Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 maja 2023
w Esensji w Esensjopedii

Piątka na piątek: Tańce, hulanka, swawola!

Esensja.pl
Esensja.pl
30 listopada przypadła 130 rocznica pierwszej rewii wystawionej w paryskiej Folies Bergère. Z tej okazji w dzisiejszej Piątce goszczą tancerze.

Esensja

Piątka na piątek: Tańce, hulanka, swawola!

30 listopada przypadła 130 rocznica pierwszej rewii wystawionej w paryskiej Folies Bergère. Z tej okazji w dzisiejszej Piątce goszczą tancerze.

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

Książka:
Gwiezdny taniec
Bohaterka „Gwiezdnego tańca” ma jedną pasję: taniec. Gdy okazuje się że warunki fizyczne nie pozwalają jej na karierę w wymarzonej profesji szuka rozwiązania na stacji kosmicznej, gdzie dzięki brakowi ciążenia jej budowa nie ma już takiego znaczenia, a na dodatek w nieważkim tańcu – który właśnie tworzy – nie ma konkurencji. Nie wiadomo jednak jak potoczyłyby się jej losy, gdyby pewniego dnia nie pojawil się Obcy, z którymi porozumieć można się jedynie poprzez taniec.
Komiks:
Superman: Super-Disco Fever
Jesli do tej pory nie istniała wersja Reguły 34 mówiąca że Superman przez 78 lat, które minęły od wydania pierwszego zeszytu jego przygód robił już wszystko, to stanowczo powinna. Wiedzieliście na przykład że zdarzyło mu się rozbroić bombę… tańcem? Ale czegóż się nie robi by ratować życie niewinnych ludzi wypełniających dyskotekę. Niestety dystkoteka najwyraźniej nie była wyposażona w budkę telefoniczną, a w toalecie Superman nie będzie się przebierał. Został mu więc tylko taniec.
Układ taneczny widoczny powyżej nie jest może przesadnie dynamiczny i porywający, ale bardzo dobrze pokazuje że czasem nóżka chodzi sama. Szczególnie jak od pewnego czasu ćwiczy się taniec do muzyki, która znienacka rozbrzmiewa w Urzędzie Pracy (czy jak się tam odpowiednia instytucja w UK nazywa).
Muzyka:
The Red Shoes
Szukając teledysku z tańcem w roli głównej od początku zerkaliśmy na Kate Bush, u której choreografia zazwyczaj gra ważną rolę. I tak trafiliśmy na „The Red Shoes” – piosenkę, która nie tylko ma taniec na wizji ale o tańcu opowiada – ale nic dziwnego, skoro na początku łańcucha inspiracji jest baśń Andersena o czerwonych trzewikach.
Varia:
Two Ballet Dancers
Jak taniec to Degas, ale nieco przewrotnie wybraliśmy obraz, na którym baletnice akurat nie tańczą tylko przygotowywują się do swojego występu. No chyba że tak wyglądają swobodne pozy odpoczywających tancerek…
koniec
2 grudnia 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rynsztokowo: Filozofia „no future”
Marcin Knyszyński

28 V 2023

Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (12)
Andreas „Zoltar” Boegner

21 V 2023

Tym razem wybrałem dwa wydawnictwa, które traktują o diametralnie różnych fenomenach. Z jednej strony chodzi o historię ludzkości, sięgającą niewyobrażalne pół miliona lat w przyszłość. Natomiast druga książka traktuje o wydarzeniu, które znamy w międzyczasie z autopsji: chodzi o wybuch pandemii.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (11)
Andreas „Zoltar” Boegner

9 V 2023

Ostatnio dużo mówi się o sztucznych inteligencjach, ich możliwościach i ograniczeniach oraz o charakterze zmian, jakie pojawienie się tego typu maszyn na świecie wywołać może lub musi. Dzisiaj przedstawię autora, który bardzo intensywnie zajął się tym tematem.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.