Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Post.com.ix #15

Esensja.pl
Esensja.pl
Tomasz Kontny, Tomasz Sidorkiewicz

Tomasz Kontny, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix #15

Army of Darkness: Ashes 2 Ashes
Army of Darkness: Ashes 2 Ashes
Evil Dead na papierze
Seria horrorów -Evil Dead (Martwe zło) to klasyka gatunku. Filmowa trylogia o przygodach Asha walczącego z przeróżnym diabelskim pomiotem była m.in. przepustką do kariery reżysera Sama Raimiego (obecnie stojącego za takimi hitami jak kinowy "Spider-Man"), a wcielający się w rolę głównego bohatera Bruce Campbell stał się postacią kultową. Seria Evil Dead obecnie doczekała się pełnoprawnej komiksowej odsłony w postaci "Army of Darkness: Ashes 2 Ashes" autorstwa duetu scenarzysty Andy’ego Hartnella i rysownika Nicka Bradshawa, oddanego fana i twórcy fanartów serii. "Ashes 2 Ashes" będzie drugim przeniesieniem Asha w świat komiksów po rysunkowej adaptacji ostatniej części trylogii – Army of Darkness autorstwa braci Raimi i Johna Boltona, która została wydana w 1992. Dla nieznających przeszłych wydarzeń w nowej miniserii znajdzie się krótkie streszczenie dotychczasowych przygód Asha, po czym Hartnell, z błogosławieństwem Sama Raimiego, zajmie się tworzeniem nowych przygód bohaterów. Miniseria startuje w lipcu.

Keanu Reeves na krześle elektrycznym
Jeden z paneli ubiegłotygodniowego ComiConu (największej amerykańskiej imprezy komiksowej) został poświęcony nadchodzącej premierze filmu Constatine, ekranizacji komiksu Hellblazer. Zgromadzonym szczęśliwcom dane było zobaczyć urywki filmu z Johnem Constatntine odprawiającym egzorcyzmy, wybierającym się w podróż do piekła za pomocą używanego krzesła elektrycznego i ostrzeliwującego się z demonami zmodyfikowanym shotgunem. Na panelu pojawiła się cześć obsady Constatine, razem z wcielającym się w tytułowego bohatera Keanu Reevesem. Okazało się również, ze zmiana tytułu filmu z ’Hellblazer’ na ’Constatine’ spowodowana była chęcią uniknięcia skojarzeń z serią "Hellraiser" opartą o twórczość Cilve’a Barkera.

Green Lantern: Rebirth
Green Lantern: Rebirth
Powrót Hala Jordana.
Hal Jordan oszalał, umarł i powstał z martwych. Teraz pojawia się w świecie DC jako kolejne wcielenie Spectre – ducha odkupienia. Ale i to tylko do czasu. W ’Green Lantern: Rebirth’ – sześcioczęściowej miniserii do scenariusza Geoffa Johnsa z rysunkami Ethana Van Scivera (’New X-Men’) zmienić ma się wiele – w tym również status pierwszej Ziemskiej Zielonej Latarni. W rolach głównych pozostali nosiciele Pierścieni – Kyle Rayner, John Stewart, Guy Gardner oraz reszta członków Korpusu Zielonych Latarni.

Charlie Brown na prochach.
Tokyopop, amerykańskie wydawnictwo zajmujące się głównie wydawaniem mangi, zaprezentowało swój nowy NIE-mangowy projekt ’I Luv Halloween’, który wyjdzie spod ołówka Benjamina Romana, głównego pomysłodawcy i klawiatury Keitha Giffena. Bohaterowie to gang dzieciaków, które właśnie rozpoczynają swoją halloweenową odyseję pod znakiem "słodycze, albo psikus" i szybko wpadają w kłopoty. Główną cechą przyciągającą do ’I Luv Halloween’ ma być wizualizacja projektu, przypominająca produkcje Tima Burtona i jemu podobnych. Serwis Newsarama uroczo podsumował komiks określeniem ’Charlie Brown po absyncie’.

Transformers/G.I. Joe
Po sukcesie crossoveru Transformers/GI Joe (John Ney Reiber i Jae Lee) nadeszła pora na zdyskontowanie jego sukcesu za pomocą… drugiej części. Sześcioczęściowe Transformers/G.I. Joe Vol. 2 autorstwa scenarzystów Jamesa McDonougha i Adama Patyka z rysunkami Pata Lee rozpoczyna się w 1985, a więc pod koniec zimnej wojny, kiedy wyścig zbrojeń pomiędzy GI Joe a ich zaprzysięgłymi wrogami z Cobra dochodzi do punktu krytycznego – pojawienia się Transformers. Jako to bywa przy okazji takich zapowiedzi autorzy obiecują połączenie doroślejszego spojrzenia na bohaterów z dużą dawką rozrywki w starym stylu. Prócz Transformers/GI Joe v2 z Dreamwave ukaże się również miniseria GI Joe vs.Transformers v.2 z wydawnictwa Devil2s Due, ale to już zupełnie inna beczka.

Silent Hill: Among the Damned
Silent Hill: Among the Damned
Silent Hill – strzelba w dłoń, dusza na ramię
’Silent Hill’ to seria japońskich gier – horrorów, która zadebiutowała na konsoli PSX, w kolejnych coraz doskonalszych odsłonach przenosząc się na PS2 i PC. ’Urok’ tej gry polegał na połączeniu akcji rodem z serii ’Resident Evil’ z psychodelicznym, gęstym klimatem zagrożenia, absurdu i tajemnicy, który przerażał dużo bardziej niż ewentualny wyskok zombiaka zza ściany w innych video horrorach. Trzy (czwarta w zapowiedziach) dotychczas wydane gry z tej serii łączyło tytułowe przeklęte, zaludnione przez koszmarne kreatury miasteczko Silent Hill.
Świadome gigantycznej popularności serii wydawnictwo IDW wykupiło licencję na wydawanie komiksów ze świata ’Silent Hill’ (podobnie jak licencję na markę ’Metal Gear Solid’, ale to już inna beczka). Po zakończonym niedawno pięcioczęściowym ’Silent Hill: Dying Inside’ (Ciencin/Templesmith i Salman) które traktowało o losach psychiatry Troy’a Abernathy i jego pacjentki uwięzionych w przeklętym miasteczku, IDW zapowiedziało nową odsłonę komiksowej adaptacji ’Silent Hill’. Tym razem głównym bohaterem będzie młody żołnierz z poczuciem winy z przeżycia koszmaru wojny, gdy tak wielu jego kompanów przeżyć nie zdołało. Podłamany biedak na domiar złego trafia do Silent Hill, gdzie spotyka zagubioną bratnią duszę, która zmieni jego życie (lub je zakończy).
48-stronicowy ’Silent Hill: Among the Damned’ ze scenariuszem Scotta Ciencina i rysunkami Toma Carney’a ukaże się w listopadzie.

Wild Girl
Wild Girl
Dzika córka Alana Moore’a…
Leah Moore, córka znanego skądinąd Alana, wchodzi do gry. Pierwszy (po kilku krótkich historyjkach dla imprintu ABC) pełnoprawny komiks Leah, napisany wraz z jej partnerem Johnem Reppionem, ukaże się w listopadzie. ’Wild Girl’, bo taki tytuł nosi komiks, początkowo miał być formą pisarskiego ćwiczenia dla Leah Moore, ale efekt okazał się na tyle interesujący, aby projekt dostał błogosławieństwo szefostwa (w tym pomysłodawcy ’ćwiczenia’ – Scotta Dunbiera) i zielone światło jako szcześcioczęściowa miniseria z rysunkami Shawna McManusa.
Tytułowe dzikie dziewczę to Rosa Torez posiadająca umiejętność komunikowania się ze zwierzętami. Punktem wyjścia miniserii jest umieszczenie Rosy na pograniczu świata ludzi i koegzystującego z nim świata zwierząt, które to światy na ile to możliwe starają się nie wchodzić sobie w drogę. Leaha Moore jako mocne strony ’Wild Girl’ wymienia rysunki McManusa i research, który poprzedził scenariusz.
Czy córka dorówna ojcu przekonamy się w (po raz kolejny) listopadzie.

Ojo #1
Ojo #1
Tym razem nie na listopad, a na pierwszą połowę sierpnia przewidziany został start nowej serii Sama Keitha (’The Maxx’, ’Wolverine/Hulk’) i Alexa Pardee p.t. ’Ojo’. Szcześcioczęściowy komiks opowiadać ma o małej Annie, wyjątkowo pechowej właścicielce domowych zwierzątek, które zwykły nie przeżywać opieki dziewczynki. Wszystko zmienia się jednak kiedy Annie w rurze odpływowej znajduje stworka imieniem Ojo…

’The Awakening’ z wydawnictwa Oni ma być hołdem dla gatunku giallo. Giallo, czyli po włosku żółty, wzięło się z wypuszczonej w 1929 przez jedno z mediolańskich wydawnictw serii pulpowych thrillerów w żółtych okładkach. Trzydzieścikilka lat później giallo ponownie znalazło swoje miejsce we włoskiej popkulturze w postaci miksu niskobudżetowych horrorów i thrillerów z seksem, psychodelią, przemocą i surrealizmem. Klasykami tego specyficznego gatunku stały się filmy Dario Argento i rodziny Bava.
Scenarzysta Neal Shaffer wraz z włoskim rysownikiem Lucą Genovese zamierzają oddać w ’The Awakening’ klimat tamtych filmów. Główną bohaterką ’The Awakening’ będzie młoda dziewczyna, Francesca, w której szkole ma miejsce seria makabrycznych morderstw. Po jednym z nich dziewczyna zjawia się na miejscu wydarzeń i obrywa od mordercy w głowę. Ten, pewien, że rozwiązał problem ewentualnego świadka, znika. Francesca tymczasem dochodzi do siebie, jednak traci mowę. Niema, nawiedzana surrealistycznymi wizjami przyszłych zdarzeń dziewczyna musi znaleźć sposób na powstrzymanie dzikiego rajdu mordercy.
103-stronicowy ’The Awakening’ zostanie wydany równocześnie w USA i we Włoszech w (a jakże) listopadzie.

Shaolin Cowboy
Shaolin Cowboy
Wachowscy robią Frankensteina
Braci Wachowskich znają chyba wszyscy. Niektórzy kojarzą też nazwiska Geofa Darrowa i Steve’a Skroca. Ta czwórka spotkała się już przy okazji produkcji Matrixa, teraz jednak powróci w wydaniu komiksowym przy okazji serii ’Shaolin Cowboy’ Darrowa z dialogami autorstwa Wachowskich i ’Doc Frankenstein’ przy której współpracowali wszyscy wymienieni.
’Shaolin Cowboy’ to historia zgryźliwego weterynarza kręcącego się tu i tam po postapokaliptycznych krajobrazach na grzebiecie gadającego muła. Rysowana już od 6 lat historia ciążąca ku zaskakującym i surrealistycznym klimatom na pewno będzie ucztą dla oka. Darrow słynie z wypełniania plansz najdrobniejszymi detalami, co udowodnił choćby narysowanym do scenariusza Millera ’Hard Boiled’.
Doc Frankenstein
Doc Frankenstein
’Doc Frankenstein’ przedstawia z kolei losy tytułowego potwora, który doczekał naszych czasów. Więcej, poradził sobie lepiej niż inni – ma forsę, wpływy i jest diablo inteligentny. Seria prócz superbohaterskich nawiązań ma krążyć w klimatach satyry religijnej i politycznej (komiksowy prezydent ma rysy miłościwie panującego Busha Jr.).
’Doc Frankenstein’ startuje w listopadzie, ’Shaolin Cowboy’ w grudniu.

Siedmiu żołnierzy Morrisona.
Grant Morrison przygotowuje nowy projekt dla DC Comics – ’Seven Soldiers’. Haczyk, na jakim opiera się projekt, polega na jego konstrukcji: 28 numerów serii (+ otwierający i zamykający) będzie się składało na siedem osobnych miniserii dotyczących różnych bohaterów. Miniserie te będą równocześnie same w sobie spójnymi historiami, ale w połączeniu z pozostałymi mają tworzyć o wiele większa historię. Każda z nich ma być umieszczona w innym klimacie od horroru fantasy, po science fiction, psychodelię czy współczesny thriller.
W rolach głównych wystąpią starzy i zapomniani bohaterowie DC, tacy jak Spider, Witch Boy, Guardian czy Mister Miracle, którzy zostaną dzięki serii Morrisona odświeżeni i unowocześnieni. Bohaterowie poszczególnych miniserii nie będą mieli kontaktu z pozostałymi, chociaż swoimi działaniami będą wpływali na ich losy. W ten sposób członkowie tej ’grupy’ będą walczyć razem, chociaż nigdy się nie spotkają.
Całość projektu ’Seven Soldiers’ ukaże się na przestrzeni przyszłego roku.

Tomb Raider: Arabian Nights
Tomb Raider: Arabian Nights
Akwarelowa Szecherezada
Protegowana J. Michaela Straczynskiego – scenarzystka Fiona Avery wraz z malezyjskim artystą Billym Tanem są autorami nowego komiksu z serii ’Tomb Rider’.
W ’Tomb Raider: Arabian Nights’ Lara Croft ma przeżyć przygodę w orientalnym stylu – w trakcie wykopalisk na terenie starożytnej Persji (Iraku) trafia do lampy dżina, gdzie spotyka spotyka legendarną Szecherezadę. Jako, że komiks luźno bazuje na ’Opowieściach z tysiąca i jednej nocy’ cycata archeolog razem z księżniczką muszą przerwać cykl niekończących się opowieści i – aby wyjść z tej historii cało – zwiać z lampy.
Avery wyjaśnia, że (idiotyczny, przyznacie) scenariusz jest tylko podkładką, aby Billy Tan mógł pomalować akwarelami.

Kości na kartki
Cały nakład ponad 1300-stronnicowego, kosztującego 40 $ tomu zbierającego w sobie wszystkie numery popularnej serii ’Bone’ rozchodzi się na pniu. 5000 wydrukowanych egzemplarzy wystarczyło zaledwie 1/3 chętnych do zakupu. Jeff Smith, autor ’Bone’, nie docenił swoich fanów. Tym, którym nie udało się nabyć tomiszcza pozostaje czekanie aż poprzez dodruk zostaną rozwiązane problemy z niedoborem ’Bone’ na rynku. Czyli do końca sierpnia.

Arkham Asylum
Arkham Asylum
Piętnaście lat w zakładzie dla obłąkanych.
Jest pierwszy kwietnia. W Arkham Asylum, więzieniu dla szaleńców i umysłowo chorych przestępców wybucha bunt – więźniowie mają tylko jedno żądanie – na miejscu pojawić ma się Batman. Tak zaczyna się ’Arkham Asylum’ – niesamowita, pełna psychologicznych gierek i symbolizmu historia o Mrocznym Rycerzu, Jokerze i innych mieszkańcach zakładu. Tej niezwykle pięknie ilustrowanej powieści graficznej stworzonej przez Granta Morrisona (’New X-Men’, ’Animal Man’, ’JLA’) i Dave a McKeana (’Sandman’, ’Cages’, ’Mr Punch’) wybiło właśnie piętnaście lat. Na tą rocznicę DC Comics planuje wznowienie albumu w twardej oprawie i z dodatkami, o jakich fani tej jednej z najbardziej niezwykłych opowieści z obrońcą Gotham tylko marzyli. Między twardymi okładkami ’Arkham Asylum Anniversary Edition’ oprócz oryginalnego komiksu czytelnicy znajdą również pełen scenariusz Morrisona wraz z przypisami autora i jego redaktora (w tej roli – Karen Berger), szkice postaci i wiele innych materiałów dotyczących powstawania tego wiekopomnego albumu.

’Superman: Birthright’ – w tej dwunastoczęściowej maxi-serii jej autorzy (scenarzysta Mark Waid i rysownik Leinil Yu) przedstawiają wczesne dni kariery Supermana – od dzieciństwa spędzonego wraz z Lana Lang i Lexem Luthorem w Smallville, przez pierwsze spotkanie z dziennikarzami Daily Planet (wśród nich Lois Lane, Jimmy Olsen i Perry White). W czasach, gdy w stacjach telewizyjnych co tydzień swoją premierę ma nowy odcinek ’Smallville’ – serialu telewizyjnego o życiu młodego Clarka Kenta, a w komiksach przygody Supermana zaczyna rysować sam Jim Lee, czytelnicy mają okazję poznać początki przyjaźni dwóch postaci, z których każdy odmieni losy świata. Zebrana w jednym tomie cała seria to ponad 300 stron.

Catwoman: When in Rome
Catwoman: When in Rome
Catwoman w Rzymie
Scenarzysta Jeph Loeb i rysownik Tim Sale już od dłuższego czasu zajmują się śledzeniem wczesnych przygód Batmana. Zrobili to z powodzeniem w komiksach: ’Batman: Long Haloween’ oraz ’Batman: Dark Victory’. Tym razem w ’Catwoman: When in Rome’ zabierają oni czytelników w podróż do Włoch. W rolach gościnnych Batman i cała gromadka łotrów z Gotham City. W roli głównej jednak pojawi się Catwoman i jej porachunki ze przestępczą rodziną Falcone. Sześć części w klimatach czarnego kryminału.
Przy okazji premiery nowej serii wydawnictwo planuje wznowienie innej, klasycznej już serii obu autorów, ’Challengers of the Unknown Must Die TPB’.

’Solo’ to nowa antologia z wydawnictwa DC Comics. Akcja opowieści w niej zamieszczanych może rozgrywać się praktycznie wszędzie, występować w nich może praktycznie każdy z mieszkańców świata DC, a jeden punkt wspólny tychże historii to nazwiska – znane nazwiska uznanych twórców komiksowych. W pierwszym numerze jako rysownik pojawi się Tim Sale (’Batman: Dark Haloween’, ’Spider-Man: Blue’). Zilustruje on między innymi swoisty ciąg dalszy do ’Superman For All Seasons’, opowieść o Batmanie i Catwoman (napisana przez autora ’100 Naboi’ – Briana Azzarello) oraz przygodę z Supergirl. W kolejnych numerach ’Solo’ pojawić się mają między innymi Richard Corben, Howard Chaykin i Mike Allred.

Nowy scenariusz George’a Romero.
Nakręcił serię klasycznych horrorów – Night of the Living Dead, Dawn of the Dead i Day of the Dead. George Romero. Teraz zajął się komiksami. W nowej serii – ’Toe Tags Featuring George Romero’ – kultowy scenarzysta i reżyser filmowy przedstawia nową historię – ’The Death of Death’ . Zaczyna się klasycznie – w ciągu jednego dnia świat przewraca się do góry nogami i hordy zombie zaczynają wychodzić na światło dzienne. Od pewnego profesora, jego asystenta i jego dziewczyny zależeć będzie czy odkryją oni tajemnicę pojawienia się nieumarłych oraz tego, czy uda im się ocalić świat. Później ma się rozkręcić. Sześć części.

Elric: The Making of a Sorcerer
Elric: The Making of a Sorcerer
Czytelnicy już w sierpniu 2004 będą mogli poznać początki Elrica – księcia z Melnibone. Scenariuszem zajmie się sam autor książkowych przygód albinosa – Michael Moorcock. Za stronę graficzną odpowiadać będzie Walter Simonson, rysownik, który już współpracował z Moorcockiem przy innej serii z DC Comics – Multiverse. W pierwszej części młody Elric podróżuje we śnie na spotkanie gigantów. ’Elric: The Making of a Sorcerer’ to cztery zeszyty w formacie albumowym; każdy po 48 stron.

’Plastic Man: On the Lam TPB’ to w pełni autorski projekt Kyle a Barkera (autora takich komiksów jak ’I Die at Midnight’, ’The Truth’ czy ’Why I Hate Saturn’). To zebranych w jednym tomie pierwszych sześć części nowego miesięcznika z najbardziej rozciągliwym bohaterem w uniwersum DC. Wraz ze swoim pomocnikiem, Woozym Winksem, pakują się w rozmaite tarapaty, z których jednym ratunkiem mogą okazać się niesamowite możliwości Plastic Mana.

The Little Endless Storybook
The Little Endless Storybook
Jill Thompson po ciepło przyjętej książeczce dla dzieci małych i dużych (’The Little Endless Storybook’) doczekała się wznowienia tejże w ekskluzywnej formie i twardej oprawie. Historyjka o malutkiej Malignie (Delirium), która gdzieś się zagubiła i piesku, poszukującym jej we wszystkich wymiarach należących do innych Nieskończonych doczekała się dodatkowej sekcji w której czytelnicy mogą podziwiać szkice do albumiku oraz rzucić okiem na pierwsze szkice do planowanej na rok 2005 drugiej (po ’Death: At Death s Door’) mangowej adaptacji opowieści o Sandmanie. Jej bohaterami ma być dwóch dwójka martwych chłopców, których poznaliśmy w ’Sandmanie: Porze mgieł’.

John Constantine przeżył w swoim życiu wiele. Randkę z rakiem, spotkanie z czterogłowym kibicem, odsiadkę w więzieniu o zaostrzonym rygorze i prawdopodobnie więcej wypraw do piekła, niż chciałby pamiętać. W jubileuszowym numerze (’Hellblazer’ #200) Constantine stanie przed największym z wyzwań. Życiem rodzinnym. Scenarzysta serii – Mike Carey – zaprosił do współpracy trzech rysowników z przeszłości (Steve Dillon), teraźniejszości (Marcelo Frusin) i przyszłości (Leonardo Manco) serii. W trzech pozornie nie połączonych historiach spotykamy Constantine a żyjącego z miłościami swojego życia. Scenarzysta obiecuje, że stanie się to początkiem najgorszego z dni jakie spędził nasz bohater. A od następnego numeru powitamy kolejnego, stałego, rysownika serii – Leonardo Manco ma już na swoim koncie ilustracje innych komiksów grozy w konkurencyjnym wydawnictwie (Hellstom i Werewolf by Night z Marvel Comics), zapewne i tu pokaże, że potrafi.

The Originals
The Originals
’The Originals’ to gang panujący na ulicach miasta. Szczwani, szybcy i w dodatku nieźle wyglądają. ’The Originals’ to również tytuł najnowszej 160 stronicowej powieści graficznej stworzonej w całości (scenariusz i ilustracje) przez autora ilustracji do ’Strażników’ Alana Moore a – Dave’a Gibbonsa. Zapowiedziany przez Vertigo czarno-biały komiks to historia o dwóch przyjacielach i ich największym pragnieniu – chcą za wszelką cenę dołączyć do wspomnianego gangu. A wraz z członkostwem zyskają dostęp do szybkich maszyn, całonocnych klubów i – w przypadku jednego z nich – wymarzonej dziewczyny. Ale z życiem na pełnych obrotach wiążą się również spore kłopoty a wierność członkom klanu nauczy ich wiele o życiu oraz o tym, że jedyną rzeczą ważniejszą od tego kim są twoi przyjaciele, jest to, kogo twoi przyjaciele nienawidzą.

Po wydrukowaniu wszystkich zeszytów Swamp Thinga napisanych przez Alana Moore’a (zajęło to wydawnictwu sześć ponad dwustustronicowych albumów), wydawnictwo kontynuuje przedruki – na sierpień 2004 zaplanowało ’Swamp Thing: Regenesis TP’. Nowy scenarzysta (i częściowo również rysownik) serii stawia przed potworem z bagien poważny problem – w czasie jego pobytu na innych planetach na Ziemi pojawił się nowy Swamp Thing. Stary musi podjąć niezwykle ważną decyzję, której skutki (historia po raz pierwszy ukazała się pod koniec lat osiemdziesiątych) widoczne są w komiksach z tym bohaterem aż po dziś dzień. 160 stron.
Warto wspomnieć o tym, że w nowym miesięczniku o Swamp Thingu (vol. 4 #7) zaczyna się nowa dwuczęściowa historia rysowana przez Richarda Corbena.

Adam Strange
Adam Strange
Powrót Adama Strange
Andy Diggle scenarzysta wspomnianego przed chwilą miesięcznika rozpoczyna w sierpniu również drugą serię ze starym, dobrze znanym bohaterem od jakiegoś czasu nieobecnym w komiksach firmy. A nawet wielu z nich – bo Adam Strange, bohater popularnych przed komiksów science-fiction, w nowej miniserii dowiaduje się, że Rann – planeta, na której mieszkała jego rodzina, została zniszczona, ziemska policja uważa go za niebezpiecznego dla otoczenia a nadzieja na spokojne, rodzinne życie zaprzepaszczone. Adam Strange wyrusza na kosmiczną wyprawę – napotykając na innych, niegdyś wielkich, kosmicznych bohaterów. Na łamach miniserii spotkamy między innymi bohaterów komiksów ’L.E.G.I.O.N’, ’Omega Men’ i ’Darkstars’. Oraz stawimy czoła zagrożeniu, które może zwiastować nową woję galaktyczną… Osiem zeszytów; rys. Pascal Ferry.

Monty Python kontra Superman
Dawny członek grupy Monty Python, John Cleese, wziął się za pisanie przygód Supermana. Przy współpracy z Kimem ’Howardem’ Johnsonem stworzył on scenariusz do 96 stronicowego albumu (na razie otrzymujemy jedynie kosztowną wersję w twardej oprawie) zatytułowanego ’Superman: True Brit HC’. Historia z cyklu Elseworlds zaczyna się w momencie, gdy w pobliżu pewnej malutkiej (mniejszej nawet od Smallville) wioski w Wielkiej Brytanii ląduje rakieta z niemowlakiem na pokładzie. Para farmerów wychowuje dziecko wpajając mu, żeby przenigdy nie zdradził swoich pozaziemskich możliwości – w końcu nie ma nic gorszego, niż wybijać się z tłumu. Gdy adoptowany syn państwa Clark – Colin Clark – zdecyduje się w końcu wyjechać z wioski, i zostać dziennikarzem w ’Daily Smear’ – największym krajowym brukowcu, zapełniającym swoje łamy, najnowszymi aferami i ’tajemnicami stulecia’ – będzie musiał podjąć pewną ważną decyzję. Bo najprostszym sposobem na zapewnienie sobie tematów do pisma może okazać się ujawnienie swoich możliwości. Tylko co powiedzą sąsiedzi? Rysują John Byrne i Mark Farmer.

Strange
Strange
J. Michael Straczynski (’Rising Stars’, ’Midnight Nation’) i Brandon Peterson (’Mystic’, ’Arcanum’) przedstawiają nowe losy mistrza sztuk mistycznych. W ’Strange’ poznajemy młodego chirurga specjalizującego się w operacjach mózgu, który właśnie staje przed wyzwaniem swojego życia i podróżą, która zmusi go do poszukiwań zarówno wewnątrz własnego serca, jak i w najgłębszych zakamarkach naszego kosmosu.

Jamie Madrox. Właśnie zadźgany nożem wypada z autobusu. Jamie Madrox. Właśnie zakłada agencję detektywistyczną w centrum miasta zamieszkałego przez mutantów. Jamie Madrox. Właśnie oddaje się modłom w świątyni Shaolin. Który z nich jest prawdziwy? A może prawdziwi są oni wszyscy? W roli głównej, jak można by się tego spodziewać, Jamie Madrox, znany polskim czytelnikom jako jeden z niezwykłych mutantów o mocy tworzenia swoich własnych, cielesnych kopii – Multiple Man. Autor scenariusza (i twórca postaci Madroxa) – Peter David – zapowiada również występy gościnne innych postaci z grupy X-Factor. ’Madrox’. Miniseria z Marvel Knights.

Hulk & Thing: Hard Knocks to z pozoru wyglądać może jak kolejna nawalanka między dwoma marvelowskimi gigantami. I faktycznie tak może być. Jednak tym razem ilustrować ma ją Jae Lee (’Inhumans’), a pisać Bruce Jones, długoletni już scenarzysta regularnego miesięcznika z przygodami zielonego giganta. Cztery zeszyty. Oj, polecą drzazgi.

Black Widow
Black Widow
Black Widow (Czarna Wdowa) otrzymuje swoją kolejną serię. Tym razem jej przygody tworzyć będzie para autorów znana już polskim czytelnikom. Scenariusz pisze Richard K. Morgan, autor powieści ’Modyfikowany węgiel’ (wyd. ISA 2003), ilustruje natomiast Bill Sienkiewicz (’Elektra: Assassin’, ’Plastic Forks’). Bohaterką komiksu jest ’stara’ Czarna Wdowa – Natasza Romanowa. Najbardziej śmiertelna agentka w uniwersum Marvela pożegnała się już z akcjami szpiegowskimi. Jednak gdy ktoś próbuje ją zabić, była agentka Związku Radzieckiego trafia na trop międzynarodowych zabójstw, który prowadzi ją z powrotem do Rosji. Rosji, która od jej ostatniej wizyty sporo się zmieniła. Rosji, którą Natasza z trudem rozpoznaje.
Okładki: Greg Land (’Wyprawa’). Sześć zeszytów z możliwością przedłużenia serii.

Nightcrawler
Nightcrawler
Mutantom obrodziło tego roku. Do niezliczonej ilości serii w trzecim kwartale 2004 roku, oprócz wspomnianego Madroxa, dojdą jeszcze kolejne nowe miesięczniki: ’Gambit’ podążać będzie śladami zmutowanego złodziejaszka i awanturnika, zwiedzimy razem z nim mroczne zakątki Nowego Orleanu (autorzy: John Layman i Georges Jeanty).
W ’Jubilee’ zawitamy do Los Angeles. To tam młoda mutantka będzie musiała stanąć twarzą w twarz z nadopiekuńczą ciotką, szkolnymi kłopotami i napalonym przywódcą gangu mutantów (autorzy Robert Kirkman i Derec Donovan).
Nightcrawler, błękitnoskóry teleporter, po tym jak ujawniono jego prawdziwe pochodzenie, miota się między dwoma światami – światem superbohaterów i światem pełnym demonów i potworów. Co wybierze – o tym w kolejnej serii – autorzy to Roberto Aguirre-Sacasa i Darick Robertson.
Mało? To dodajcie jeszcze tytuły, które już się ukazują. ’Rogue’, w którym główna bohaterka odkrywa w końcu mroczną tajemnice swojej rodziny (autorzy zapowiadają klimaty jak z ’Twin Peaks’), epizody z młodzieńczych lat Emmy Frost (byłej przeciwniczki X-Men z ramienia Hellfire Club, po śmierci Jean Grey żyjącej u boku Cyclopsa) oraz przygody zmiennokształtnej Mystique (ta seria powoli dochodzi do drugiego roku wydawania). To wszystko przygody solowe mutantów. O tych grupowych wspomnimy innym razem.

Ultimate Nightmare
Ultimate Nightmare
TYTUŁ NUMERU: Tunguski koszmar
Około godziny 7.00, 30 czerwca 1908 roku niebo nad rosyjską tajgą w okolicach Tunguski przecięła gigantyczna ognista kula, pozostawiając za sobą kilkusetkilometrową smugę dymu. Kilkanaście sekund po przejściu przez atmosferę kula upadła na odludnych terenach bagienno – leśnych. Uderzenie wywołało serię oślepiających błysków, po których pojawił się widoczny z odległości setek kilometrów słup ognia. Wypalone połacie lasów nie były jedyną pamiątką po zderzeniu. Przez jakiś czas po katastrofie w wielu krajach Europy obserwowano niezwykle kolorowe wschody i zachody słońca, nocami niebo było purpurowe…
Dokładnie sto lat później dziwna anomalia zakłóca i niszczy wszystkie światowe systemy komunikacyjne. Miejscem pochodzenia anomalii jest tunguski krater pozostały po zderzeniu z… meteorem? kometą? statkiem kosmicznym? No właśnie… Rząd USA wysyła na miejsce katastrofy grupę Ultimates, która zachowując maksymalne środki ostrożności ma zbadać źródło anomalii. X-Men jako jedyni świadomi wpływu anomalii na telepatów również wysyłają swoich członków na Syberię. Żadna z grup nie wie o udziale w ekspedycji tej drugiej. Co gorsza żadna z grup nie wie, co czeka na nie w tunguskim punkcie Zero…
"Ultimate Nightmare" to nowa pięcioodcinkowa miniseria, która wstrząsnąć ma posadami świata Ultimate. Marvel powierzył ją człowiekowi, który ma niemałe doświadczenie w pisaniu podobnych historii. Warren Ellis to uznany autor serii łączących ambitną rozrywkę ze świeżym podejściem do opisywanych tematów takich jak "Transmetropolitan", "Authority" czy "Planetary". Rysownikiem "Ultimate Nightmare" będzie Trevor Hairsine. Start miniserii został przewidziany na sierpień.

Punisher: Movie Adaptation
Punisher: Movie Adaptation
KINOKOMIKS: The Punisher
Pierwsza połowa 2004 roku to w Marvel Comics czas Punishera. Pojawił się w kinie. Pojawił się też w komiksie. I to w wielu formach.
Pierwsza połowa 2004 roku to w Marvel Comics czas Punishera. Wraz z premierą filmu kinowego do sprzedaży trafiła do komiksowych sklepów trzyczęściowa miniseria autorstwa Petera Milligana do rysunków Pata Olliffe, będąca adaptacją kinowego przeboju z Thomasem Jane, Johnem Travoltą i Rebeccą Romijn-Stamos. Historia Franka Castle, tajnego agenta rządowego, który traci swoją rodzinę w czasie wojny gangów. Owładnięty żądzą zemsty postanawia wydać wojnę mordercom swojej rodziny (i wszelkim innym przestępcom).
Dla tych, którzy ’pierwszy raz’ wydawca przygotował też wersję specjalną: PUNISHER: THE MOVIE TPB. W środku 128 stronicowego albumu czytelnicy znajdą wspomnianą miniserię oraz przedruki zeszytów Punisher vol. 3 #1 (pierwsza historia z Punisherem napisana przez Gartha Ennisa) oraz Amazing Spider-Man #129 (pierwsze pojawienie się Punishera w Universum Marvela).

Wolverine/Punisher
Wolverine/Punisher
Dla fanów starszych opowieści przygotowano ESSENTIAL PUNISHER – ponad 500 stronicowy, czarno-biały album z przedrukiem klasycznych opowieści z lat 1974-1986 z mścicielem z symboliczną czaszką na piersi. To głównie przedruki z miesięczników w których główne role odgrywają Spider-Man, Daredevil i Captain America, znalazło się tam jednak miejsce również na pełną, pierwszą miniserię z Punisherem w roli głównej (autorstwa duetu Steven Grant/Mike Zack).

Dla miłośników nowszych opowieści wydawnictwo przygotowało też sporo atrakcji: Nową opowieść WOLVERINE/PUNISHER serwuje nam w pięcioczęściowej miniserii Peter Milligan i Lee Weeks. Jej akcja dzieje się gdzieś w Południowej Ameryce. Gdzieś w miejscu, które jest rajem dla tych, którzy uciekają przed pałającym chęcią zemsty Punisherem. Kłopot polega na tym, że Castle właśnie dowiedział się o istnieniu tego miejsca. Z tym, że nie wie on jeszcze, że pewien mutant o przydomku Wolverine, jest na jego tropie…

Znacznie krótszą opowieść (tylko 56 stron) przedstawia czytelnikom znany już u nas scenarzysta ’Pielgrzyma’ i ’Kaznodziei’ – Garth Ennis. Ilustrowany przez Richarda Corbena (’Den’, ’Hellblazer: Hard Time’) zeszyt PUNISHER: THE END to historia ostatniego dnia w życiu podstarzałego już żołnierza.

Miesięcznik THE PUNISHER pisany przez wspomnianego już Gartha Ennisa przeniesiony został do linii wydawniczej Marvel MAX. Operacja ta pozwoliła autorowi na dwie rzeczy: po raz kolejny wyzerować licznik (to już piąty miesięcznik z tym tytułem jaki pojawił się z #1 na okładce), a po drugie pisać historie, które nie byłby krępowane przez regulacje głównej linii wydawniczej (teraz znowu może pojawić się ostrzejsze słownictwo i tematy dla starszego czytelnika.) W pierwszej historii (Punisher vol. 5 #1-#6) na horyzoncie pojawia się dawny pomocnik Punishera – Micro. I ma dla starego znajomego propozycję nie do odrzucenia. Wydawnictwo zapowiedziało już edycję albumową tej historii: PUNISHER MAX VOL. 1: IN THE BEGINNING TPB
I to by było na tyle. Dodajmy tylko, że fanów wersji ’Ultimate’ ucieszy być może wieść, że w ULTIMATE SPIDER-MAN #61 (druga część historii zatytułowanej CARNAGE) po raz pierwszy pojawi się Ultimate Punisher.
koniec
30 września 2004
POST.KOM.IX. stworzyli: Tomasz Sidorkiewicz, Tomasz Kontny, Marcin Kuligowski – tytul i forma
Źródła: Newsarama, Comics Continuum

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

11 IV 2024

Wiosna w pełni także na rynku komiksowym. Jest z czego wybierać i aż strach pomyśleć, co będzie się działo w maju.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Post.com.ix #17
— Tomasz Sidorkiewicz

DC Comics w październiku
— Tomasz Sidorkiewicz

Marvel w sierpniu
— Tomasz Sidorkiewicz

DC w sierpniu
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #10
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #9 (2)
— Marcin Nęcek, Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #9 (1)
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #8
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #7
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #6
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Tegoż autora

Bajki z cmentarza
— Tomasz Kontny

Wspomnienia profana, czyli 7. Festiwal Era Nowe Horyzonty z perspektywy żółtodzioba
— Tomasz Kontny

W tym komiksie nie ma nic do czytania!
— Tomasz Kontny

Przeżyyyj to saaam! Przeżyyyj to…
— Tomasz Kontny

Zataczanie koła
— Tomasz Kontny

Czy elektryczne owce marzą o domu?
— Tomasz Kontny

Potrawka z napletka
— Tomasz Sidorkiewicz

Demony nie umierają
— Tomasz Sidorkiewicz

Wilkołaki i Magiczne Rękawice
— Tomasz Sidorkiewicz

Steamfantasy
— Tomasz Sidorkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.