Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Listopad w Kinie Iluzjon

Esensja.pl
Esensja.pl
Kino Iluzjon
W listopadzie obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin trojga niezwykłych osobowości kina i teatru: Vivien Leigh, Burta Lancastera oraz Elżbiety Barszczewskiej. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć sylwetki tych znakomitych artystów i zaprezentować na ekranie Iluzjonu niezapomniane filmy z ich udziałem.

Kino Iluzjon

Listopad w Kinie Iluzjon

W listopadzie obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin trojga niezwykłych osobowości kina i teatru: Vivien Leigh, Burta Lancastera oraz Elżbiety Barszczewskiej. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć sylwetki tych znakomitych artystów i zaprezentować na ekranie Iluzjonu niezapomniane filmy z ich udziałem.
Vivien Leigh, brytyjska aktorka filmowa i teatralna zdobyła serca widzów na całym świecie rolą pięknej i temperamentnej Scarlett O’Hary, bohaterki powieści Margaret Mitchell: Przeminęło z wiatrem. Kreację tę doceniła również amerykańska krytyka, przyznając Leigh pierwszego z dwóch w jej karierze Oscarów. Życie tej niezwykłej artystki nie było pozbawione skandali. Podczas przygotowań do wystawienia sztuki: Hamlet, Vivien nawiązała romans z wybitnym aktorem szekspirowskim – Laurencem Olivierem. Wkrótce potem oboje wyjechali do USA, stając się z czasem jedną z najsłynniejszych par w Hollywood. W trakcie trwającej 30 lat kariery Leigh grała przede wszystkim w teatrze, kreując niepowtarzalne role heroin, z których na uwagę zasługują zwłaszcza „Kleopatra” i „Lady Makbet”. W międzyczasie aktorka stworzyła kilka niezwykłych ról kinowych, dzięki którym przeszła do historii kina, jak Blanche – kobiety chorej psychicznie i nimfomanki w Tramwaju zwanym pożądaniem u boku Marlona Brando, za którą została uhonorowana drugim Oscarem. Na ekranie Iluzjonu w dniach: 2 – 10 listopada będzie można zobaczyć dzieła z udziałem aktorki, takie jak: „Cezar i Kleopatra”, „Przeminęło z wiatrem” i „Lady Hamilton”.
Burt Lancaster zapisał się na kartach kinematografii jako aktor kreujący silne role męskie. Jego bohaterowie nigdy nie są dwuznaczni moralnie, zawsze śmiało stawiają czoło wszelkim przeciwnościom, są świadomi swojej atrakcyjności, ale też tragizmu przemijania. Niezależnie od tego czy Lancaster wcielał się w role: księcia, bandyty czy proroka, zawsze uosabiał cechy prawdziwego, twardego mężczyzny. Wśród licznych, niezapomnianych dzieł z udziałem aktora, na ekranie Iluzjonu w terminie: 2 – 24 listopada pokażemy m.in.: nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu – „Stąd do wieczności”, epickie dzieło Luchino Viscontiego – uhonorowanego Złotą Palmą: „Lamparta”, komedię przygodową w reżyserii Roberta Siodmaka – „Karmazynowy pirat” czy też dramat społeczny Johna Cassavetesa: „Dziecko czeka”.
Elżbieta Barszczewska to jedna z największych gwiazd przedwojennego kina polskiego. Zyskała ogromną popularność dzięki rolom z repertuaru romantycznego. Pomimo, iż była znakomitą aktorką teatralną, w pamięci widzów pozostanie przede wszystkim Stefcią Rudecką z filmowej adaptacji Trędowatej, według prozy Heleny Mniszkówny, w reżyserii Juliusza Gardana. Kolejną pamiętną kreację stworzyła grając podwójną rolę Beaty, żony profesora Wilczura i jego córki Marysi w Znachorze według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, w reżyserii Michała Waszyńskiego. W czasie okupacji Barszczewska pracowała jako kelnerka oraz brała udział w tajnych koncertach poezji polskiej. Po wojnie kontynuowała karierę aktorską występując na deskach stołecznego Teatru Polskiego oraz Teatru Narodowego. Wystąpiła także w kilku spektaklach Teatru Telewizji. Pierwszym po wojnie, a zarazem ostatnim w jej karierze, filmem fabularnym była produkcja telewizyjna z 1977 roku „Rytm serca”. Po śmierci, 14 października 1987 roku, aktorka została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. W dniach 17 – 27 listopada w Iluzjonie zaprezentujemy filmy z udziałem Barszczewskiej, takie jak wspomniana: „Trędowata” i „Znachor”, a także „Dziewczęta z Nowolipek” Józefa Lejtesa oraz „Ordynat Michorowski” w reżyserii Henryka Szaro. 19 listopada przed projekcją filmu Trędowata prelekcję na temat życia i twórczości Elżbiety Barszczewskiej wygłosi Michał Pieńkowski. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa inspirowana sylwetką aktorki przygotowana ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej.
Więcej informacji oraz repertuar znajduje się na stronie Kina Iluzjon.
koniec
9 listopada 2013
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a, 02-536 Warszawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Kino Iluzjon, Warszawa, Ludwika Narbutta 50

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kino Iluzjon
— Retrospektywa twórczości Stanleya Kubricka w Warszawie

Kino Iluzjon
— 85. rocznica urodzin Grace Kelly w Warszawie

Kino Iluzjon
— Gleb Panfiłow w 80. urodziny w Warszawie

Kino Iluzjon
— Kino od kuchni - montaż w Warszawie

Kino Iluzjon
— 11. edycja Święta Niemego Kina

Kino Iluzjon
— Młodzi gniewni w Warszawie

Kino Iluzjon
— Marzec w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon
— Smarzowski od kuchni w Warszawie

Kino Iluzjon
— Styczeń w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon
— Retrospektywa filmów Macieja J. Drygasa w Warszawie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.