wieku 8 lat został wysłany do szkoły jezuitów, ale gdy siedem lat później ją opuszczał był już agnostykiem. W 1876 roku rozpoczął studia medyczna na uniwersytecie w Edynburgu, w trakcie których rozpoczął pisanie opowiadań – pierwsze opublikował jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. W trakcie nauki pracował jako lekarz na statku pływającym na zachodnie wybrzeże Afryki. W 1882 roku przeniósł się do Plymouth gdzie dołączył do kolegi ze studiów, który prowadził praktykę medyczną, ale różnica zdań sprawiła, że wkrótce otworzył własny gabinet w Portsmouth. Mimo, że w 1885 roku Doyle obronił doktorat praktyka nie szła mu zbyt dobrze – efektem spędzania samotnie czasu w oczekiwaniu na pacjentów było pisanie opowiadań. Czas zabijał też grą w piłkę nożną w Portsmouth Association Football Club jako bramkarz oraz grą w krykieta i golfa (w 1910 roku został wybrany kapitanem klubu golfowego). W 1885 roku Doyle poślubił Louisę Hawkins, ale dwa lata później poznał Jean Elizabeth Leckie, którą obdarzył platoniczną miłością, a poślubił w 1907 roku, gdy Hawkins zmarła. Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci, a z drugiego troje. W 1890 roku Doyle wyjechał do Wiednia studiować budowę oka, a w 1891 rozpoczął praktykę w Londynie – w swojej autobiografii napisał, że drzwi jego gabinetu nie przekroczył żaden pacjent. W 1902 roku Doyle został nagrodzony szlachectwem, głównie za pamflet w którym chwalił udział brytyjski w wojnie burskiej (do tematu powrócił później w pełnowymiarowej powieści). Wypowiadał się również na temat afrykańskiego Konga i reform jakie należało przeprowadzić w tym kraju. W tym samym czasie dwukrotnie starał się o wejście do parlamentu, ale mimo sporego poparcia nie został jednak wybrany.
Najsłynniejszym tworem Doyle’a jest oczywiście odznaczający się niebywałym intelektem i zdolnością dedukcji detektyw Sherlock Holmes. Pierwszym tekstem w którym się pojawił było „Studium w szkarłacie” opublikowany w 1887 roku. Doyle skonstruował tę postać częściowo w oparciu o swojego uniwersyteckiego profesora Josepha Bella, który fascynował go umiejętnością obserwacji i dedukcji. Jako inny wzór wskazuje się C. Auguste Dupina – postać wykreowaną przez Edgara Allana Poego. Podobieństwo dostrzegł nawet Robert Louis Stevenson przebywający wówczas na Samoa. Kolejne opowiadania o Holmesie publikował w „Strand Magazine”, ukazało się ich w sumie 56 oraz 4 powieści. Już w 1891 roku Doyle rozmyślał o uśmierceniu Holmesa by oderwać się od tej postaci i mieć czas na inne rzeczy (niektóre wciąż wiążące się z pisaniem, tyle że powieści historycznych) – plan urzeczywistnił dwa lata później w słynnej scenie z wodospadem i profesorem Moriartym. Oczywiście publika zawrzała, a Doyle zdecydował się na wybieg: Holmes nie spadł z Moriartym, ale wykorzystał sytuację by wobec innych wrogów udawać martwego. Po śmierci swojego syna w 1918 roku Doyle popadł w depresję, czego efektem było zainteresowanie spirytualizmem – był to jeden z impulsów do napisania przygód profesora Challengera „The Land of Mist” i „Zaginiony świat”. Doyle przyjaźnił się też ze słynnym iluzjonistą Harrym Houdinim.
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku na zawał serca.
Wybrana bibliografia:
  • Studium w szkarłacie (1888)
  • Micah Clarke (1888)
  • Znak czterech (1890)
  • Biały orszak (1890)
  • Przygody Sherlocka Holmesa (1892)
  • Pamiętniki Sherlocka Holmesa (1894)
  • Przygody brygadiera Gerarda ( 1896)
  • Pies Baskerville′ów (1902)
  • Zaginiony świat (1912)
  • Trujące pasmo (1913)
  • Dolina trwogi (1915
  • koniec
    22 maja 2009

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Imię:
    Treść:
    Działanie:
    Wynik:

    Dodaj komentarz FB

    Najnowsze

    Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

    16 IX 2023

    Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

    Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

    więcej »

    Jaki prezent dla 6-latka wybrać?

    13 IX 2023

    Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)

    więcej »

    Audiobooki – dlaczego warto ich słuchać? 5 powodów

    6 IX 2023

    Edukacja szkolna często powoduje, że w dorosłym życiu nie chcemy wracać do czytania, które kojarzy nam się tylko i wyłącznie z topornymi lekturami. Nic bardziej mylnego! Rocznie wydawanych jest tysiące książek, z których część na pewno trafi w twoje gusta. Jeśli nie przekonuje cię od razu czytanie, rozpocznij swoją ponowną podróż czytelniczą od… audiobooków! Dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Przekonamy cię poniżej.

    więcej »

    Polecamy

    Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

    Stare wspaniałe światy:

    Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Jak przewidziałem drugą wojnę światową
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Cyborg, czyli mózg w maszynie
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Narodziny superbohatera
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Pierwsza historia przyszłości
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Zobacz też

    Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.