Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Bio-Chem w Radomiu

MCS „Elektrownia”
Bio-Chem
Artyści: Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski
Kurator: Paweł Witkowski
Wernisaż: 15.03.2024
Wystawa czynna do 19.05.2024

MCS „Elektrownia”

Bio-Chem w Radomiu

Bio-Chem
Artyści: Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski
Kurator: Paweł Witkowski
Wernisaż: 15.03.2024
Wystawa czynna do 19.05.2024
Wystawa składa się z indywidualnych prezentacji trojga artystów – Izabeli Chamczyk, Diany Lelonek i Pawła Matyszewskiego – które połączyły się w jeden projekt pod wspólnym tytułem „Bio-Chem”. Ekspozycja będzie intensywnie i wielopłaszczyznowo uwidaczniać wątki biologiczne, chemiczne i środowiskowe. Poszukiwania artystów odnoszą się do systematyki organizmów, ich form i kształtów znajdujących się na pograniczu klasyfikacji biologicznej, przemian chemicznych tworzących materie oraz ekosystemów, w których zachodzą symbiotyczne relacje. Twórcy czerpią z gatunków już istniejących, jednak w swoim wyglądzie wymykających się tradycyjnemu postrzeganiu roślin lub zwierząt, oraz z biologicznych i chemicznych reakcji tworzących nowe obrazy rzeczywistości i zależności z nich wypływających. Będzie to wyjątkowe połączenie sztuki i nauki w ukazaniu procesów biochemicznych oraz funkcjonowaniu środowisk, zaprezentowanych w formie artystycznych wizji. Oprócz klasycznych dzieł malarskich i rzeźbiarskich zobaczymy też przejmującą instalację wideo oraz „żywe” obrazy stworzone przez bakterie, kryształy i różne procesy chemiczne.


Izabela Chamczyk (ur. 1980) – malarka, performerka, artystka wideo. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie „malarstwo performatywne” łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performansem. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą, angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, pozagaleryjnego. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach, jak m.in.: Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara Mix Festiwal (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Gierowskiego w Warszawie, Galeria Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała i Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Buro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wielkopolskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, Festiwal Erarta w Sankt Petersburgu (Rosja).
Diana Lelonek (ur. 1988) – artystka wizualna, aktywistka. W 2014 r. ukończyła Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest również absolwentką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na tej samej uczelni. Doktorat w zakresie sztuk wizualnych obroniła w 2019 r. 
Działa na styku sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii. Swoje prace pokazywała w takich miejscach, jak m.in.: Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze, Edith-Russ-Haus für Medienkunst w Oldenburgu, Culturescapes Festival w Bazylei, Galeria Arsenał w Białystoku, Musée de l’Elysée w Lozannie, Temporary Gallery w Kolonii, Tokyo Photographic Art Museum, NTU Centre for Contemporary Art Singapore, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu.
Paweł Matyszewski (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowni Piotra C. Kowalskiego, w której obecnie jest doktorantem. Fascynuje go przemijalność życia ludzi, zwierząt i roślin. Tworzy malarskie abstrakcje, których tematem są biomorficzne kształty budzące skojarzenia z tkankami ciała, często o zabarwieniu erotycznym. Jego obrazy emanują niepokojem i melancholią. Często tworzy w technice akrylu na płótnie oraz w wynalezionej przez siebie technice dającej efekt spękanej, chropowatej wierzchniej warstwy farby. Zajmuje się także rzeźbą i instalacją artystyczną, której często poświęca osobne wystawy. Przykładem tego może być wystawa „O włos!” zorganizowana w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w 2015 r., która w całości była poświęcona włosom. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz kilku nagród artystycznych, m.in. na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”.
koniec
22 marca 2024
Mazowieckie Centrum Sztuki „Elektrownia” w Radomiu
26-600 Radom, ul. Kopernika 1
tel. +48 048 383 60 77
fax +48 048 383 60 78

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2024-03-15
Do: 2024-05-19
MCS „Elektrownia”, Radom, Kopernika 1

Najnowsze

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

16 IV 2024

Nati Krawtz – Zwierzę Ci się, kochanie
kuratorka: Elżbieta Nieroba
otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

MCS „Elektrownia”
— Znak i kolor w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Idowu Oluwaseun w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Od Malewicza do Strzemińskiego w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Dancing Flowers w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Sztuka (Nie)zidentyfikowana w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Ulotna trwałość horyzontu w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Wiesław Jelonek 43/69 w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— ‌Widzialne i doświadczalne w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Rozgrywki w Radomiu

MCS „Elektrownia”
— Przegląd instalacji w Radomiu

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.