Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Najlepsze nowe książki dla dzieci

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Esensja

Najlepsze nowe książki dla dzieci

Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tomów ukazujących fotorealistyczne wizerunki setek dinozaurów mamy aż nadto (zwłaszcza że dane o wyglądzie tych gadów dość szybko się dezaktualizują wskutek nowych odkryć). Zaś ta niewielka książka słoweńskiej autorki pokazuje dinozaury inaczej, w stylu odmiennym i wyróżniającym się. Do kolorowych ilustracji kilkunastu raptem gatunków dołączone są opisy najciekawszych ich cech oraz zabawne komentarze… kurczaka i kur, przekazujących młodemu pokoleniu wiedzę o potężnych kuzynach. Pierwsza książka o dinozaurach? Jak najbardziej!
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mała Księżniczka ma te same problemy, co mniej arystokratyczne dziewczynki i chłopcy. Nie chce iść spać, boi się szpitala i często zachowuje się w sposób, który nie licuje z powagą urzędu dziedziczki. Aha, i te wieczne kłopoty z higieną. Na szczęście Tony Ross (znany także jako ilustrator serii o Koszmarnym Karolku) z humorem pokazuje dzieciom, że nie one pierwsze muszą przez TO WSZYSTKO przejść. Tomiki przeznaczone są dla małych dzieci – może nie tych najmłodszych – zdania są zwięzłe, rysunki jednoznaczne, jednak i starsze dzieci mogą z nich skorzystać, np. jako materiału do pierwszych prób samodzielnej lektury.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Koszmarny Karolek sprawia kłopoty już od urodzenia: krzyczy, płacze, nie śpi. Potem jest tylko gorzej, zwłaszcza gdy na świecie pojawia się jego brat, Doskonały Damianek, którego perfekcyjność jest dla Karolka powodem wielu zgryzot i niepochlebnych porównań. W szkole także roi się od ciekawych postaci: Wredna Wandzia, Ordynarny Olo czy nauczycielka, Pani Kat-Toporska zapewniają Karolkowi wiele przygód. Książek o Karolku jest takie mnóstwo, że „pokrywają” wiele etapów rozwoju dziecka: są detektywistyczne i przygodowe historyjki szkolne, z bardziej rozbudowanymi opisami i dialogami, ale i rodzinne „obyczajówki”, w których ilustracje Tony’ego Rossa odgrywają główną rolę. Dla każdego coś koszmarnego.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Królewna Gucia nie może znaleźć właściwego tronu: czy to bezowy, czy bananowy, czy wreszcie zbudowany z kul armatnich – żaden nie satysfakcjonuje wybrednej dziedziczki. Dopiero tęczowy, plastikowy i z namalowaną kaczuszką – dziwnie przypominający nocnik – trafia w gusta Guci. Ilustrowana prostą, szlachetną kreską Joanny Olech książka pełni oczywistą rolę – ma pomóc w „nocnikowaniu” dzieci, przełamać niechęć i nieco obrzydzić pieluchy. Pełen humoru tekst Martyny Skibińskiej uzupełnia ilustracje, tworząc sympatyczną i wciągającą całość.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Basie znają już chyba wszyscy rodzice dziewczynek w wieku przedszkolnym i ich córeczki, a przynajmniej znać powinni. Cykl Zofii Staneckiej ze świetnymi ilustracjami Marianny Oklejak to już przebój rynku książek dla dzieci, ale trzeba przyznać, że jego sukces jest w pełni zasłużony. Basia to dziewczynka w wieku około pięciu lat (mówię „około”, bo wiek zmienia się w ciągu cyklu), która ma typowe dla tego okresu problemy – szukanie prawdziwej przyjaciółki, zmierzenie się z pojawieniem się nowego braciszka, z problemami zdrowotnymi dziadków, z powrotem Mamy do pracy, z ograniczeniami w nabywaniu nowych zabawek, jedzeniu słodyczy, czy oglądaniu telewizji. Na szczęście życie to nie tylko problemy, ale też i przyjemności – wyprawy do zoo, na biwak, na wycieczkę w góry, wspólne Boże Narodzenie, zabawy z opiekunką. Basia jest sympatyczna i wiarygodna, podobnie zresztą jak cała jej rodzina. Przy okazji książki przekazują dużo przesłania, któremu przyklaskujemy. Zabawa jest ważna, ale muszą być też obowiązki. Nie można zagubić się w podążaniu za dobrami doczesnymi. Czytajmy książki. Podział obowiązków w rodzinie powinien być sprawiedliwi. Dzieci są najważniejsze, ale Mam ma też prawo do własnego życia i własnej kariery. Kobiety radzą sobie równie dobrze z typowo męskimi obowiązkami, jak mężczyźni z kobiecymi. Najważniejsza w rodzinie jest miłość i rozmowa. Mądre, zabawne, prawdziwe – właśnie takie, jakie powinny być książki dla dzieci.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulfa Starka (tekst) i Evy Eriksson (ilustracje) to prosta historia z życia wzięta – ojciec zabiera kilkuletniego synka na łąkę, by tam, po zachodzie słońca, pokazać mu wszechświat. Tata ma na myśli gwiazdy („znał nazwę każdej z nich”), jednak mały Ulf zauważa także „ślimaka ze wszechświata, pełznącego po kamieniu” oraz „źdźbło trawy kołysane wiatrem kosmosu”. Zaś ojca sprowadza na ziemię coś, co zostawił na niej jakiś Wielki Pies. „– A ja chciałem pokazać ci coś pięknego. Coś, co zapamiętasz na całe życie – powiedział i chwycił mnie za rękę. – I zapamiętam – odparłem”. Jak można wywnioskować z tej pięknie ilustrowanej pastelową kredką książeczki z wydawnictwa Zakamarki, Ulf faktycznie zapamiętał.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Jestem miasto. Warszawa” może zachwycić w równym stopniu małe dzieci, te trochę starsze i rodziców. Znajdziemy tutaj osiem narysowanych przez Mariannę Oklejak „planów” Warszawy, przedstawiających to miasto na różnych etapach dziejów – od praczasów po współczesność. Możemy na nich obserwować nie tylko zmieniający się schemat ulic czy pojawiające się nowe budynki, ale również scenki rodzajowe charakterystyczne dla danej epoki oraz rozmaite znane postacie historyczne. Odszukanie wszystkich podpisów rozsianych na tych ilustracjach zwyczajnie wciąga – i to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niewątpliwie aby czerpać prawdziwą przyjemność z oglądania plansz zatytułowanych „Piękna dwudziestoletnia” czy „Budujemy nowy dom” trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę historyczną. Właśnie dlatego „Jestem miasto. Warszawa” to świetna lektura dla całej rodziny i znakomity punkt wyjścia do rozmowy rodziców z młodymi czytelnikami o przeszłości stolicy.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Każdy z nas się czegoś boi. Nawet wampiry, duchy i potwory mają swoje słabości, a dzieciom łatwiej przyjdzie zmniejszyć swój strach przed tymi straszliwymi stworami, gdy będą wiedzieć, że np. potwór Frankensteina boi się… myszy. Świetna mieszanka grozy i humoru, spuentowana bezpiecznym happy-endem.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ciepłe, sympatyczne, zabawne – wszystkie te określenia pasują do krótkich historyjek Wojciecha Widłaka. Dobroduszny Pan Kuleczka i jego domowy zwierzyniec: pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk oraz żywiołowa kaczka Katastrofa żyją sobie zupełnie zwyczajnie w zupełnie zwyczajnym mieście. Ale jakimś sposobem robienie śniadania, podróż pociągiem czy jazda windą stają się prawdziwymi przygodami. Tak zapewne przeżywają codzienność małe dzieci, zachłystując się tym, co dla nas jest zwykłe i nudne. Autorowi udało się odnaleźć w sobie i oddać tę dziecięcy zachwyt i ciekawość: „gancko, gancko, elegancko… BUL-BUL!”.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Skandynawia (a Szwecja w szczególności) to zdaje się kryminalny raj, zagłębie ponurych zbrodniarzy i zmęczonych policjantów z nadwagą. Tak przynajmniej można wnioskować z zalewu powieści policyjnych z północnego brzegu Bałtyku. Ale nie tylko komisarze walczą z falą przestępczości pastorów… i… mumii? Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai pomaga policji w rozwikłaniu dziwnych, niesamowitych, trochę zabawnych zagadek kryminalnych. Dzięki dedukcji i współpracy para dzieci z jednej klasy odrzuca fałszywe tropy i podąża śladem przestępców. Skojarzenia z „Brygadą Detektywów” i Scoobym Doo, zwłaszcza z nowymi, nieco bardziej realistycznymi odcinkami, są wskazane, aczkolwiek u Lassego i Mai nie ma męczącego slapsticku i nieprawdopodobnych przypadków. Do tej pory w Polsce ukazało się kilkanaście kilkudziesięciostronicowych tomików z przygodami młodych detektywów, do tego pasjonaci i aspirujący aspiranci mogą zaopatrzyć się w trzy tomy detektywistycznych łamigłówek, sygnowanych przez Lassego i Maję.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mama Mu i Pan Wrona to para świetnie się dogadujących przyjaciół, którzy znacznie różnią się nie tylko wyglądem, ale i charakterem. Ona to pełna optymizmu i nielękająca się żadnych wyzwań krowa, on z kolei ciągle narzeka i wynajduje rozmaite przeciwskazania dla jej pomysłów. Dzięki wzajemnej pomocy są jednak w stanie pokonać każdą przeszkodę, a my możemy świetnie się bawić obserwując ich przezabawne perypetie. Podbój serc małych czytelników znacznie ułatwiają zaś wspaniałe całostronicowe ilustracje Svena Nordqvista, będącego autorem przedstawionego w tym zestawieniu równie udanego cyklu o Findusie i Pettsonie.
koniec
« 1 2 3
8 lipca 2013

Komentarze

08 VII 2013   08:12:34

Dobrze by było, aby pod opisem książki podawany był wiek dzieci, dla których dana pozycja jest przeznaczona. :)

08 VII 2013   12:22:10

Ale to czasem trudno stwierdzić. O ile "Ela i Olek" są ewidentnie skierowane dla dwu-trzylatków, to takie "Mamoko" czy "Chłopiec i pingwin" może spodobać się i trzylatkowi, i ośmiolatkowi.

11 VII 2013   10:09:11

Piaskowy Wilk jest prześwietny... Szczerze polecam ("przetestowane" na 6-latce)

19 IX 2013   16:35:52

Ale kto wpadł na pomysł, że Ilon Wikland jest mężczyzną?

20 VII 2015   13:22:40

Tu jest bardzo fajny blog, na którym młody człowiek pokazuje książki dla dzieci i można zobaczyć sporo zdjęć ze środka i samemu sprawdzić dla jakiego wieku jest książka.
http://ksiazkinaczacie.pl/

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2021
— Sławomir Grabowski, Agnieszka Hałas, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Mała Esensja: Skok na bank
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Z miłości do książek?
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Nadzwyczaj kosztowne leczenie
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Pokusa nie do odparcia
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Apetyt na kurki i raki
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Noc w muzeum
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Pechowa noc wigilijna
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Cenny blask
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Sztuczki nie tylko cyrkowe
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.