Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Kalendarium: Karel Čapek

Esensja.pl
Esensja.pl
25 grudnia mija 70 lat od śmierci Karela Čapka.

Kalendarium: Karel Čapek

25 grudnia mija 70 lat od śmierci Karela Čapka.
Karel Čapek (9 stycznia 1890 – 25 grudnia 1938) urodził się w miejscowości Malé Svatoňovice, wtedy znajdującej się w Austro-Węgrzech, obecnie w Czechach. Pracował jako dziennikarz, później zajmując się pisarstwem (przez pewien czas był prezesem czechosłowackiego PEN Clubu) Interesował się polityką, wydawał przyjęcia na których spotykał się np: z Tomaszem Masarykiem. Nie znosił nazistów i przestrzegał przed zaspakajaniem aspiracji Hitlera.
Čapek pisał opowiastki detektywistyczne, sztuki teatralne, felietony (przez jakiś czas pracował jako dziennikarz), książki dla dzieci. Najbardziej znany jest jednak za dokonania na polu science-fiction, choć de facto twórczość Čapka wciąż bardziej przypominała Verne’owski w duchu scientific romance niż współczesną fantastykę – pisarz żywo interesował się nauką i techniką, tworząc utopijne (a właściwie antyutopijne) historie w których przestrzegał przed błędnym wykorzystaniem postępu technicznego oraz etycznymi implikacjami rozwoju społeczeństw.
Właśnie takim podejściem do elementów fantastycznych charakteryzował się sztuka „R.U.R.” (1921) którą Čapek zapisał się w historii dzięki temu, że po raz pierwszy pada w niej słowo „robot” (sam autor twierdził, że prawdziwym pomysłodawcą był jego brat Josef). W tym dramacie roboty – sztuczne istoty, które autor nazwał tak ze względu na ich funkcję (od: „rabota”), choć były raczej produktem biotechnologii niż techniki – po latach służenia ludziom podnoszą bunt.
Za swój wkład w fantastykę Čapek był wielokrotnie honorowany przez różnych twórców działających na tym polu, np: w serialu „Futurama” planeta zamieszkana przez roboty nazywa się Chapek 9, w „Star Trek” występuje androidka o imieniu Rayna Kapec, a dr Capek to postać z powieści Heinleina „Double Star”.
Karel Čapek zmarł w wieku 48 lat na zapalenie płuc.
koniec
25 grudnia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.