Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Garbo, Czyżewska i Miygawa w kinie Iluzjon

Esensja.pl
Esensja.pl
Filmoteka Narodowa
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej (Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A) zaprasza we wrześniu na kilka interesujących cykli filmowych.

Filmoteka Narodowa

Garbo, Czyżewska i Miygawa w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej (Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A) zaprasza we wrześniu na kilka interesujących cykli filmowych.
Anna Christie
Anna Christie
Na rok 2010 przypada podwójna rocznica związana z Gretą Garbo – 105. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci. Fakt ten stał się dla Filmoteki przyczynkiem, by przypomnieć tę wielką aktorkę w jej najznamienitszych wcieleniach pochodzących z dźwiękowego okresu jej kariery. Spośród bogatego wachlarza ról, jakie wykreowała w ciągu blisko 20 lat przed kamerą przypadających na przełom okresu niemego i dźwiękowego, wybraliśmy 10 obrazów poczynając od pierwszego dźwiękowca z jej udziałem – „Anny Christie” z 1930 roku po „Dwulicową kobietę” z 1941, po którym Garbo zakończyła swą karierę filmową. W odróżnieniu od innych gwiazd kina niemego, wprowadzenie dźwięku nie załamało kariery boskiej Grety, wręcz przeciwnie – krytyka zachwycona była jej niezwykle głębokim, poetyckim kontraltem. Widzów zaś czarowała królewską doniosłością gestów i spojrzenia. W ILUZJONIE w dniach 6-27 września będzie można zobaczyć także inspirowany życiem najsłynniejszej kobiety-szpiega film „Mata Hari”, adaptację powieści Lwa Tołstoja – „Anna Karenina”, czy reklamowaną hasłem „Garbo się śmieje!” – „Ninoczkę”.
Oprócz hołdu wielkiej damie X Muzy, ILUZJON we wrześniu pożegna filmowo, zmarłą niedawno, Elżbietę Czyżewską – jedną z najciekawszych osobowości ekranowych lat 60. XX wieku. Znakomita aktorka doskonale radziła sobie zarówno we wcieleniach komediowych („Małżeństwo z rozsądku”, „Giuseppe w Warszawie”), jak i w kreacjach dramatycznych („Niekochana”, „Walkower”). Do swych projektów angażowali ją najwybitniejsi twórcy owego czasu – Skolimowski, Bareja, Wajda. Jej oszałamiającą karierę przerwał wyjazd do USA, gdzie mimo prób nie udało jej się osiągnąć pozycji, jaką miała w Polsce. Poświęciła karierę dla rodziny, ale mimo to na stałe wpisał się w panteon polskich gwiazd filmowych. W dniach 19-28 września będziemy mogli podziwiać 9 diametralnie różnych ekranowych wcieleń aktorki.
Niekochana
Niekochana
Tydzień pomiędzy 11 a 17 września poświęcimy natomiast na podróż na inny kontynent, by zapoznać się z dorobkiem jednego z najwybitniejszych operatorów japońskich – Kazuo Miygawy. Spośród przebogatej spuścizny, nagrodzonego w 1981 roku przez Amerykańską Akademię Filmową nagrodą specjalną za całokształt twórczości, artysty zaprezentujemy 6 filmów, min.: „Ukrzyżowanych kochanków” i „Ulicę hańby” – oba w reżyserii Kenji Mizoguchiego, a także „Rashomona” Kurosawy oraz jeden z najlepszych dokumentów w historii filmu – „Olimpiada w Tokio” Kon Ichikawy z 1964 roku.
Koniec miesiąca natomiast będzie należał do nowego kina duńskiego. Podczas przygotowanego wraz z Duńskim Instytutem Kultury przeglądu wyświetlimy min.: najnowszy film jednego z czterech sygnatariuszy manifestu Dogma ’95 Kristiana Levringa – „Nie bój się mnie”. Wstrząsający thiller Sørena Kragh-Jacobsena „O czym nie wie nikt” oraz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej dramat – „Płomień i cytyna” Ole Christiana Madsena.
Po wakacyjnej przerwie do repertuaru kina Iluzjon powracają ILUZJONOWE SPOTKANIA Z KWARTALNIKIEM FILMOWYM. Począwszy od września raz w miesiącu, w każdy ostatni czwartek o godz. 20.00, odbywać się będzie pokaz specjalny filmu poprzedzony wykładem nawiązującym do jednego z artykułów ukazujących się w aktualnym numerze periodyku. W tym miesiącu (23 września) prelekcję do filmu Volkera Schlöndorffa „Utracona cześć Katarzyny Blum” wygłosi dr Ewa Fiuk, która przybliży widzom „Historię Frakcji Czerwonej Armii i jej filmowe multiplikacje”.
Niezmiennie, w każdą środę o godz. 20.00, zapraszamy na cykl THE BEST OF POLISH MOVIES skierowany do obcokrajowców cykl najważniejszych filmów z kanonu polskiej kinematografii z napisami angielskimi. We wrześniu wyświetlimy jeden z największych hitów kasowych lat 80. – „Wielkiego Szu” ze znakomitą kreacją Jana Nowickiego. Aktora tego zobaczymy również w ekranizacji prozy Brunona Szulza „Sanatorium pod klepsydrą” w reż. Wojciecha Hasa. W cyklu tym znalazł się również inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, jeden z najciekawszych i najgłośniejszych obrazów ostatnich lat, wyreżyserowany przez Krzysztofa Krauze – „Dług” oraz „Gorączka” Agnieszki Holland. Projekt realizowany jest w ramach starań m.st. Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Kalendarium i dalsze szczegóły dostępne są na stronach Filmoteki Narodowej.
koniec
6 września 2010
Filmoteka Narodowa
00-975 Warszawa, ul. Puławska 61
tel. 022-845-50-74
fax 022-646-53-73

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o filmach: Ptaki spiewają w Kigali (DVD)
— Sebastian Chosiński

Esensja ogląda: Marzec 2014 (4)
— Sebastian Chosiński, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Grudzień 2013 (3)
— Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Agnieszka Szady

Czyj Nikifor?
— Jacek Łaszcz

Tegoż autora

Filmoteka Narodowa
— Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Filmoteka Narodowa, Goethe-Institut w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa
— Warszawskie Dni Wagnera

Filmoteka Narodowa
— 35 mm historii piłki nożnej

Filmoteka Narodowa
— Zamknięnie kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej

Filmoteka Narodowa
— Maj w Iluzjonie

Filmoteka Narodowa
— Konkurs na nazwy sal kina Iluzjon

Filmoteka Narodowa
— Przedpremierowe pokazy w kinie Iluzjon

Filmoteka Narodowa
— Billy Wilder w 10. rocznicę śmierci

Filmoteka Narodowa
— Mogiła nieznanego żołnierza w Warszawie

Filmoteka Narodowa
— Martin Scorsese – wirtuoz stylu w Iluzjonie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.