dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

muzyczne (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

growe (wybrane)

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
« 1 4 5 6 7 8 152 »


Wojciech, 05-04-2022 17:48:
@Paweł Vide https://esensja.pl/film/recenzje/tekst.html?id=7056

Paweł, 05-04-2022 15:46:
A porównywanie do Konga i Belgów nijak się ma do Rosji. Belgowie nie zagłodzili 10 mln własnych obywateli jak Rosjanie. Nie wymordowali 8 mln własnych obywateli w czas wojny domowej i nie zabili kilku kolejnych milionów obcych obywateli po 1939 r. Więcej - Belgowie nie zabijali kolejnych setek tysięcy napadniętych przez siebie ludzi w latach 70 i 80 XX w. w Angoli i Jemenie, tudzież Afganistanie, a w obecnym stuleciu w Syrii.
No i Belgowie obecnie nie mordują na zimno tysięcy cywili - Ukraińców.
Rosja to dziś kraj bandycki, rozbójniczy i tym samym jakiekolwiek popularyzowanie jej "kultury" i kultury to robienie dobrze mordercom.

Paweł, 05-04-2022 15:35:
Powiem tak. Kino RADZIECKIE, czyli z czasów komunizmu, to poza kilku ekranizacjami klasyki XIX wiecznej (np. genialna Wojna i Pokój) kino państwa TOTALITARNEGO, komuszego czyli. Cywilizacji turańskiej, antyludzkiej i morderczej. Widać to doskonale dziś. Przy 86 procentach rosyjskiego poparcia społecznego dla Putina obecnie, nie ma co mówić o "dobrych Rosjanach i złym carze". Wszyscy oni od dziesiątek lat warci siebie. Masowi ludobójcy, gwałciciele, złodzieje (osobliwie - zegarków).
Osobiście uwielbiałem rosyjską prozę i poezję. Tę drugą nawet tłumaczyłem, i to z powodzeniem. Trudno, Achmatowa itd. poczekają w mej szufladzie 50 lat na odzwierzęcenie się rosyjskiego społeczeństwa. I tyle samo powinny poczekać w szufladzie kolejne tutejsze recenzje sowieckiego kina. Które od strony ideologicznej, totalitarnej, NICZYM nie różniło się od kina nazistowskich Niemiec. Chyba nie wyobrażamy sobie dziś tutaj recenzji i opisu "Zyda Sussa" ?
A skoro tak - pora zakończyć cykl o komunistycznej kinematografii. Nawet jeśli niekiedy opartej na Bułhakowie.
Udział Rosji w światowej wymianie kulturalnej został zerwany w dniu, w którym znów zaczęła mordować sąsiadów...

freynir, 05-04-2022 09:35:
@mbw- ty boisz się, że zabraknie baraniny, a mnie bardziej przeraża:
https://youtu.be/6FHTJbCmR1M
Chociaż to może być jedyny sposób, aby spacyfikować władymirowicza bez wywoływania trzeciej światowej.
No i oczywiście 1970.
Zresztą, przyjrzyjmy się - u nas - 1956, 1968, 1976, 1980, 1988-1989. A u nich?
@ Ja o ZSRR, a ty o rewolucji bolszewickiej... Facepalm. Chodzi przecież o to, że tam nie było żadnej radzieckiej "Solidarności". Ludzie radzieccy, po za nielicznymi wyjątkami, czuli się dobrze w Kraju Rad, żyjąc fałszywą legendą wielkiej wojny ojczyźnianej i w poczuciu, że ich kraj to światowe supermocarstwo, którego boi się cały świat. Okazało się, że to było mocarstwo na glinianych nogach i świadomość tego spowodowała traumę w Rosjanach. Dlatego tak kochają Putina, bo on daje im złudzenie, że świat znowu musi się liczyć z Rosją. a jak się nie będzie liczył to odpalą atomówkę, a co. To - przynajmniej według sondaży - też w większości popierają. Chory kraj, chorzy ludzie, Putin to tylko emanacja prawdziwej "rosyjskiej duszy". Oczywiście są też normalni Rosjanie, tylko czemu jest ich tak mało...

Właśnie zastanawiałem się, czy to obgadywanie za plecami dotyczyło tego, że główna bohaterka jest tak irytująca, czy że nie może iść z koleżankami, bo musi być przykładną córką, która pomaga mamie.

@zyx
Był gigantyczny sprzeciw! Nie można bowiem porównywać tego samego okresu w dziejach Polski i ZSRR. By wysnuć analogie, należałoby zestawić pierwsze lata zaprowadzania komunizmu w obu krajach, to jest 1944-1947 w Polsce i 1917-1921 w Rosji radzieckiej, kiedy trwała wojna domowa i obca interwencja.
@El Legarto
Wiem, że był sprzeciw. Napisałem, że WIELKIEGO sprzeciwu nie było, o takiej skali jak chociażby w Polsce.


Renata, 03-04-2022 13:18:
Wspaniała i merytoryczna recenzja, dzięki której zrozumiałam okoliczności powstania utworu i tło historyczne.


Beatrycze, 03-04-2022 13:00:
Co do gry - nie "z" tylko przeciwko. Poza tym to produkt amerykański, do tego gra nie jest typem choćby tych strzelanek, gdzie się z kimś umawiasz, tylko w zasadzie turówka. Gracze są z całego świata, są różne rozgrywki - coś w stylu minikampanii, prócz tego bitwy między gildiami i starcia między graczami indywidualnymi, do czego kandydatów losuje algorytm. Jeśli ktoś ma nicka niecyrylicą to nawet nie wiesz skąd jest. A koleś bluzgami zaczął rzucać, jak przegrał. Zresztą mój napisał potem do twórców gry, aby gościa zbanowali, choć nie zrobiono tego, a przynajmniej nie od razu, bo potem nie sprawdzał. Że też mam się z takich rzeczy tłumaczyć.
To, co tutaj napisałam, to to, że, podobnie jak zyx odniechciało mi się rosyjskiej kultury i że jestem głęboko rozczarowana (to za mało powiedziane), może zniesmaczona byłoby lepsze, tym, że tak duży procent ich społeczeństwa popiera Putina i tę wojnę.
Chodzi mi też o to, że zważywszy na to, że relatywnie mało artykułów się ukazuje na Esensji ostatnio, to te rosyjskie cykle stanowią duży udział i to może zostać różnie odebrane przez czytelników na zasadzie, że Esensja wspiera Rosję.

Dr Dre, 03-04-2022 09:16:
@Beatrycze Krytykujesz cykl o filmach radzieckich, a jednocześnie przyznajesz, że w czasie wojny Rosji z Ukrainą Twój facet gra sobie on-line z jakimś putinowskim trollem?

El Lagarto, 02-04-2022 23:29:
Niezupełnie. Po prostu mało kto się o takich sprzeciwach dowiadywał.
Kozacy dońscy walczyli przeciw Stalinowi po stronie Hitlera. Potem zostali przekazani przez aliantów władzy sowieckiej. Uznano ich za faszystów, więc złożono ich na ołtarzu historii. https://kresy.pl/kresopedia/kozacy-w-sluzbie-hitlera/
Ostatni antykomunistyczny partyzant w Polsce Józef Franczak zginął w 1963 r. W ZSRR był to August Saabe, Estończyk, który zginął w ucieczce przed KGB w 1978 r !!!!!
OK, jak ktoś odczuwa teraz potrzebę obcowania z rosyjską kulturą to proszę bardzo... Mi, jak pomyślę, że może nawet 80% Rosjan popiera zbrodniarza wojennego, się po prostu tego tego odechciewa. I dotyczy to także czasów istnienia ZSRR. Bo zdaje się, że wtedy też jakiegoś wielkiego sprzeciwu przeciw władzy radzieckiej tam nie było...

El Lagarto, 02-04-2022 23:09:
@crd Dzięki. Krótko i na temat. Pod takim postawieniem sprawy mogę się podpisać.
Kwestia kultury radzieckiej nie ma znaczenia. Ostatecznym pytaniem o kontynuację tego cyklu jest: czy fakt, że ktoś zakupi/obejrzy dany film sprawi, że Putin i Rosja będą mogły dalej finansować wojnę. Więc jeśli wszystkie profity z legalnej dystrybucji trafiają do zachodnich wydawców - wtedy jest to ok. Jeśli choć jeden procent trzeba oddać np. spółce rozliczającej się w Rosji - wtedy należy zamrozić cykl.

El Lagarto, 02-04-2022 21:45:
Na Esensji regularnie ukazują się też recenzje kryminałów Simenona, który był Belgiem.
Z belgijskich artystów pierwszy, który przychodzi mi do głowy to Grzegorz Rosiński ;-)
Dzisiejsza potęga frankofońskiego komiksu to przede wszystkim zasługa Belgów. Wybitnych twórców komiksu jest w Belgii legion. Po prostu ludzie którzy czytają komiksy i oglądają kreskówki często nawet nie zdają sobie sprawy, że to produkt belgijskiego pochodzenia (Smerfy, Lucky Luke).
Z "kultury wysokiej" najbardziej znany jest pieśniarz Jacques Brel.

Beatrycze, 02-04-2022 20:44:
Chodzi mi o sprowadzanie tematu dyskusji w dygresje.
Wojna na Ukrainie dzieje się teraz, tuż obok nas. Rosyjska kultura w Polsce ma się o wiele lepiej niż belgijska.
Belgijskie postępowanie w Kongu było haniebne, ale nie o tym teraz rozmawiamy. Nawiasem - nie ma przecież na Esensji cyklu dotyczącego belgijskich filmów, książek itp. Sama nie jestem w stanie przypomnieć sobie ani jednego belgijskiego artysty albo pisarza. Patrzę teraz po rozmaitych zespołach grających metal symfoniczny, ale wszystkie, które pamiętam, są z Holandii.
Mam takie poczucie, że tą, cenną przecież w wielu przypadkach kulturą, Rosja zjednuje sobie sympatię, a niestety, jak widać po działaniach, po wypowiedziach Rosjan pod moimi pracami dotyczącymi wojny, czy choćby po wypowiedzi innego, który mojemu facetowi, po tym jak przegrał w grze on-line wyrzucał, że "niedługo przylecimy i zbombardujemy twój dom", stanowczo za dużo tam jest ludzi, którym marzą się podboje, a nie podziwianie baletu, poezja śpiewana i gra na bałałajce. Mit o "dobrych Rosjanach i ich złej władzy" jednak upada. Nie wszyscy są tacy, ale tych "nie takich" wciąż za mało, by stworzyć tam jakiś model władzy przyjaźniejszej ludziom.

El Lagarto, 02-04-2022 20:26:
O ile wiem Belgia i Turcja nie grożą nam atomówką. Z pozycji etycznych należy potępić wszelkie ludobójstwo, ale w przypadku Rosji nie chodzi tylko o wyrażenie moralnego oburzenia. Wojna toczy się rzut granatem od polskiej granicy.
Bojkot tego co rosyjskie i sankcje mają wymiar praktyczny i cel osłabienia gospodarki Federacji Rosyjskiej. Likwidacja cyklu o rosyjskich filmach nijak się do tego nie przyczynia, bojkot rosyjskich firm i produktów owszem.
Inna sprawa, że poprzez kulturę i działania piarowskie można ocieplać wizerunek dyktatorów - ZSRR miał opinię raju chłopów i robotników, a Leopold uchodził za dobroczyńcę Konga.

« 1 4 5 6 7 8 152 »

Polecamy

Śrubełek? Głowadzik?

Niedzielny krytyk komiksów:

Śrubełek? Głowadzik?
— Marcin Osuch

Można się nią ogolić!
— Marcin Osuch

Z których Jolskych?
— Marcin Osuch

Odbiło mi się trzy razy
— Marcin Osuch

Coś łysego bym ozłocił
— Marcin Osuch

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.