Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 lipca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Adam Holender na Festiwalu „Żydowskie Motywy”

Esensja.pl
Esensja.pl
W warszawskim kinie Muranów 28 kwietnia rusza szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Widzowie po raz kolejny będą mogli poznać filmy o tematyce żydowskiej. Na ekranach sal Zbyszek i Gerard wyświetlone zostaną produkcje fabularne, dokumentalne jak i eksperymentalne nadesłane min. z takich krajów jak: Izrael, USA, Chorwacja, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania, Maroko czy Peru.

Adam Holender na Festiwalu „Żydowskie Motywy”

W warszawskim kinie Muranów 28 kwietnia rusza szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Widzowie po raz kolejny będą mogli poznać filmy o tematyce żydowskiej. Na ekranach sal Zbyszek i Gerard wyświetlone zostaną produkcje fabularne, dokumentalne jak i eksperymentalne nadesłane min. z takich krajów jak: Izrael, USA, Chorwacja, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania, Maroko czy Peru.
Tradycją festiwalu jest coroczna retrospektywa twórczości wybitnego twórcy filmowego żydowskiego pochodzenia, którego działalność artystyczna w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju światowej kinematografii. W roku 2009 gościem honorowym Festiwalu „Żydowskie Motywy” będzie Adam Holender.
Ten uznany operator urodził się w 1937 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędził na Syberii, skąd powrócił dopiero w 1947 roku. W czasach młodzieńczych studiował architekturę oraz na wydziale operatorskim PWSFIT w Łodzi. Jeszcze w Polsce zdobywał szlify operatorskie współpracując jako asystent i operator przy takich filmach jak: „Bitwa o Kozi Dwór” Wadima Berestowskiego, „Wiano” Jana Łomnickiego, „Wizyta u Królów” Jana Rybkowskiego. Asystował też przy realizacji zdjęć do ośmiu odcinków kultowego już dziś serialu „Czterej Pancerni i Pies”.
W 1966 opuścił Polskę by poprzez Kanadę wyemigrować na stałe do USA. Dość szybko został zauważony jako zdolny realizator zdjęć do filmów dokumentalnych i reklamowych. W 1969 roku rozpoczął współpracę z Johnem Schlesingerem przy zdjęciach do filmu "Nocny Kowboj" z Dustinem Hoffmanem i Jonem Voightem w głównych rolach.
Hollender współpracował też z innym ważnym amerykańskim reżyserem – Jerrym Schatzbergiem realizując zarówno zdjęcia do jego debiutanckiego filmu „Zagadka Dziecka Klęski” jak i kolejnego zatytułowanego „Narkomani”. W 1972 roku na prośbę Paula Newmana Hollender stanął za kamerą realizując zdjęcia do dramatu „Bezbronne Nagietki” będącego historią zagmatwanych relacji między matką a dorastającą córką. W wyreżyserowanym przez Newmana obrazie główne role zagrały jego żona i córka.
Przełom lat 60. i 70. był dla Adam Holendra najbardziej ciekawym okresem. Artysta stał się pionierem „Polskiej Szkoły Operatorskiej w USA”, niejako przecierając szlak takim kamerzystom jak chociażby Witold Sobociński, Janusz Kamiński, Andrzej Sekuła czy Sławomir Idziak. Lata 90. to bardzo owocny czas w operatorskiej twórczości Adama Holendra. W 1994 roku zrealizował On zdjęcia do filmu „Fresh” w reżyserii Boaz Yanina, film został nominowany do Głównej Nagrody na Festiwalu Sundance.
W nowym stuleciu Adam Holender zrealizował zdjęcia do przynajmniej trzech filmów. Ostatnim jest nakręcony w 2005 roku „Życie Carlita. Początek” w reżyserii Bregmana będący opowieścią o młodzieńczych latach słynnego gangstera Carlito Brigante.
Holender próbował też sił jako reżyser. W 1986 roku nakręcił horror z Christianem Slaterem w roli głównej zatytułowany „Twisted”. Rolę operatora powierzył natomiast innemu polskiemu kamerzyście – Aleksandrowi Gruszczyńskiemu.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE uhonorował Adam Holendra w 2007 roku Nagrodą dla Polskiego Operatora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową.
W ramach retrospektywy na festiwalu „Żydowskie Motywy” kinomani będą mogli zobaczyć między innymi takie filmy jak:
  • „Nocny Kowboj” – reż. John Schlesinger, prod. USA, rok 1969
  • „Narkomani” – reż. Jerry Schatzberg, prod. USA, rok 1971
  • „Bezbronne Nagietki” – reż. Paul Newman, prod. USA, 1972
  • „Dym” – reż . Paul Auster i Wayne Wang, prod. Japonia/Niemcy/USA, 1995
  • „Brooklyn Boogie” - reż . Paul Auster i Wayne Wang, prod. USA, 1995
  • „Jubilerka” - reż. Boaz Yanin, prod. Wielka Brytania/USA, 1998
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.
Festiwal potrwa od 28 kwietnia do 3 maja i zakończy się uroczystą galą oraz rozdaniem Nagród Warszawskiego Feniksa. Wszystkie pokazy odbędą się w warszawskim Kinie Muranów. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
koniec
23 kwietnia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Polecamy

Grosik dla charakteryzatora

Z filmu wyjęte:

Grosik dla charakteryzatora
— Jarosław Loretz

Walka o duszę
— Jarosław Loretz

Gryzoń z Piekła rodem
— Jarosław Loretz

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.