Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Wiatr ze Wschodu (3)

Paweł Laudański
« 1 2

Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (3)

Ponadto Marina i Siergiej Diaczenko opublikowali dwa tomy opowiadań – „Korni kamnia” (1999) oraz „Rituał” (2000).1)
NOTKI
  • Nakładem moskiewskiego wydawnictwa Centropoligraf ukazał się pierwszy numer kwartalnika „Nasza fantastyka”. Oprócz prozy – autorstwa m.in. Władimira Wasiliewa, Jurija Nikitina, H. L. Oldiego, Aleksandra Bacziły i Andrieja Pliechanowa (nadto cała gama mniej znanych autorów) – dział krytyczny, recenzje oraz wywiad z Andriejem Pliechanowem, rosyjskim prekursorem słowiańskiej odmiany fantasy.
  • W grudniowym numerze Zwiezdnoj dorogi znaleźć można mikropowieść Olega Palieka oraz opowiadania Olega Marina, Konstantina Bojandina, Alichana Aliwerdijewa, Wasilija Gołowaczewa i Olega Owczinnikowa. Nazwiska – poza może Gołowaczewem – stosunkowo mało znane. Nie najlepsze rokowania. W pierwszym numerze tegorocznym natomiast – kolejna mikropowieść Olega Palieka oraz opowiadania: H. L. Oldiego, B. Iwanowa, Olega Marina, Aleksieja Lebiediewa, Andrieja Szczupowa, Wasilija Prozieriewa i Wasilija Kupcowa.
  • W styczniowym Jesli tylko jeden rodzimy utwór – mikropowieść Siergieja Kuprianowa.
  • Z kolei w styczniowym Fantomie znaleźć można dwa utwory made in Russia – ich autorami są Aleksiej Szwedow oraz Aleksiej Smirnow.
  • „Posliednij Don Kichot” Mariny i Siergieja Diaczenków, o którym pisałem w poprzedniej edycji „Wiatru”, doczekał się (już!) adaptacji scenicznej. Premierowe przedstawienie odbyło się na deskach Narodowego Państwowego Teatru Sztuki Rosyjskiej im. Liesi Ukrainki w Kijowie w dniu 5 września 2000 roku, a więc już w dwa miesiące po publikacji literackiego pierwowzoru na łamach Jesli. Przedstawienie ma ponoć zostać przedstawione również polskim widzom.
OSTATNIO PRZECZYTANE – JAK NAJKRÓCEJ
  • Andriej Łazarczuk – „Iz tiemnoty” (wyd. AST, 2000 r., seria Zwiezdnyj Łabirynt, nr ISBN: 5-17-001009-5) – zbiór starszych tekstów autora z czołówki rosyjskiej fantastyki, prawie u nas nie znanego (dwa, może trzy opowiadania Łazarczuka opublikował jakiś czas temu Feniks, w tym zamieszczone w niniejszym zbiorze „Swiaszczennyj miesac Ryn’” oraz „Mumia”). Większość tekstów godnych polecenia – w szczególności przypadły mi do gustu „Zierkała” oraz opowiadanie tytułowe. Znaleźć tu można również wielokrotnie nagradzany tekst „Żiełtaja podwodnaja łodka „Konsomoliec Mordowii"”, napisany do spółki z Michaiłem Uspienskim.
  • Kir Bułyczow – „Korałłowyj zamok” i „Razum dlia kota” (oba tomy ukazały się w serii Miry Kira Bułycziewa wyd. AST, oba w 2000 roku; nr ISBN: 5-17-000347-1 oraz 5-17-000522-9). Dwa znakomite zbiory opowiadań, grupujące teksty nie mieszczące się w żadnym ze znanych cykli autorstwa Bułyczowa. W pierwszym znaleźć można dwadzieścia cztery utwory powstałe w latach 1967-1976 (w tym opowiadanie, którym Bułyczow debiutował, tj. „Kogda wymierli dinozawry?”), w drugim – kolejnych trzydzieści pięć, powstałe w latach 1976-1997. Prawdziwa uczta dla fanów Bułyczowa! A, niestety, zaledwie mniej więcej połowa zamieszczonych tu opowiadań została przełożona na język polski.
  • Dalia Truskinowskaja – „Sumocznyj” (Jesli 10/92/2000) – skoro nasze domostwa znajdują się pod opieką domowych, dobrych, choć czasem również złośliwych duchów, to może i zwykła damska torebka bez sumocznego (torebkowy?) się nie obejdzie? Sympatyczne opowiadanko autorki zamieszkałej w Rydze – i nic więcej.
  • Julij Burkin, Konstantin Fadiejew – „Iskowierkannyj mir” (Jesli 10/92/2000) – kolejna opowieść ze światami równoległymi. Pewien Rosjanin w latach trzydziestych naszego wieku wysłany zostaje do Rumunii, by tam odrestaurować obraz o bliżej nieokreślonym pochodzeniu. Dzięki tej usianej niebezpieczeństwami wyprawie nasz bohater poznaje inną, alternatywną historię Rosji… Która z nich jest prawdziwa? Niestety, rzecz jest fatalnie, w irytującej manierze napisana, co znacznie psuje dobre wrażenie powstałe na początku lektury. Szkoda, bo spodziewałem się po Burkinie dużo więcej.
NOWE KSIĄŻKI
Wybrane nowości ostatnich dwóch miesięcy:
wyd. AST + Siewiero-Zapad Press, seria „Pierekriestok mirow":
  • M. i S. Diaczenko – „Szram” (wzn.),
  • M. i S. Diaczenko – „Priejemnik” (wzn.);
  • wyd. AST, seria „Miry Kira Bułycziewa":
  • „Wid na bitwu z wysoty” (wzn.), powieść z cyklu „Teatr cieni"; do tego samego cyklu należy m.in. powieść „Opieracja „Gadiuka”, zrecenzowana przeze mnie w 127 numerze „Miesięcznika” ŚKF-u.
  • wyd. AST, seria „Zakliatyje miry” (utwory fantasy):
  • M. i S. Diaczenko – „Rituał”, wznowienie powieści tytułowej, uzupełnione o nowe opowiadania: „Posliednij Don Kichot”, „Zielenaja karta”, „Zaklinanije”, „Sliepoj wasilisk”, „Chutor”, „Wnie”, „Maklier i magia” i „Kryło";
  • wyd. EKSMO-Press, seria „Absoliutnoje orużije":
  • J. Brajder, N. Czadowicz – „Disbat”,
  • L. Wierszynin – „Siel’wa umiejet żdat’";
  • poza serią:
  • S. Łoginow – „Kartieżnik”, poza tytułową powieścią – mikropowieść „Wokrug Hekuby”, napisana wspólnie z A. Ryboszłykowem oraz opowiadanie „Na ostrije"; parodia – ponoć, jak wyraził się pewien krytyk, skrzyżowanie wiejskiej prozy (cokolwiek by to znaczyło) ze space operą w wydaniu rosyjskim;
  • LISTA BESTSELLERÓW KSIĘGARNI „OZON” – GRUDZIEŃ 2000, ROK 2000
    Na grudniowej liście – mała rewolucja. Co prawda pozycja Łukianienki nie została zagrożona, to w pierwszej dziesiątce pojawiły się trzy nowości. Choć tak naprawdę to tych nowości było tylko dwie, albowiem – z tego, co zrozumiałem – to oba tomy dzieła Pierumowa (to ten od jednej z wielu rosyjskich kontynuacji „Władcy Pierścieni” Tolkiena) i Cole’a (współautora cyklu Sten, jednego z większych gniotów, które ukazały się ostatnimi czasy w Polsce) sprzedawane były w komplecie. Ów van Zajczik (pseudonim?) to agent radzieckiego, a później rosyjskiego wywiadu, który w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zaginął w tajemniczych okolicznościach w trakcie misji w Chinach…
    W całym roku 2000 monopol Łukianienki i braci Strugackich (jeśli, oczywiście, nie brać pod uwagę Wasiliewa i Pierumowa, współautorów w sumie dwóch pozycji z zestawienia) zdołał przełamać jedynie Andriej Łazarczuk z nienajlepszą moim skromnym zdaniem powieścią „Szturmfogiel’” (krótkie omówienie można znaleźć w pierwszej edycji Wiatru).
    GRUDZIEŃ
    11S. Łukianienko – „Blizitsia utro”AST 2000
    22S. Łukianienko – „Łabirint otrażenij”AST 1999
    35A. i B. Strugaccy – „Poniedziałek zaczyna się w sobotę. Bajka o trójce (2 warianty)”AST 1999
    46S. Łukianienko – „Fałszywije zierkała”AST 1999
    5-C. van Zajczik – „Dieło żadnowo warwara” 
    64S. Łukianienko, W. Wasiliew – „Dniewnoj dozor”AST 2000
    73S. Łukianienko – „Gienom”AST 1999
    89S. Łukianienko – „Chołodnyje bierega”AST 1998
    9-N. Pierumow, A. Cole – „Armageddon” t. 1Azbuka+EKSMO-press 2000
    10-N. Pierumow, A. Cole – „Armageddon” t. 2Azbuka+EKSMO-press 2000

    ROK 2000
    1S. Łukianienko, W. Wasiliew – „Dniewnoj dozor”AST 2000
    2S. Łukianienko – „Gienom”AST 1999
    3S. Łukianienko – „Łabirint otrażenij”AST 1999
    4S. Łukianienko – „Fałszywije zierkała”AST 1999
    5A. i B. Strugaccy – „Poniedziałek zaczyna się w sobotę. Bajka o trójce (2 warianty)”AST 1999
    6S. Łukianienko, N. Pierumow – „Nie wriemia dla drakonow”AST 1999
    7A. Łazarczuk – „Szturmfogiel’”AST 2000
    8S. Łukianienko – „Zwiezdy – chołodnyje igruszki”AST 1999
    9S. Łukianienko – „Rycari Soroka Ostrowow. Mal’czik i T’ma”AST 2000
    10S. Łukianienko – „Zwiezdnaja tien’”AST 1998
    koniec
    « 1 2
    1 lutego 2001
    1) Tekst powstał – przede wszystkim – w oparciu o dane ze strony Wtoroj blin oraz o artykuł „Romantiki pieczal’nowo obraza” autorstwa Jewgienija Charitonowa, opublikowany w Jesli Nr 12/94/2000, jak również – co chyba oczywiste – o własne wrażenia wyniesione z lektury utworów M. i S. Diaczenków.

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Imię:
    Treść:
    Działanie:
    Wynik:

    Dodaj komentarz FB

    Najnowsze

    Wiatr ze Wschodu (74)
    Paweł Laudański

    9 X 2019

    Fantasy (choć nietypowe), science fiction (utrzymane w najlepszych tradycjach gatunku), horror (z rosyjską duszą). O tym wszystkim słów kilka w kolejnym raporcie o aktualnym stanie rosyjskojęzycznej fantastyki.

    więcej »

    Wiatr ze Wschodu (73)
    Paweł Laudański

    19 VI 2019

    Trochę prozy najświeższej (Salnikow, Iwanow, seria „Зеркало”), i trochę prozy klasycznej (Warszawski, zbiór „Фантастика 1963”, czyli kolejna, już 73 edycja WzW.

    więcej »

    Wiatr ze Wschodu (72)
    Paweł Laudański

    5 IV 2019

    „Wyspa Sachalin”, „Zapomnienia”, „Uśmiech chimery”, „Oddział”… - czyli krótki, subiektywny przegląd najciekawszych książek rosyjskojęzycznej fantastyki roku 2018.

    więcej »

    Polecamy

    Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

    Stare wspaniałe światy:

    Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Pierwsza wojna... czasowa
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Jak przewidziałem drugą wojnę światową
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Cyborg, czyli mózg w maszynie
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Narodziny superbohatera
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Pierwsza historia przyszłości
    — Andreas „Zoltar” Boegner

    Zobacz też

    Z tego cyklu

    Wiatr ze Wschodu (74)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (73)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (72)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (71)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (70)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (69)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (68)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (67)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (66)
    — Paweł Laudański

    Wiatr ze Wschodu (65)
    — Paweł Laudański

    Tegoż autora

    Ballada o poświęceniu
    — Paweł Laudański

    Wspomnienie o Maćku
    — Paweł Laudański

    Esensja czyta: Styczeń 2010
    — Anna Kańtoch, Paweł Laudański, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

    Rok 2007 w muzyce
    — Sebastian Chosiński, Paweł Franczak, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Paweł Laudański

    Kir Bułyczow – polska bibliografia
    — Paweł Laudański

    Kroki w Nieznane: Sześciu wspaniałych
    — Paweł Laudański

    W sieci: Rodem zza wschodniej granicy
    — Paweł Laudański

    Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.