Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Muzyka w Raju

Esensja.pl
Esensja.pl
Wystartowała 6. edycja Festiwalu „Muzyka w Raju” – w murach dawnego opactwa cystersów w Paradyżu, na Ziemi Lubuskiej, rozbrzmiewają śpiewy gregoriańskie, kompozycje Vivaldiego, Haendla i Bacha oraz miłosne pieśni późnego średniowiecza.

Esensja

Muzyka w Raju

Wystartowała 6. edycja Festiwalu „Muzyka w Raju” – w murach dawnego opactwa cystersów w Paradyżu, na Ziemi Lubuskiej, rozbrzmiewają śpiewy gregoriańskie, kompozycje Vivaldiego, Haendla i Bacha oraz miłosne pieśni późnego średniowiecza.
Opactwo w Paradyżu
Opactwo w Paradyżu
Zamiarem organizatorów wszystkie koncerty zaczynają się, gdy zaczyna zmierzchać, a kończą często grubo po północy. Tradycyjnie, gospodarzem festiwalu jest najczęściej nagradzana i największa z polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych – „Arte dei Suonatori”. Organizatorzy piszą o niej: „Należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. (…) W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra »Arte dei Suonatori« jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. Wydane przez zespół płyty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i licznymi wyróżnieniami prasy muzycznej”.
W roli gości do Paradyża zjechali mistrzowie gry na lutniach, klawesynach, fletach prostych, a także śpiewacy. Są wśród nich: Szwedka Maria Sanner, June Telletxea z Hiszpanii, Francuz Emmanuel Balssa oraz Andreas Arend z Niemiec. Do wybitnych postaci zaliczyć można także związanego z gospodarzami wirtuoza fletu Alexisa Kossenkę, który konserwatorium w Nicei ukończył mając 14 lat.
Tegoroczną nowością jest otwarcie się festiwalu „Muzyka w Raju”, kojarzonego dotąd wyłącznie z barokiem, na wcześniejsze epoki. Świadczy o tym zaproszenie chóru Ars Choralis z Kolonii, który wykona koncert „Róża Jerychońska”, „Nieszpory Hildegardy z Bingen” oraz śpiewy gregoriańskie. Pieśni miłosne późnego średniowiecza słuchacze festiwalu będą mogli poznać dzięki formacji „La Morra”.
Organizatorzy piszą, że „Muzyka dawna jest damą niezwykle wymagającą. By w pełni ukazać swoje prawdziwe piękno żąda nie tylko znakomitych muzyków, potrzebuje nie tylko wspaniałych instrumentów, wymaga nie tylko ogromnej o sobie wiedzy, ale niemniej wrażliwa jest na przestrzeń, w której ma się publicznie pokazać. (…) Pocysterskie opactwo w Paradyżu jest jednym z takich wspaniałych instrumentów architektury, niezwykle przyjaznym muzyce dawnej.”
Festiwal „Muzyka w Raju” trwa od 16 do 24 sierpnia w Paradyżu. Więcej informacji na stronie internetowej organizatorów.
koniec
21 sierpnia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.