Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Wiatr ze Wschodu (5)

Paweł Laudański
« 1 2

Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (5)

W tym miejscu wspomnieć trzeba o antologii Fantastika-2000, wydanej w szacie graficznej łudząco podobnej do tej, w jakiej ukazuje się Zwiezdnyj Łabirynt, formalnie jednak – z niezrozumiałych nie tylko dla mnie względów – do serii owej przez wydawnictwo nie zaliczonej. Znaleźć tu można utwory autorstwa Siergieja Łukianienki, Władimira Wasiliewa, Julija Burkina, Andrieja Daszkowa, Kira Bułyczowa, Eduarda Geworkiana, Aleksandra Gromowa (opowiadanie Siekundant, nominacja do Interpresskonu), Siergieja Siniakina, Swiatosława Łoginowa (opowiadanie Ziwije duszi, takoż nominowane), Aleksandra Siłajewa oraz Aleksandra Zołotki, uzupełnione wspomnieniami Kira Bułyczowa Kak stat’ fantastom oraz dwoma tekstami krytycznymi.
Seria Zakliatyje miry przyniosła 11 nowości (5). Z całą pewnością najbardziej oczekiwano na nowy zbiór opowiadań Mariny i Siergieja Diaczenków Rituał; oczekiwanie jak najbardziej zrozumiałe. Ponadto w serii opublikowano trzy książki Siergieja Kostina, dwie Antona Karielina oraz po jednej: Leonida Kudriawcewa, Jewgienija Malinina, Eleonory Ratkiewicz, Nikołaja Romanieckiego i Jewgienija Susorowa.
Ofertę nowości wydawnictwa AST uzupełniły: trzeci i – jak zarzeka się wydawca – ostatni tom cyklu Wriemia uczienikow, wieńczący serię Miry Brat’iew Strugackich, a zawierający utwory oparte na motywach dzieł Braci autorstwa Andrieja Łazarczuka, Władimira „Wochy” Wasiliewa, Aleksandra Szcziogoliewa (nominowana do nagrody Interpresskonu powieść Pik Żilina, jak najbardziej zresztą zasłużona), Nikołaja Romanieckiego, Jeleny Pierwuszyny, Aleksandra Chakimowa, Nikity Fiłatowa, Stanisława Gimadiejewa, Aleksandra Jetojewa oraz Wiaczesława Rybakowa (znakomite opowiadanie Wozwraszczenija, w którym literaccy bohaterowie powołani do życia przez Strugackich spotykają się ze swymi stwórcami; nominacja do Interpresskonu), oraz opublikowana w serii Inaja fantastika obrazoburcza – przynajmniej w założeniach – powieść Artiemia i Siergieja Abramowów Miesto pokoja mojego.
Czas teraz na wspomniane już wydawnictwo Armada – Alfa-Kniga z 34 nowościami (17), z czego aż 30 (17) ukazało się we flagowej serii Armady Fantasticzieskij bojewik. Niestety, niewiele jestem w stanie powiedzieć o książkach opublikowanych w tej serii, albowiem – poza Aleksandrem Bacziło (Niezamienimyj wor) – nazwiska ich autorów nic mi nie mówią. Dlatego też ograniczę się do szybkiego wyliczenia owych nazwisk; w Fantasticzieskim bojewiku (nazwa chyba mówi sporo o rodzaju literatury, która do serii trafia) znaleźć można było pięć książek Aleksa Orłowa (tego nie może robić jeden człowiek; w roku 1999 również opublikował 5 nowości), cztery Romana Złotnikowa (3), po trzy Władimira Areniewa, Wiktora Burcewa i Piotra Wiereszczagina, po dwie Olega Awramienki i Andrieja Lgowa oraz po jednej Andrieja Bielanina (3), Andrieja Bystrowa, Borysa Iwanowa (3), Władimira Krysztaliewa, Konstantina Mzarieułowa, Siergieja Szełudczenki i Siergieja Zajcewa.
Ofertę nowej fantastyki w Armadzie uzupełniają: Knigojed Władimira Areniewa i Jurija Nikitinskiego (seria Zamok czudies) oraz – opublikowane poza serią – Ryżij rycar’ Andrieja Bielanina, Requiem po pilotu Andrieja Lacha oraz Amietistowyj blin Dalii Truskinowskiej.
Na miejscu czwartym – z 18 (15) nowymi propozycjami – uplasowało się wydawnictwo Centropoligraf. Fantastyka publikowana jest tam w trzech głównych seriach: Zagadocznaja Rus’ oraz powstałych w ubiegłym roku: Pierekriestkie mirow (z tą nazwą to wyszła niezła afera; identyczną nosi seria wydawana już od kilku dobrych lat przez wydawnictwo Siewiero-Zapad Press; wygląda to trochę na próbę skorzystania z wypromowanej już, uznanej nazwy) i Pierekriestkie bogow (dziwna nazwa swoją drogą).
W pierwszej z wymienionych serii ukazało się 5 (7) nowych książek: dwie Galiny Romanowej oraz po jednej: Dmitrija Barinowa, Wasilija Kupcowa i Maksima Mielechowa.
Pierekriestok mirow to osiem nowości: Sierdce d’iawoła Rusłana Biełowa, Rapsodija gniewa Dmitrija Jankowskiego, Krysinyj wołk Dmitrija Kołosowa, Zakon zwiezd Pawła Molitwina, Żiełtyje niebiesa Antona Orłowa, Swierchdierżawa Andrieja Pliechanowa, Cziużyje cepi Galiny Romanowej oraz Arktika Pawła Titowa, Pierekriestok bogow zaś – cztery: dwa dzieła autora ukrywającego się pod pseudonimem George Lokchard (Prawo na jarost’ oraz Gniew Drakona) oraz Mir-łowuszka Antona Orłowa i Ty pobiedił Aleksandra Zoricza. Katalog nowości Centropoligrafu uzupełnia Obiereg Dmitrija Sorokina, pomieszczony w serii Kniażeskij pir.
Czas teraz na przedstawienie oferty wydawnictwa Azbuka, które w 2000 roku mogło pochwalić się 10 (17) nowymi książkami sf&f (choć tak naprawdę to raczej tylko f); wygląda na to, że Azbuka jako jedyne wydawnictwo z czołówki zmniejszyło produkcję nowej fantastyki w stosunku do roku wcześniejszego. W sztandarowej serii Azbuka-Fantasy ukazało się 9 (15) nowości, z czego 6 (4): po dwie Andrieja Martianowa i Aleksieja Semienowa oraz po jednej Darii Iwolginy i Walierija Woskobojnikowa to kolejne tomy cyklu o herosie rosyjskiej fantasy Władigorze. Pozostałe trzy książki wyszły spod pióra Aleksandra Anisimowa i Wiktorii Ugriumowej (dwie). Ponadto w serii Łabirynty Echo ukazał się Łabirynt Mienina Maksa Fraja.
Po 8 nowych książek opublikowały OLMA-Press i Siewiero-Zapad Press (odpowiednio: 4 i 2); ponieważ OLMA-Press maczało palce w kilku koprodukcjach, to właśnie jemu należy przyznać wyższą pozycję w niniejszym rankingu. 5 (2) pozycji ukazało się w serii Inyje miry: trzy autorstwa Marianny Alfierowej oraz po jednej: Mariny i Siergieja Diaczenków (Armagied-dom, nominacja do nagrody Interpresskonu) i Aleksandra Dostowałowa. W serii Armagieddon wyszła 1 (0) nowość: Rus’ okajannaja Siergieja Norki, poza serią zaś – dwa tomy antologii Sibirskaja żut’, przedstawiającej twórczość pisarzy z azjatyckiej części.
Siewiero-Zapad Press publikuje fantastykę jedynie w serii Pierekriestok mirow. W roku 2000 ukazały się w niej: Wietchaja tkan’ bytia Konstantina Bojandina, Umri ili isczezni! Andrieja Daszkowa, Awantiurist Mariny i Siergieja Diaczenków, Iskusstwo umieriet’ naprasno Siergieja Gierasimowa, Osiennyj Lis i Sumierki miecza Dmitrija Skiriuka oraz Siezon orużija i Posliednij awatar Aleksandra Zoricza.
Pozostali wydawcy tylko incydentalnie hańbili się publikowaniem fantastyki. I tak, po 3 nowe książki wypuściły w świat: Bałtika (w serii Sołdaty Rosiji, wszystkie autorstwa Antona Pierwuszyna z cyklu Piraty XXI wieka) i Machaon (w serii Fantastika, przy współudziale wydawnictwa Ładoga; autorzy: Aleksandr Dichnow, Andriej Liegostajew i Wiktoria Ugriumowa), 2 – Terra (Biełyj Klinok Aleksandra Mazina w serii Terra-Fantastika i Iz raznocwietnych mirow Igora Cziczilina w serii Sowriemiennaja fantastika) oraz po jednej: wydawnictwo Ładoga (Anachron Wiktora Benkowskiego i Jeleny Chajeckiej, seria Sowriemiennyje kłassiki), GIF (Skazki dlia idiotow W. Akunina), Go-Blin (Strannyje prikluczienija Ingwi, korolia-diemona iz Char’kowa Wiktora Ismieniniego) i Diałog (Mastier Władimira Chłumowa). W roku 1999 wymienione wydawnictwa nie opublikowały żadnej nowej książki sf&f.
Podsumowując: wygląda na to, że rok 2000 był bardziej udany od roku poprzedniego, przynajmniej pod względem ilościowym. Co do jakości – tu już różnica nie jest tak znacząca. Oczywiście, do tej pory zapoznałem się zaledwie z niewielką częścią wymienionych powyżej książek, większości z nich zapewne nigdy nawet nie będę miał w ręku, stąd też niewiele mogę polecić – z czystym sumieniem mogę to zrobić jedynie w stosunku do powieści Bułyczowa, Ałoj aury protopartorga Łukina, Monacha na kraju ziemli Siniakina, Rituału małżeństwa Diaczenków, większości tekstów z Fantastyki 2000 i Wriemii uczienikow 3 oraz, z pewnymi zastrzeżeniami – do zbioru opowiadań Łazarczuka. Z dochodzących do mnie opinii wynika, że do grupy tej mogą dołączyć powieści Burkina, Łukianienki, Rybakowa i drugi tom opowiadań Siniakina; podobnie powinno być ze wszystkimi książkami wydanymi w serii Nit wriemien. Ale czy tak rzeczywiście będzie, napiszę – mam nadzieję – już wkrótce.
koniec
« 1 2
1 kwietnia 2001
(c) Paweł Laudański, 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wiatr ze Wschodu (74)
Paweł Laudański

9 X 2019

Fantasy (choć nietypowe), science fiction (utrzymane w najlepszych tradycjach gatunku), horror (z rosyjską duszą). O tym wszystkim słów kilka w kolejnym raporcie o aktualnym stanie rosyjskojęzycznej fantastyki.

więcej »

Wiatr ze Wschodu (73)
Paweł Laudański

19 VI 2019

Trochę prozy najświeższej (Salnikow, Iwanow, seria „Зеркало”), i trochę prozy klasycznej (Warszawski, zbiór „Фантастика 1963”, czyli kolejna, już 73 edycja WzW.

więcej »

Wiatr ze Wschodu (72)
Paweł Laudański

5 IV 2019

„Wyspa Sachalin”, „Zapomnienia”, „Uśmiech chimery”, „Oddział”… - czyli krótki, subiektywny przegląd najciekawszych książek rosyjskojęzycznej fantastyki roku 2018.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Wiatr ze Wschodu (74)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (73)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (72)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (71)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (70)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (69)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (68)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (67)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (66)
— Paweł Laudański

Wiatr ze Wschodu (65)
— Paweł Laudański

Tegoż autora

Ballada o poświęceniu
— Paweł Laudański

Wspomnienie o Maćku
— Paweł Laudański

Esensja czyta: Styczeń 2010
— Anna Kańtoch, Paweł Laudański, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Rok 2007 w muzyce
— Sebastian Chosiński, Paweł Franczak, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Paweł Laudański

Kir Bułyczow – polska bibliografia
— Paweł Laudański

Kroki w Nieznane: Sześciu wspaniałych
— Paweł Laudański

W sieci: Rodem zza wschodniej granicy
— Paweł Laudański

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.