Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Dziś rusza Horrorfestiwal 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Dziś rusza Horrorfestiwal 2008

Piła 5 (Saw 5)
USA 2008
Czas projekcji: ?
Reżyseria: David Hackl
Scenariusz: Patrick Melton, Marcus Dunstan
Obsada: Tobin Bell, Julie Benz, Shawnee Smith, Costas Mandylor
Hoffman (Costas Mandylor) jest pozornie ostatnią osobą, która przeżyła grę Jigsawa. W rzeczywistości to on kontynuuje dzieło Pana Układanki. Gdy jego sekret jest zagrożony, Hoffman wyrusza na polowanie, w celu wyeliminowania wszystkich przegranych dla siebie zakończeń. Czy aby na pewno twórcy przed premierą ujawnili wszystkie zagadki, jakie kryje fabuła, a może swoimi zapowiedziami wprowadzają publiczność w błąd, chcąc podgrzać atmosferę? Wydaje się, że i bez tego wszyscy są ciekawi jak dalej potoczy się ta historia.
Cytat: „Naprzód, panie Hackl. Przedsięwzięcie o nazwie „Piła” jest w dobrych rękach!” Darren Lynn Bousman
Warto wiedzieć: Ponad pół miliarda dolarów dochodu na całym świecie, najważniejsze obecnie pod względem kasowym przedsięwzięcie w światowym horrorze filmowym. Standardowo premiera odbywa się tuż przed Halloween. „Piła”. Każda z pierwszych trzech części przynosiła większy dochód niż poprzedniczka. Dopiero przy czwartej części ta tendencja uległa zatrzymaniu. Czy część piąta spowoduje ponowną tendencję wzrostową?
W czym w ogóle tkwi fenomen tej serii? Prawdopodobnie w przeniesieniu pod strzechy okrucieństwa znanego z giallo czy cannibal movies, na duży ekran, i pokazanie go popcornowej publiczności w formie nie kina undergroundowego, lecz przypominającej sprawnie zrealizowane teledyski.
Suspiria (pokaz pozakonkursowy)
Włochy 1977
Czas projekcji: 98 min.
Reżyseria: Dario Argento
Scenariusz: Dario Argento
Obsada: Jessica Harper, Miguel Bose, Udo Kier, Joan Bennett, Alida Valli
Kultowe już dzieło Dario Argento. Susan Bannion przyjeżdża z Ameryki do Wiednia, aby uczęszczać do najsławniejszej szkoły baletowej w mieście. Pojawiwszy się na miejscu, od razu odkrywa, że dzieją się tutaj dziwne i okropne rzeczy. Młode dziewczyny giną jedna po drugiej w strasznych okolicznościach, a instruktorka tańca, służące i dyrektorka zdają się nie dostrzegać niebezpieczeństwa. Wkrótce Susan dowie się, dlaczego i jakie tajemnice kryje przeklęte miejsce.
Cytat: „Użycie przez Dario starego dobrego Technicoloru, w połączeniu z mgiełkami i efektami świetlnymi, tworzy upiorną atmosferę, wyróżniającą ten film” BBC
Warto wiedzieć: Mało jest twórców horrorów, którzy dysponują tak bardzo rozpoznawalnym stylem jak Dario Argento. Wysmakowane kadry, scenografia dopieszczona do najmniejszego szczegółu, wielka rola muzyki (pisanej zwykle przez zaprzyjaźniony z twórcą zespół Goblin), feeria barw, także tych świadomie przerysowanych, operowo kiczowatych – Włoch lubi filmowy przepych, nie bez kozery w kontekście jego dzieł tak często pada słowo: barokowe. Drugim słowem-kluczem jest przemoc, którą Argento ukochał w sposób szczególny i w sposób szczególny zawsze pokazywał na ekranie. Początek jego kariery wcale nie wskazywał jednoznacznie, w jaką stronę pójdzie. Jako dwudziestoośmiolatek wspólnie z Bernardo Bertoluccim napisał scenariusz do jednego z najbardziej znanych westernów Sergia Leonego, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”. Międzynarodowy sukces filmu otworzył przed młodym dziennikarzem i scenarzystą drzwi do wielkiego świata.
Zbrodnie Czasu (Cronocrimenes)
Hiszpania 2007
Czas projekcji: 88 min.
Reżyseria: Nacho Vigalondo
Scenariusz: Nacho Vigalondo
Obsada: Karra Elejade, Candela Fernandez, Barbara Goenaga, Nacho Vigalondo
Przedziwna i pełna napięcia podróż w czasie. Hektor niechcący trafia do wehikułu czasu. Zupełnie nieprzygotowany, w naturalnym odruchu podejmuje fatalne w skutkach działania. Cofa się godzinę w czasie i jest przez to świadkiem intrygujących zdarzeń, w których pojawiają się naga kobieta w środku lasu i dziwnie zamaskowany psychopata. Kontinuum czasowe zostaje zachwiane, a bohater może już nigdy nie powrócić do swojego poprzedniego życia. Akcja kryje zupełnie niesamowite zagadki, pozostawiając w tyle to, co widzowie mieli okazję zobaczyć w „Efekcie motyla”. Jest przy tym w „Zbrodniach czasu”, choć zabrzmi to szokująco, miejsce na refleksję filozoficzną.
Cytat: „Obok hiszpańskiego REC wydaje się kawałkiem żyznej gleby dla miłośników grozy obdarzonych w wyobraźnię” IGN
Warto wiedzieć: Film został wyróżniony festiwalu Fantastic Fest w Austin nagrodą dla najlepszego filmu oraz srebrnym medalem od publiczności. Gdy zobaczył go człowiek-legenda, David Cronenberg, od razu zapragnął nakręcić jego amerykański remake. W tym celu spotkał się z reżyserem oryginału, Nacho Vigalono, żeby omówić szczegóły. Choć jeszcze nie zapadły żadne konkretne ustalenia, wydaje się, że „Time Crimes” może być kolejnym po „Eastern Promises” projektem Cronenberga. Za angielskojęzyczną wersję scenariusza odpowiadać będzie Timothy J. Sexton, jeden z pisarzy pracujących nad „Ludzkimi dziećmi”. Twórca wersji oryginalnej w roli głównej w amerykańskim remake’u widziałby najchętniej Adama Brody’ego.
Pop Skull
USA 2007
Czas projekcji: 86 min.
Reżyseria: Adam Wingard Scenariusz: E. L. Katz, Lane Hughes
Obsada: Lane Hughes, Brandon Carroll, Maggie Henry
Film starający się stworzyć nowy gatunek, starając się połączyć kino artystyczne z opowieścią o duchach. Przywołując halucynogenne klimaty znane z utworów Denisa Johnsona (Syn Jezusa) oraz reżysera Larry’ego Clarka, „Pop Skull” jest opowieścią o życiu mieszkającego w stanie Alabama młodego chłopaka Daniela, uzależnionego od narkotyków. Próby ułożenia na nowo życia są co rusz burzone przez dziwaczne wizje duchów nawiedzających jego dom.
Cytat: Jeden z najlepszych niezależnie zrealizowanych horrorów roku. Pop Skull kopie hollywoodzkie tyłki! Bloody-disgusting.com
Warto wiedzieć: Lane Hughes to zarazem współscenarzysta, odtwórca roli głównej oraz producent „Pop Skull”. Ów młodzieniec ery Internetu prowadzi swoją własną stronę, na której opowiada o swoich filmowych, muzycznych i literackich fascynacjach. Reżyser Adam Wingard musi się z nim komunikować drogą elektroniczną („Człowieku, oddzwoń. twoja komórka jest ciągle wyłączona”). Oto bardzo interesujący przykład człowieka, który wyrósł z grup dyskusyjnych i blogów, by zacząć realizować doceniane przez krytykę filmy. Twórcy Pop Skull zostali wyróżnieni między innymi na Boston Underground Film Festival oraz Indianapolis International Film Festival.
Utkwiony (Stuck)
Kanada 2007
Czas projekcji: 94 min.
Reżyseria: Stuart Gordon
Scenariusz: John Strysik
Obsada: Mena Suvari, Stephen Rea, Wayne Robson, Bunthivy Nou
Brandi Boski (Mena Suvari) przez przypadek potrąca bezdomnego Toma Bardo (Stephen Rea). Ranny mężczyzna zostaje unieruchomiony z przodu jej samochodu. Dziewczyna decyduje się pojechać z nim do swojego garażu, wiedząc, że nie może się przyznać do spowodowania wypadku. Przyrzeka Tomowi, że sprowadzi dla niego pomoc, jednak tak naprawdę czeka na to, aż ranny mężczyzna umrze. W garażu rozpoczyna się pojedynek niczym z hitchcockowskiej „Psychozy”.
Cytat: „Wspaniale pokręcony i niebiańsko chory, film Gordona dostarcza to wszystko, czego oczekujemy od rasowego horroru” Detroit News
Warto wiedzieć: Stuart Gordon to legenda horroru ostatniego dwudziestolecia. Gdy w 1985 roku zdobył natychmiastową sławę jako reżyser „Re-Animatora”, miał już prawie 40 lat. Z biegiem kolejnych lat nie starzał się, lecz wręcz przeciwnie – wydawał się mieć coraz więcej energii, w swej twórczości poruszał też często „młodzieżowe” klimaty. Od czasu do czasu zdarzało mu się zrealizować film spoza horrorowego dominium, ale generalnie pozostał wierny gatunkowi, z którego wyrósł. Do „Stuck” udało mi się zatrudnić dwójkę międzynarodowych gwiazd, dzięki czemu pod względem płaszczyzny psychologicznej nakręcił film daleko wykraczający poza ramy standardowej produkcji kina grozy.
Mulberry Street
USA 2006
Czas projekcji: 84 min.
Reżyseria: Jim Mickle
Scenariusz: Nick Damici
Obsada: Nick Damici, Antone Pagan, Bo Corre, Kim Blair
Tajemniczy wirus, przenoszony przez zmutowane szczury, opanowuje Nowy Jork. Ukąszeni ludzie stają się żądnymi krwi mutantami. Bohaterami filmu jest szóstka mieszkańców kamienicy położonej w dzielnicy Lower East Side, na Mulberry Street. Podczas mrocznej nocy podejmują walkę z przeważającymi siłami ciemności, podczas gdy miasto wymyka się spod kontroli.
Cytat: „Jeden z najlepszych niezależnych horrorów od lat” Fangoria
Warto wiedzieć: Nick Damici i Jim Mickle byli przyjaciółmi od dawna marzącymi o wspólnym wyprodukowaniu filmu. Imali się kilku różnych projektów, ale żaden z nich nie został zrealizowany. Chcąc zrobić coś, co mogłoby przynieść im sławę, wzięli na tapetę scenariusz Damiciego, opowiadający o inwazji zmutowanych szczurów. Akcję osadzili w Nowym Jorku, gdyż mieli tam dostęp do wielu lokacji, mogli też korzystać z pomocy wielu znajomych aktorów charakterystycznych. „Mulberry Street” został nakręcony w trzy i pół tygodnia. Ekipa była bardzo mała, a dwóch głównych twórców zajmowało się wszystkim, począwszy od montażu, aż po efekty specjalne. Film miał premierę w Sztokholmie, gdzie został entuzjastycznie przyjęty, a zaraz potem rozpoczął podróż po kolejnych festiwalach filmowych, docierając również na Horrorfestiwal.pl. W zgodnej opinii widzów i krytyków, „Mulberry Street” stanowi klejnot niezależnego kina, który powinni obejrzeć początkujący filmowcy – by zobaczyć jak niskim kosztem można nakręcić dzieło mogące konkurować z produkcjami dużych studiów.
Informację o biletach znajdziesz TUTAJ.
koniec
« 1 2
21 października 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Walka o duszę

Z filmu wyjęte:

Walka o duszę
— Jarosław Loretz

Gryzoń z Piekła rodem
— Jarosław Loretz

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.