Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW

Nominacje do Śląkfy za rok 2019

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Nominacje do Śląkfy za rok 2019

Fan Roku
Jakub Nurzyński
Pomysł nakręcenia fanowskiej wersji „Wiedźmina” pojawił się w lipcu 2015 roku, a przynajmniej tę datę można przyjąć jako umowną. Produkcja zajęła twórcom (jak widać) dobre kilka lat i ostatecznie pierwsi widzowie mogli obejrzeć „Pół wieku poezji później – Alzur’s Legacy” 7 grudnia 2019 roku. Na facebookowym fanpage’u można przeczytać, że Alzur’s Legacy to społeczność składająca się z profesjonalnej kadry. Projekt ten powstał na zasadzie non-profit, czyli nikt z grupy nie uzyskał jakichkolwiek korzyści majątkowych. Jak sami twierdzą, kreacja ta była dla nich czymś w rodzaju zaszczytu.
Każdy z artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu czuje się mocno związany ze światem wykreowanym przez Sapkowskiego. Siłą rzeczy musiał więc powstać film, który do dziś można oglądać na YouTube. Jako widz śledziłam poczynania grupy niemalże od początku. Kiedy ogłoszono datę premiery, krążyłam pomiędzy komputerem a telefonem. Nie zawiodłam się. Obraz ukazał się niemalże równocześnie z netflixowym „Wiedźminem”, jednakże chwycił za serce o wiele bardziej. Z ogromną przyjemnością więc wysunęłam propozycję nominacji reżysera Jakuba Nurzyńskiego do tegorocznej Śląkfy.
Katarzyna Szewioła-Nagel
Marcin „Alqua” Kłak
Marcin „Alqua” Kłak to osoba bardzo dobrze znana nie tylko członkom polskiego fandomu, lecz także gościom konwentów oraz czytelnikom fantastycznych pism. Zaczynał jako koordynator imprez typowo mangowych. Pisywał do fanzinu „Smokopolitan” oraz do magazynu „DOJI”, a kilka lat temu zaczął interesować się fandomem międzynarodowym, o którym szerzej wspomina na swoim blogu „Fandom Rover”. Na tej platformie można przeczytać wpisy nie tylko w naszym rodzimym języku, ale i po angielsku. W 2017 roku został jednym z organizatorów Worldconu w Helsinkach, na którym dostąpił zaszczytu wręczania jednej z nagród Hugo, a dwa lata później ponownie dołączył do grona organizatorów Worldconu w Dublinie. Dzięki funduszowi fanowskiemu GUFF w roku 2018 wyruszył na podbój Australii. Przez ostatnie lata był chyba najbardziej aktywnym ambasadorem polskiego fandomu, dlatego właśnie nominuję go do tegorocznej Śląkfy.
Katarzyna Szewioła-Nagel
Arkadiusz Krych, Katarzyna Piksa, Joanna Płoska i Magdalena Smyczek
Śląkfa ma dostrzegać nie tylko wielkie wydarzenia, ale też ciężką pracę tych, którzy środowisko dopiero budują, a o których często się zapomina. Takimi osobami są pracownicy małych ośrodków, bibliotek czy domów kultury, którzy często przy niewielkim wsparciu wkładają mnóstwo pasji i serca, by do fantastyki zachęcić ludzi jeszcze nie wiedzących, że mogą się nią zainteresować. Arkadiusz Krych, Katarzyna Piksa, Joanna Płoska i Magdalena Smyczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach włożyli olbrzymią pracę w zorganizowanie BiblioteConu – Dni Fantastyki, zarówno szukając kontaktów, układając program, jak i zdobywając finansowanie. Nie był to może wielki konwent, ale był początkiem. Takie zarzewia są bardzo ważne, to właśnie od nich zaczynają się środowiska.
Dlatego też nominację dla żorskiego zespołu do Śląkfy w kategorii Promotor Roku uważam nie tylko za słuszną, ale i ważną.
Marta Markowska
Piotr Derkacz i Paweł Ostrowski
Nagroda imienia Janusza A. Zajdla istnieje dzięki nieustannemu zaangażowaniu wolontariuszy: fanów fantastyki dokładających starań, by była jak najlepszą formą oceny literatury fantastycznej przez czytelników. W roku 2019 nagroda im. Zajdla zyskała długofalowe wsparcie promocyjne oraz finansowe największego festiwalu fantastyki w Polsce – Pyrkonu.
Wsparcie to było efektem inicjatywy i współpracy Pawła Ostrowskiego, prezesa ZSFP, oraz Piotra Derkacza, prezesa Klubu Fantastyki „Druga Era”. Nominuję zatem obu z nich do nagrody Śląkfa w kategorii Fan Roku.
Krzysztof Bortel
Tomasz Kozłowski
W widowisku „Wciąż patrzą” odwiedzamy lovecraftowskie Ulthar – miasteczko, w którym nikomu nie wolno zabić kota. Poznajemy historię „Kotów z Ulthar” wzbogaconą o odrobinę współczesności w postaci nowych przyjezdnych. A tymczasem koty tańczą – coraz mniej niewinnie, coraz bardziej złowieszczo. W tle zaś toczy się opowieść, od której zahipnotyzowany widz nie odrywa ani uwagi, ani wzroku. Wciąż patrzy.
I właśnie za to – więcej fantastyki w teatrze i grozę, która zyskuje wymiar wizualny bez tracenia na tajemniczości – nominuję do tegorocznej Śląkfy w kategorii Fan Roku Tomasza Kozłowskiego, reżysera i scenarzystę spektaklu. Bo razem z Teatrem Improwizacji i Zespołem NOX udało mu się na chwilę przenieść „Koty…” do naszego wymiaru.
Magdalena Grajcar
koniec
« 1 2 3
13 czerwca 2020

Komentarze

14 VI 2020   11:24:20

Hmm przysiągłbym, że założyciel Awaken Realms ma na imię Marcin a nie Maciej...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

2 IV 2024

Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

więcej »

Promocja: Lajki na Facebooku - odkryj siłę interakcji

26 III 2024

Lajki na Facebooku, czyli popularne „Facebook Likes”, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszej interakcji społecznej w świecie online w mediach społecznościowych. Choć mogą się wydawać jedynie niewinnymi gestami potwierdzającymi czyjąś treść lub zdjęcie, mają one znacznie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości, lajki stanowią fundament naszego doświadczenia na Facebooku, wpływając na nasze samopoczucie, interakcje z innymi użytkownikami oraz nawet (...)

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

W migracyjnym zwierciadle
— Joanna Kapica-Curzytek

Głupi chłopiec w krainie czarów
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Nie taka znowu pusta powieść
— Miłosz Cybowski

Ikona Lilith z malwą na piersi
— Anna Nieznaj

Przystawka, jakże udana
— Istvan Vizvary

Śladami Lilith
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Lipiec 2013
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Tylko dla kulturystów
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.