Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Filmowe otrzęsiny w Gdańsku

Esensja.pl
Esensja.pl
Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademickie Centrum Kultury „Alternator” zapraszają na „Filmowe otrzęsiny” – seans inicjujący akademicki sezon filmowy 2008/2009 – już 23 października. Wstęp wolny.

Filmowe otrzęsiny w Gdańsku

Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademickie Centrum Kultury „Alternator” zapraszają na „Filmowe otrzęsiny” – seans inicjujący akademicki sezon filmowy 2008/2009 – już 23 października. Wstęp wolny.
Proponowany wieczór filmowy inicjuje cykliczne codwutygodniowe czwartkowe wieczory z kinem dla wszystkich studentów oraz każdego pragnącego doświadczać przygód z kinem zarówno klasycznym, jak i eksperymentalnym, niepokojącym oraz nietuzinkowym. Stałym miejscem projekcji filmowych będą uniwersyteckie mury auli 1.34 (039) na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
W najbliższy czwartek będzie można obejrzeć dwa obrazy: „Miłość blondynki” Miloša Formana oraz „Dzikość serca” Davida Lyncha.
„Filmowe otrzęsiny” – 23 października 2008 roku o godz. 17.30 w auli 1.34 (039) Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.
• • •
„Miłość blondynki”1965, 75 min; scenariusz: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer; reżyseria: Miloš Forman; obsada: Hana Brejchová (Andula), Vladimír Pucholt (Milda), Milada Ježková (matka Mildy), Josef Šebánek (ojciec Mildy), Vladimír Menšík (Vacovský), Ivan Kheil (Maňas), Jiří Hrubý (Burda) i inni; produkcja: Filmové studio Barrandov; nagrody: Nagroda CIDALC na MFF w Wenecji, 1965; nominacja do Oscara za film nieanglojęzyczny, 1967.
Kadr z filmu „Miłość blondynki”</br>Fot. ACK „Alternator”
Kadr z filmu „Miłość blondynki”
Fot. ACK „Alternator”
Najbardziej znany – obok „Pociągów pod specjalnym nadzorem” – film czechosłowackiej Nowej Fali, sztandarowe dzieło nurtu zapisane w historii światowego kina. Podobnie jak inne czeskie filmy Miloša Formana zrealizowane przy udziale aktorów niezawodowych, w charakterystycznym dla reżysera tonie pogodnej kpiny z otaczającej (niekoniecznie socjalistycznej) rzeczywistości. Kobiety pracujące w wielkich zakładach tekstylnych marzą o mężczyznach, których w okolicy brakuje. Dyrektor organizuje dla nich wieczorek taneczny, na który zaprasza wojsko. Jednak zamiast dziarskich chłopaków stawiają się brzuchaci rezerwiści. Ale Andula ma szczęście: spędza wieczór z pianistą z zespołu, a na dodatek chłopak zaprasza ją do siebie, do Pragi. Wycieczka do stolicy będzie niezwykle pouczająca…
„Dzikość serca”1990, USA, 124 min; reżyseria: David Lynch; scenariusz: David Lynch; obsada: Nicolas Cage, Laura Dern, Willem Dafoe, J.E. Freeman, Crispin Glover, Diane Ladd.
Kadr z filmu „Dzikość serca”</br>Fot. ACK „Alternator”
Kadr z filmu „Dzikość serca”
Fot. ACK „Alternator”
Seks, przemoc, kurtka z wężowej skóry i Złota Palma w Cannes. Film stanowi kulminację stylu, który można określić mianem „lynchowskiego”. W jego świecie może się zdarzyć wszystko – i zdarza się – z reguły to, co najgorsze.
Po odbyciu wyroku za zabójstwo Sailor wraca do swojej wielkiej miłości Luli. Matka dziewczyny, zdecydowanie przeciwna temu związkowi, nakłania swego wieloletniego kochanka i prywatnego detektywa Farraguta, aby wytropił Sailora i Lulę, którzy wyjechali na południe.
Kiedy obraz Lyncha okazał się być triumfatorem w Cannes, zdobywając Złotą Palmę, szybko stało się jasne, że jest to najbardziej kontrowersyjne przyznanie tejże nagrody w całej historii festiwalu. Po ogłoszeniu zdobywcy na sali z jednej strony rozlegały się entuzjastyczne oklaski, a z drugiej – pełne oburzenia gwizdy. Nic dziwnego, w końcu reżyser „Blue Velvet” stworzył dzieło niepokorne, niezwykłe, przełamujące bariery i na wskroś postmodernistyczne. Dla wielu taka plebejska i wulgarna rozrywka nie zasługiwała na tak ogromne wyróżnienie. Mimo tego Lynch niewątpliwie zwyciężył – dziś jego film jest już częścią historii kina i chyba nikt poważny nie ośmieliłby się w tych czasach podważać sensowności przyznanej mu nagrody.
koniec
22 października 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Grunt to solidne kły

Z filmu wyjęte:

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.