Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Witold Dworakowski
‹W stronę źródła wszystkich strachów›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
AutorWitold Dworakowski
TytułW stronę źródła wszystkich strachów
OpisAutor pisze o sobie:
Rocznik 1989. Tajemniczy osobnik o dwóch twarzach. Pierwsza należy do elektrotechnika, absolwenta pewnej politechniki. Druga – do niereformowalnego fana fantastyki. Debiutował w 64. numerze „Science Fiction, Fantasy i Horror” opowiadaniem „Widma pośród gwiazd”. Koneser coli i czekolady, które już niejeden raz osłodziły mu życie.
GatunekSF

W stronę źródła wszystkich strachów

« 1 2 3 4 5 14 »

Witold Dworakowski

W stronę źródła wszystkich strachów

– Gotowe – oznajmiła Rose i czujniki schowały się w ścianach. Drax jednak nie ruszyła się z miejsca. Bo i po co? Dokąd? Siedziała w tej cholernej celi od piętnastu miesięcy i tylko cztery czy pięć razy zabrano ją stąd na jakieś badania fizjologiczne.
W przeciwieństwie do bezpieczniaków naukowcy nie traktowali jej źle. Cela miała parkiet i boazerię, w miarę miękkie łóżko, a za przepierzeniem prysznic i toaletę. W jednym kącie stał sprzęt do ćwiczeń fizycznych, z którego dziewczyna korzystała od czasu do czasu. W drugim – terminal Sieci z cenzurowym filtrem. Nawet karmili całkiem nieźle.
W końcu musieli dbać o tak cenny okaz.
Kayla zaklęła. Gdyby nie przegnała Ayl, nigdy nie zostałaby złapana.
– Jeszcze jedna rzecz – podjęła Rose. – Będziesz miała gości.
Dziewczyna przeciągle ziewnęła. Niewiele ją to obchodziło. Nawet gdyby jakimś cudem obezwładniła wizytatorów, to przecież w ośrodku badawczym roiło się od ludzi i ostrych narzędzi, na zewnątrz zaś dyżurowały straże. Nawet Ayl ciężko byłoby się stąd wydostać.
Owszem, w pierwszych tygodniach Kayla marzyła o ucieczce. Snuła śmiałe plany i wyczekiwała odpowiedniej okazji. Modliła się o akcję ratunkową ludzi powiadomionych przez Vespa. Przekonywała badaczy, że jest niewinna. Błagała ich o wolność. Wyobrażała sobie wszystkie najbardziej bolesne tortury, którymi poczęstuje króla. Marzyła o tym, by wskutek wojny z barbarzyńcami Urland powołało ją do wojska. Wówczas zerwałaby się ze smyczy i pokazała wszystkim, czym kończy się zadzieranie z psychokinetyczką. Ale im dłużej trwało uwięzienie, im słabsze stawały się jej zdolności – tym większa dusiła ją rozpacz i apatia.
Ale wojna nie nadchodziła i wyglądało na to, że ludowi wystarczą same zapowiedzi. Kayla straciła już nadzieję. Jedynym wybawieniem była śmierć.
Raptem skrzypnęły zawiasy ukrytych w ścianie drzwi. Do celi wkroczyło dwóch potężnie zbudowanych żołnierzy w srebrzystych półpancerzach, z kuszami nożowymi w rękach i rewolwerami w kaburach. Drax pomyślała, że ze zdolnościami Ayl zrobiłaby z nimi porządek w pół sekundy. Teraz miałaby problem nawet z dzieckiem.
Żołnierze rozstąpili się i do środka wkroczył trzeci mężczyzna: wysoki i szczupły, o krótko przyciętych włosach w barwie srebra.
Kayla zesztywniała. Znała tego skurwysyna.
– Ładna cela – rzucił od progu.
To on przebrał się za sprzątacza, to on wpakował jej w plecy środek usypiający. Tym razem założył garnitur. Jego twarz o ostrych rysach nie zdradzała żadnych emocji.
Zlustrował Drax zimnym jak lód spojrzeniem superinteligenta. Król Tomasz patrzył w identyczny sposób.
– Nie było okazji, żebym się przedstawił – ciągnął. – Nazywam się Max Iudex i podlegam bezpośrednio królowi. Pójdziesz ze mną. Od twojego zadania może zależeć wiele żyć.
W milczeniu zjeżdżali windą: ona, Iudex i obaj żołnierze. Kayla wciąż czuła wściekłe mrowienie wokół głowy, tam gdzie przylegał diadem. Nie mogła się podrapać i powoli doprowadzało ją to do szału. Urządzenie wyglądało jak futurystyczna biżuteria: twór ze srebrnych blaszek i elektronicznych modułów w płaskich obudowach, od wewnątrz pokryty czymś chropowatym.
Gdy doktor Rose wcisnęła diadem na głowę Kayli, dziewczyna poczuła, jak tysiące igiełek wbijają się jej w skórę.
– Bat. – Doktor rzuciła Iudeksowi niewielkiego pilota. – Czerwony uruchamia impuls. Zielony zwalnia blokadę. Trzeci jest od pistoletu. – Okrążyła Kaylę, przyczepioną obręczami do wielkiego laboratoryjnego fotela, i podeszła do superinteligenta. Spojrzała mu w oczy.
– Jeśli uszkodzisz mi pannę Drax, ty ją zastąpisz – syknęła. – Masz moje słowo. I żaden król ci nie pomoże.
Iudex bez słowa przymocował pilot do bransolety, którą nosił na prawym nadgarstku. Potem podniósł wzrok na Kaylę, która uśmiechała się bezczelnie.
– Radzę posłuchać, bo zdechniesz z nudów – zachichotała.
Dopiero później dotarło do niej, co się stało w tamtej sekundzie. Błysk w zimnych oczach bezpieczniaka. Wciśnięcie czerwonego guzika. Impuls elektryczny przeszył dziewczynie mózg i na moment straciła przytomność. Ocknęła się już przy drzwiach, oszołomiona, trzymana pod ręce przez pomagierów Iudeksa. Ból głowy rozsadzał jej czaszkę.
– A jeśli spróbujesz to ściągnąć, skończysz tak samo – rzucił z uśmiechem superinteligent. – Ja jeszcze wybaczam. Automatyka diademu – nie.
Od tamtej pory coraz bardziej nienawidziła skurwysyna. Bez pozwolenia przeszedł z nią na „ty”. W dumie i wyniosłości bił na głowę nawet króla. Jedynym plusem był fakt, że przed podróżą windami i niekończącymi się korytarzami dostała od niego swój stary prochowiec.
Z przyjemnością narzuciła płaszcz na plecy. Chociaż tyle dobrego.
• • •
Winda otworzyła się na wykuty w skale tunel, wpuszczając do wnętrza gorąco, pył i woń oleju maszynowego. Żarówki przyświecały zza grubych kloszy, budząc na załomach i nierównościach powykrzywiane cienie. Ruszyli na wprost – najpierw Iudex, potem Kayla w asyście strażników. Z każdym krokiem nasilał się łomot, terkot, huk i wycie, na przemian wznoszące się i gasnące. Zupełnie jakby na końcu korytarza chrapała jakaś wielka mechaniczna bestia.
W końcu Drax stanęła w wylocie tunelu.
U jej stóp rozpościerała się komora w kształcie sześcianu, tak ogromna, że mógłby się w niej zmieścić kawał Rozety wraz z całymi wieżowcami. Przez jej pionową oś, po grubych stalowych linach, sunęły ogromne windy towarowe. Jedne wyłaniały się z otworów w stropie i dnie komory, kierując się ku stacjom załadunkowym; inne jechały w górę, wioząc surowce do hut i przetwórni u podnóża Rozety. Do kilku transportowano właśnie urobek z różnych poziomów komory, zaś wśród tego wszystkiego kursowały mniejsze wagoniki Górniczej Kolei Windowej.
Ze skalnych ścian komory wyrastało kilka poziomów galerii. Każda miała szerokość kilkunastu metrów i okalała ciąg windowy kratownicową kryzą. Z wysokości, na której stała Kayla, pracujący w dole ludzie wyglądali jak insekty. Drobniutkie, rojne i zapracowane po uszy, obsługiwały nie tylko windy. Również ładowarki, taśmociągi i wielkie kołowe transportery, wywożące surowce z rozchodzących się promieniście tuneli. Wraz z nimi poruszały się poczwórne cienie, rzucane w świetle potężnych baterii reflektorów w rogach komory.
Strefa Dwa Szybu Maximusa? – pomyślała Drax ze zdziwieniem. Zabiją mnie w kopalni?
Zeszli drabiną na szczytową galerię. Na tym poziomie nie było tuneli górniczych ani maszyn – stało za to mnóstwo baraków z urządzeniami kontroli ruchu w tym Poziomie. Iudex minął je bez słowa. Przystanął dopiero przy żołnierzu, który strzegł towarowego kontenera z blachy falistej, i kazał mu otworzyć drzwi.
Wewnątrz stał podłużny stół, wprost uginający się pod ciężarem broni. Po bokach, na wyrastających ze ścian ławkach, siedzieli trzej mężczyźni i kobieta. W głębi Drax dostrzegła dwie kolejne osoby. Zajmowały fotele przy pulpitach kontrolnych z monitorami i konstelacjami kolorowych światełek.
Kobieta podniosła się z ławki i zasalutowała. Podobnie jak jej trzej kompani nosiła granatowo-czarny mundur Służby Zbrojnej Urland. Wyglądała na jakieś trzydzieści lat. Twarz miała drobną, lekko kościstą. Ciemne włosy nosiła przycięte krótko, po wojskowemu.
– Kapitan Sara Schuster, Trzeci Legion – zwróciła się do Kayli. – Więc to ty jesteś tą piracką zabójczynią?
Drax przypomniała sobie notkę, jaką znalazła w Sieci. Z rozkazu Republiki Nowego Rzymu zabiła poprzedniego króla i jego współpracowników. W procesie przyznała się do winy – opublikowano nawet stenogramy – a następnie została skazana na pracę katorżniczą w Pierwszym Posterunku. Nakarmiony tymi kłamstwami lud nigdy się nie dowiedział o jej psychokinetycznych zdolnościach.
Kątem oka dostrzegła, że Iudex ostentacyjnie ogląda pilota. Porazi mnie, zanim zdążę wytłumaczyć, pomyślała z wściekłością.
– Nie mam nic do powiedzenia – ucięła.
Oparła się o ścianę i skrzyżowała ręce na piersi. Powiodła wzrokiem po pozostałych żołnierzach. Pierwszy – szeroki w barach, łysy, z lekko zadartym nosem – ostentacyjnie drapał się po łbie. Drugi – włosy przycięte na jeża, łagodne rysy twarzy, lekko zarysowana linia szczęki – łypał to na Schuster, to na Iudeksa. Trzeci był młodym blondynem i wyglądał w sumie nijak. Kayla zauważyła, że zerka na nią, odkąd zjawiła się w kontenerze.
Zmarszczyła brwi. Zakochał się czy co?
« 1 2 3 4 5 14 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Ilustracja: Marcel Baron

Na ścieżce ku kosmicznemu Samhdi-Ra
Marcel Baron

11 V 2024

Dokądkolwiek wyruszysz, Adnana, będziesz w samym sobie. Nie ma innej drogi, by osiągnąć Samhdi-Ra, niż wyrzec się siebie w ogniu Modi-jana-Sy. Będziesz więc wędrował w czasie i przestrzeni, tak naprawdę jednak nie poruszysz się ani o jeden atom. A potem wrócisz ze swojej podróży wzbogacony tylko o ciężar nowych doświadczeń.

więcej »
Ilustracja: Waldemar Jagliński

Malarz, chłopiec i Ewa
Waldemar Jagliński

20 IV 2024

Pośród soczystych traw zobaczył znajomą postać. Obraz zafalował, stał się żywy, a chłopiec z pierwszego planu znikał i pojawiał się, pulsując barwami. Kilka większych kwiatów pochyliło się w stronę Promyka, a ten uśmiechnął się szeroko i wskoczył na mocne łodygi.

więcej »
Ilustracja: <a href='mailto:tatsusachiko@gmail.com'>Tatsu</a>, wygenerowane przy pomocy AI

Bestseller
Marcin Pindel

16 III 2024

— Spójrz prawdzie w oczy: marny z ciebie pisarzyna, takich „talentów” jest na pęczki w każdym zakątku tego kraju. Nawet wśród twoich uczniów było wielu lepszych od ciebie; pewnie to zauważyłeś, czytając ich wypracowania, ale twoje chore przekonanie o tym, że jesteś wyjątkowy, pozbawiło cię trzeźwego osądu. Tylko ja mogę ci pomóc, jedyne, co musisz zrobić, to o to poprosić.

więcej »

Polecamy

...ze szkicownika, cz. 9

...ze szkicownika:

...ze szkicownika, cz. 9
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 8
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 7
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 6
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 5
— Jacek Rosiak

Za kulisami autoportretu, cz. 3
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 4
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 3
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 2
— Jacek Rosiak

...ze szkicownika, cz. 1
— Jacek Rosiak

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kiedy rozum śpi, budzą się potwory
— Witold Dworakowski

Komnata szaleństwa
— Witold Dworakowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.