Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Paris Hilton na prezydenta, czyli co by było, gdyby…

Esensja.pl
Esensja.pl
Dzisiaj Barack Obama zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Moglibyśmy z tej okazji pisać, że w kinie czy literaturze odbyło się to już dekady temu, robić przeglądy filmowych i książkowych prezydentów itp., ale znaleźliśmy ciekawszy temat.

Jakub Gałka

Paris Hilton na prezydenta, czyli co by było, gdyby…

Dzisiaj Barack Obama zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Moglibyśmy z tej okazji pisać, że w kinie czy literaturze odbyło się to już dekady temu, robić przeglądy filmowych i książkowych prezydentów itp., ale znaleźliśmy ciekawszy temat.
Al Capone
W „Back in the USSA”, zbiorze powiązanych ze sobą opowiadań Kima Newmana i Eugene Byrne’a, prezydentem zostaje nie kto inny, jak sam „Scarface”. Zresztą przed nim i po nim w Owalnym Gabinecie również pojawiają się postacie, które w rzeczywistości tam nie zasiadły (chociaż się starały) – Barry Goldwater i Eugene V. Debs. Jakże to tak? Ano bardzo prosto: Teddy Roosevelt został zamordowany, zanim rozpędził strajki, jego wiceprezydent Charles Foster Kane (sic!) rozkręca spiralę korupcji, podziałów klasowych, zamordyzmu (dosłownego – ofiarą pada m.in. Woodrow Wilson). Efekt: w 1917 wybucha w USA rewolucja, a po śmierci jej przywódcy Debsa prezydentem zostaje Alfonso Gabriel Capone, który rządzi krajem żelazną ręką, przyczyniając się do zaistnienia stanu zimnej wojny między USSA a Wielką Brytanią i carską Rosją…
• • •
Thomas Edison
W powieści „And Having Writ…” (o której więcej w tekście „Katastrofa Tunguska w fantastyce”) prezydentem zostaje słynny wynalazca, co jest potrzebą chwili – tylko tak genialny umysł jest w stanie zrozumieć sekrety… obcych, których statek rozbija się w 1908 na Syberii, nad rzeką Tunguska. Edison prezentuje twardą politykę wobec kosmitów, wtrącając ich nawet do więzienia, z którego pomaga im uciec… przyszły prezydent Theodore Roosevelt.
• • •
Ernest Hemingway
W opowiadaniu Harry’ego G. Kaufmana o wiele mówiącym tytule „Boozing in the Oval Room” pisarz, startując jako niezależny kandydat po śmierci Eisenhowera, zostaje prezydentem. I to na dwie kadencje (lata 1956-1964). Reelekcja jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że w trakcie pełnienia urzędu Hemingway bratał się z Fidelem Castro (zaprosił go do Białego Domu), miał problemy z alkoholem i pobił się (w Białym Domu – pytanie, gdzie była wtedy Secret Service) z burmistrzem Bostonu, niejakim Johnem Fitzgeraldem Kennedym, o względy Marylin Monroe.
• • •
Paris Hilton
W jednym z epizodów serialu dla dzieci „The Suite Life of Zack & Cody” tytułowi bohaterowie przenoszą się do alternatywnego wszechświata, gdzie prezydentem jest blondwłosa dziedziczka fortuny Hiltonów. Do jej najważniejszych dekretów należy zarządzenie, że łamie prawo ten, kto waży więcej niż 50 kilogramów…
• • •
Charles Lindbergh
Słynny pilot wystąpił jako prezydent w powieści „Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha i książce „The Ultimate Solution” Erica Nordena. Co ciekawe, w obu okazuje się być tak naprawdę zdrajcą narodu i marionetką nazistów. W pierwszej jest tak z powodu szantażu – Niemcy porwali syna Lindbergha i zmusili go, by podpisał pakt o nieagresji z Osią. W drugiej Lindbergh jest mianowany na prezydenta po podboju Ameryki przez III Rzeszę w 1950 r. Sprawuje urząd dożywotnio, czyli zaledwie przez 23 lata – do momentu, gdy ginie (jak większość ludzi) w wojnie nuklearnej między nazistowskimi Niemcami a cesarską Japonią…
• • •
Arnold Schwarzenegger
Wspomniany jako prezydent (niewiele o nim wiadomo poza tym, że jego imię noszą placówki kulturalne) w „Człowieku Demolce”. Rzecz o tyle ciekawa, że wtedy był to raczej złośliwy przytyk od jednego giganta ówczesnego kina akcji pod adresem drugiego, która jednak okazała się w jakiś sposób prorocza, gdy Arnie został gubernatorem Kalifornii. Gdy to się stało, zupełnie naturalnym było wykorzystanie zapędów politycznych aktora i przedstawianie go jako prezydenta USA – w filmie „The Simpsons Movie” i serialu „Doktor Who”.
• • •
Oczywiście nie wyczerpuje to listy fikcyjnych prezydentów, którzy jednak często są tylko smakowitym szczegółem, ledwie wspomnianym w powieści/filmie. Dzięki bujnej wyobraźni autorów w Białym Domu zasiedli m.in. Kurt Vonnegut (wspomniana powieść „Back in the USSA” – Vonnegut jest tu paralelą Gorbaczowa), Oprah Winfrey (w dwóch telewizyjnych serialach: „Century City” i „The Boondocks”), George Clooney (wspomniany serial „The Suit Life of Zack & Cody” – jest tam byłym prezydentem, którego wizerunek znajduje się na 25-centówce), Harrison Ford (epizod „VIP” i „Straszny Film 3”), Michael J. Fox (gra komputerowa „Mean Streets”), Michael Jackson (opowiadanie „SEAQ and Destroy” Charlesa Strossa), Chuck Norris (definitywnie rozprawia się z imigracją do USA w jednej z powieści z serii „Doktor Who”), Bruce Springsteen (który zrzuca bomby atomowe na Turcję i Księżyc, by pozbyć się obcego wirusa; znów w „Doktor Who”), Donald Trump (powoduje bankructwo Ameryki, z kryzysu wyprowadza kraj dopiero kolejny prezydent Lisa Simpson; epizod „Simpsonów”).
Na blogu natomiast przegląd znanych polityków, którzy w rzeczywistości nie dostąpili nigdy takiego zaszczytu, ale w alternatywnych rzeczywistościach zasiedli w Białym Domu.
koniec
20 stycznia 2009

Komentarze

23 VII 2017   01:06:57

"Dzięki bujnej wyobraźni autorów w Białym Domu zasiedli m.in. Kurt Vonnegut, Oprah Winfrey (...) Donald Trump (epizod „Simpsonów”)." Ciekawe, co pomyśleli sobie twórcy serialu, gdy ich żart okazał się proroczy?

24 VII 2017   13:50:18

Nic nie zdążyli pomyśleć, dorwał ich Urząd d/s Imigrantów i deportował jednych na Kubę, a innych do Syrii :-(

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ludzie jak krewetki
— Jakub Gałka

Katana zamiast pazurów
— Jakub Gałka

Trzy siostry Thorgala
— Jakub Gałka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.