Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 lipca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Przegląd filmów Woody’ego Allena: Allen jakiego pokochaliście!

Esensja.pl
Esensja.pl
Na wielbicieli neurotycznego nowojorczyka czeka nie lada gratka. W dniach 24 - 26 kwietnia w sieci kin studyjnych w całej Polsce zostanie pokazanych pięć wczesnych filmów Allena.

Przegląd filmów Woody’ego Allena: Allen jakiego pokochaliście!

Na wielbicieli neurotycznego nowojorczyka czeka nie lada gratka. W dniach 24 - 26 kwietnia w sieci kin studyjnych w całej Polsce zostanie pokazanych pięć wczesnych filmów Allena.
Jak się masz koteczku? (What′s Up, Tiger Lily?)
Pierwszy film Woody′ego Allena, w którym zachował kontrolę nad reżyserią, scenariuszem i częściowo produkcją dzieła. Pierwszy i ostatni zarazem, którego kanwą był nie tylko cudzy scenariusz, ale również w całości przytoczone sceny japońskiego thrillera szpiegowskiego. Allen kupił prawa do filmu "International Secret Police: Key of Keys", pozamieniał kolejność scen, dodał własne i podłożył całkowicie nową ścieżkę dźwiękową. Oryginalna pogoń za tajnym mikrofilmem przerodziła się w poszukiwania przepisu na sałatkę jajeczną, a sposób podłożenia dialogów inspiracją dla szeregu widowisk hollywoodzkich lat 60.
Premierze tytułu na dużym ekranie towarzyszy wydanie filmu na DVD.
rok produkcji: 1966
reżyseria: Woody Allen, Senkichi Taniguchi
scenariusz: Woody Allen, Julie Bennett, Frank Buxton, Louise Lasser, Len Maxwell, Mickey Rose, Bryan Wilson
obsada: Tatsuya Mihashi, Akiko Wakabayashi, Mie Hama, John Sebastian, Tadao Nakamaru, Susumu Kurobe, Sachio Sakai, Eisei Amamoto, Tetsu Nakamura, Osman Yusuf, Woody Allen
muzyka: The Lovin′ Spoonful
zdjęcia: Kazuo Yamada
czas: 76 min
Bierz forsę i w nogi (Take the Money and Run)
Oparta na prawdziwej historii opowieść o drobnym rzezimieszku Virgilu Starkwellu. Bohater pod wpływem szczęścia, pecha, głupoty wplątuje się w działalność przestępczą i mimo, że sam nie do końca jest świadomy tego, co robi, a wypadki przybierają inny obrót niż się spodziewał, robi karierę w środowisku przestępczym, a nawet wyrasta na gwiazdę mediów. Poznajemy jego dzieciństwo, nieudaną próbę kariery muzycznej, obsesję na punkcie napadów na banki oraz związki z kobietami. Życie Virgila komentuje narrator oraz członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi.
rok produkcji: 1969
reżyseria: Woody Allen
scenariusz: Woody Allen, Mickey Rose
obsada: Woody Allen, Janet Margolin, Marcel Hillaire, Jacquelyn Hyde, Lonny Chapman, Jan Merlin, James Anderson, Howard Storm, Mark Gordon
muzyka: Marvin Hamlisch
zdjęcia: Lester Shorr
czas: 85 min
Bananowy Czubek (Bananas)
Woody Allen powitał lata 70. kolejną po "Bierz forsę w nogi" slapstickową komedią, której tytuł może się kojarzyć z "The Cocoanuts", pierwszym filmem uwielbianych przez nowojorczyka Braci Marx. Co prawda Allen dezawuował te podejrzenia stwierdzeniem, iż nazwę filmu tłumaczy brak bananów w filmie, jednak akcja przynajmniej częściowo wiąże się z nimi - ma miejsce w bananowej republice San Marco. Do niej trafia przypadkowo wplątany w komunistyczną rewolucję Fielding Mellish, który w wyniku zbiegu okoliczności zastępuję wzorowanego na Castro przywódcę i wyrusza z misją dyplomatyczną do Nowego Jorku.
rok produkcji: 1971
reżyseria: Woody Allen
scenariusz: Woody Allen, Mickey Rose
obsada: Woody Allen, Loiuse Lasser, Carlos Montalbán, Nati Abascal, Jacobo Morales
muzyka: Marvin Hamlisch
zdjęcia: Andrew M. Costikyan
czas: 82 min
Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać (Everything You Always Wanted to Know About Sex’ But Were Afraid to Ask)
Złożona z 7 epizodów komedia Allena stanowi łagodne przejście między slapstickowym okresem twórczości reżysera, a opartym głównie na dowcipie słownym koncepcie późniejszych filmów. Opowieści o owcy, klaunie, plemnikach obrazujące fantazje i przygody seksualne zostały oparte o pierwszy amerykański podręcznik ars amandi o tym samych tytule, którego popularność w latach 60. i 70. ocenia się na 150 mln czytelników. Ósmym nakręconym, ale niewykorzystanym epizodem w filmie pod znamiennym tytułem, „Co czyni mężczyznę gejem" była historia o dwóch pająkach, z których jeden zjada drugiego po udanym stosunku płciowym.
rok produkcji: 1972
reżyseria: Woody Allen
scenariusz: Woody Allen na podstawie książki dr Reubena Davida (pod tym samym tytułem)
obsada: Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Louise Lasser, Anthony Quayle, Burt Reynolds, Gene Wilder, Tony Randall
muzyka: Mundell Lowe
zdjęcia: David M. Walsh
czas: 84 min
Zagraj to jeszcze raz, Sam (Play It Again, Sam)
Aspiryna dla trojga - tak miał się nazywać początkowo film Herberta Rossa, którego scenariusz napisał Allen i zagrał w nim główną rolę. Sam Ross w 5 lat później miał zaskoczyć Hollywood 11 nominacjami z Michaiłem Barysznikowem "The turning point", z których nie odebrał żadnej. Historia zalotnika - nieudacznika, któremu w podbojach pomaga żywcem wyjęty z "Casablanki" Humprey Bogart kończy się równie nieszczęśliwie jak w Casablance. Allan (Allen) zakochany w żonie swojego przyjaciela Lindzie
(Keaton) w finałowej scenie radzi jej, by wróciła do męża tak jak Rick mówił Ilsie w filmie z 1942 r.
rok produkcji: 1972
reżyseria: Herbert Ross
scenariusz: Woody Allen
Obsada: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Jerry Lacy, Susan Anspach, Jennifer Salt, Joy Bang
muzyka: Billy Goldenberg
zdjęcia: Owen Roizman
czas: 85 min
koniec
2 kwietnia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Polecamy

Walka o duszę

Z filmu wyjęte:

Walka o duszę
— Jarosław Loretz

Gryzoń z Piekła rodem
— Jarosław Loretz

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.