Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Anna ‘Cranberry’ Nieznaj
‹Wróg publiczny›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
AutorAnna ‘Cranberry’ Nieznaj
TytułWróg publiczny
OpisAnna „Cranberry” Nieznaj (ur. 1979 r.), absolwentka matematyki, programistka. Mężatka, ma dwoje dzieci, mieszka w Lublinie. Pod panieńskim nazwiskiem Borówko – debiut w 1996 r., a następnie opowiadanie „Telemach” w „Science Fiction” (7/28/2003). Pod obecnym – „Kredyt” (II miejsce w konkursie Pigmalion Fantastyki 2010) i „Czarne Koty” („SFFiH” 4/66/2011). Finalistka konkursu Horyzonty Wyobraźni 2011.
Gatunekspace opera

Gwiezdne wojny: Wróg publiczny, cz. 5

« 1 6 7 8 9 10 »
Rozdział 15
Światełko
Sessil Aglara szła szpitalnym korytarzem. Towarzyszyli jej dwaj falleeńscy ochroniarze, do których stałej obecności już dawno zdążyła się przyzwyczaić, oraz główny dowódca Czarnego Słońca na Anoat, rzecz jasna również z obstawą. Ku dużej uldze panny Veers jaszczur nie wydawał się być zirytowany faktem, że przyleciała do kliniki wraz z nim.
Była to jedna z tych sytuacji, kiedy młody wiek i niewinny wygląd stanowiły tarczę, za którą Sessil mogła się schronić. Odgarnęła z twarzy jedno z niewplecionych w kok, bardzo długich pasm czarnych, prostych włosów i zamiast przyspieszyć, żeby dorównać kroku Falleen, wręcz zwolniła, poprawiając fałdy sukni. Starała się wyglądać nawet bardziej niepewnie, niż się czuła.
Dzięki temu udało jej się chyba skutecznie zatrzeć fatalne wrażenie, jakie mogła na lokalnym dowódcy wywrzeć decyzja lorda Xista. Opieka nad uratowanymi z katastrofy żołnierzami organizacji należała do obowiązków komórki z Anoat i przysyłanie kogoś z zewnątrz, żeby był oczami i uszami viga, mogło zostać bardzo źle odebrane.
Chyba że tym kimś jest nastolatka ze świetnego domu.
– To tutaj – powiedział zatrzymując się Falleen.
Stojący w drzwiach robot wyglądał z pozoru jak jeden z kręcących się zawsze w szpitalach pomocniczych droidów medycznych, ale panna Veers od razu zarejestrowała pewne modyfikacje w jego konstrukcji. Nie wiedziała, jaką konkretnie broń miał wbudowaną, ale jakąś na pewno.
Automat skierował kamery na dowódcę i po trwającym ułamek sekundy, niezauważalnym dla postronnego świadka procesie autoryzacji rozsunął drzwi. Gangster wskazał zapraszająco ręką:
– Pani…
Sessil weszła do przestronnej sali. Panował w niej półmrok, co w pierwszej chwili zdziwiło dziewczynę, ale potem uświadomiła sobie, że pacjentom potrzebny jest przede wszystkim spokój. Wzdłuż przeciwległej ściany pomieszczenia stał rząd kilkunastu pojemników w kształcie walca. Po ich ściankach pełzały kolorowe smugi hologramów dyskretnie zacierających szczegóły widocznego przez szkło obrazu. A wewnątrz kadzi, w ciepłym płynie, unosili się jak w stanie nieważkości ranni najemnicy. Jaszczury, Nautolanie, ludzie i jeden, którego rasy panna Veers nawet nie umiała nazwać, mimo całego swojego wykształcenia, nabytego na elitarnej holouczelni.
Wiedziała, czego się spodziewać. Przed wizytą włamała się oczywiście do szpitalnego systemu i obejrzała sobie kartoteki pacjentów. Ale to jednak zupełnie co innego: przeczytać, a co innego zobaczyć na własne oczy. Czuła, jak zasycha jej w ustach. Odchrząknęła i skupiła się na tym, co do niej należało. Tak właśnie była wychowywana – żeby zawsze umiała wypełniać swoje obowiązki.
Sięgnęła do szerokiego rękawa sukni i wyjęła małego, mieszczącego jej się w dłoni złocistego droida. Wyglądał jak zabaweczka, jedna z serii bardzo popularnych wśród młodzieży maskotek, obdarzonych jakąś tam, niezbyt wyrafinowaną inteligencją.
Sessil obróciła go delikatnie w dłoniach, uruchamiając wbudowany przez siebie mechanizm. Potem uklękła i położyła maszynkę na podłodze.
Droid zaczął się dzielić. Proces przebiegał błyskawicznie i był na tyle widowiskowy, że nawet ochroniarze spojrzeli zaciekawieni. Chwilę później zamiast złotej zabawki na posadzce kłębiło się kilkanaście prawie niewidocznych, maleńkich urządzeń. Rozbiegły się po sali, niemal bezgłośnie chrobocząc pajęczymi nóżkami.
Każdy z nich dotarł do swojego pojemnika. Wspięły się po śliskich szklanych ściankach, docierając do paneli sterowania. Przywarły do nich, błyskawicznie wbudowały się częściowo w urządzenia. I zamarły.
– Gotowe – powiedziała panna Veers.
Sessil Aglara dodałaby „starszy bracie”, ale teraz była zdecydowanie i bezdyskusyjnie wyłącznie panną Veers. Osobą spoza organizacji, która pracuje tylko na zlecenie Xista i zaraz wróci do swoich spraw, pozostawiając dowodzenie lokalnemu szefowi.
« 1 6 7 8 9 10 »

Komentarze

18 VIII 2012   11:43:26

Chciałem sobie toto poczytać, ale drugie zdanie:

"Guri spędziła ostatnie godziny, wraz z Falleen gorączkowo szykując do odlotu statki stanowiące sporą część bojowej floty lorda Xista."

Skutecznie mnie zniechęciło.
Naprawdę, Esensjo...

17 IX 2012   08:23:18

A mi się podoba. Świetny, ciekawy, utrzymany w klimacie Gwiezdnych Wojen tekst. 10/10 :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Gwiezdne wojny: Wróg publiczny, cz. 7
Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

17 XI 2012

Lady Sith nie potrzebowała widzieć Twi’lekanki, żeby całą sobą czuć efekt działania Mocy. Dziewczyna żyła jeszcze, właściwie Beyre bawiła się nią dopiero, nie czyniąc przy tym poważniejszej krzywdy. Na to przyjdzie czas.

więcej »

Gwiezdne wojny: Wróg publiczny, cz. 6
Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

3 X 2012

Sala tronowa w pałacu imperatorskim i ona sama leżąca na podłodze, z trudem łapiąca haustami powietrze. Niebieskie błyskawice zgasły sekundę wcześniej, a Lord Sidious podszedł nieśpiesznie i najwyraźniej nie mogąc darować sobie ostatniego akcentu, kopnął Beyre w żołądek.

więcej »

Gwiezdne wojny: Wróg publiczny, cz. 4
Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

7 VII 2012

Jedi włączyła urządzenie i pozostali uczestnicy narady zobaczyli najpierw ogólne ujęcie trybuny honorowej. Potem operator zrobił zbliżenie na przemawiającego gubernatora Tarkina i dalej na osoby stojące za nim, w pierwszej kolejności na Beyre, która w tym momencie spojrzała wprost w kamerę. Oczy uczennicy Imperatora zwęziły się nagle, ale po ułamku sekundy opanowała się i jej twarz znów przypominała lodowatą maskę.

więcej »

Polecamy

...ze szkicownika, cz. 9

...ze szkicownika:

...ze szkicownika, cz. 9
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 8
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 7
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 6
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 5
— Jacek Rosiak

Za kulisami autoportretu, cz. 3
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 4
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 3
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 2
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 1
— Jacek Rosiak

Zobacz też

Z tego cyklu

Druga szansa
— Magdalena Stawniak

Nowa układanka ze starych klocków
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Mroziuk, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Przemytnik i pozostali
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 razy Darth Vader
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wróg publiczny, cz. 7
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Wróg publiczny, cz. 6
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Wróg publiczny, cz. 4
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Wróg publiczny, cz. 3
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Wróg publiczny, cz. 2
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Wróg publiczny, cz. 1
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Tegoż twórcy

Nocą wszystkie koty są czarne
— Anna ‘Cranberry’ Nieznaj

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.