Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Przemysław Truściński

Przemysław Truściński
Przemysław Truściński
ImięPrzemysław
NazwiskoTruściński

Najważniejsza jest symbioza

Esensja.pl
Esensja.pl
Przemysław Truściński
« 1 2 3

Przemysław Truściński

Najważniejsza jest symbioza

Co jest jednak bardzo ważne, większość tych twórców jest faktycznie wyszkolona, są to bardzo dobrzy artyści z dużą wiedzą na temat warsztatu, tego, co chcą robić i jak coś widzą. To też widać na konwentach, gdy co roku na festiwal przychodzą prace stu czy ponad stu twórców. Wiadomo, że statystyka jest taka, że 10 % ma szansę wypłynąć na rynek, ale to i tak dobry wynik.
Czyli Twoim zdaniem wszystko jest na dobrej drodze…?
Tak, trzeba tylko pamiętać, żeby na to wszystko pracować i to wspólnie, bo jeśli nadal będę obserwował jakieś pieprzone animozje pomiędzy środowiskami, twórcami, to jest to tylko okazywanie kretynizmu.
O zinach w Polsce ciężko już mówić, jeśli ukazuje się on w nakładzie 1000, 2000 sztuk z kolorowymi wkładkami. No to już nie są ziny, tu mamy do czynienia z profesjonalnymi wydawnictwami. I dalej ma tak to iść.
Rozmawiając z wieloma twórcami, widzę, że wszyscy mają jakieś plany wydawnicze, i bardzo dobrze. Oczywiście tak jak Witek Tkaczyk na łamach swojego magazynu AQQ, zastanawiam się czy nie zrobi się tego za dużo. Może i będzie za dużo, ale nie ma co rozpieszczać siebie i rynku. Słabsi odpadną, to normalne, tak jest w przyrodzie. Nie zmienimy tego, a co za tym idzie, to coraz większa gonitwa ku coraz lepszym rzeczom. I chyba o to chodzi. Gdziekolwiek się nie obejrzymy wszędzie jest dokładnie ta sama zasada.
A powiedz mi jak myślisz jak serwisy internetowe mogą pomóc komiksowi w Polsce?
To jest element konieczny, od którego nie mamy już ucieczki i nie ma zresztą po co uciekać. Debilizmami są dyskusje czy to dobre, czy to złe. To zmienia po prostu nasze życie. A jak zwykle wszystko zależy od człowieka, jak to interpretuje i jak się w związku z tym zachowuje. A internet, zwłaszcza, jeśli chodzi o twórców, i są na to konkretne dowody, bo w życiu byśmy nie zawędrowali do Malezji, czy krajów orientalnych, czy słynnych Ameryk tak szybko jak właśnie przez internet. I są twórcy, którzy nawet w nie do końca profesjonalny sposób zrobili sobie stronę w internecie i wylądowali na wystawie w Nowym Jorku. To służy świetnie promocji autorów, to jest globalny wynalazek, który ma globalne znaczenie. I tak to się ma dziać, i od tego jesteśmy już uzależnieni. Ja też planuję strony internetowe swoich komiksów.
Widzę bardzo dużo pozytywów związanych z tym genialnym, czy też diabelskim, jak zwał tak zwał, wynalazkiem. Dla mnie internet jest kolejną możliwością na przyszłość. A wy, Esensja, jesteście na to dowodem, że przez internet można docierać bardzo szybko do ludzi, którzy może nie poszliby do tej księgarni, nie zwrócili by uwagi… Trzeba w bardzo profesjonalny sposób docierać do nowych ludzi, którzy może zaczną kupować komiksy. Trzeba im wskazywać twórców, wydawców etc. I wszystko to, co znajdzie się w prasie, musi się znaleźć również w internecie. Ponieważ jest to takie same medium, tak samo ważne, jeśli nawet nie najważniejsze teraz.
A nad czym obecnie pracujesz?
Jako autor komiksów pracuje teraz nad wieloma seriami. Między innymi nad nowelami, na które mam pełno pomysłów. Należy się zastanowić, ile lat będę potrzebował na zrealizowanie ich wszystkich.
Natomiast co jest ważne, i z czym mamy do czynienia nie tylko na rynku komiksów, ale w mediach… Jesteśmy wychowywani na pewnym schemacie serialowym i nie da się od tego uciec. Oczywiście wiemy, jakie mamy seriale, ale są też seriale lepsze, które oglądam i nie będę się tego wstydzić, bo są to dobrze opowiedziane historie. Ale głównie chodzi o pewien schemat twórczy. Jak również pewien schemat społeczny. To jest coś, co odbiorca lubi, ceni. Trzeba sobie wziąć do serca ten schemat i zastanowić się nad nim. I ja się nad tym zastanowiłem i pracuję teraz nad serialami, nad bohaterami, których losy śledzimy na przestrzeni iluś tam stron komiksu. Co tu dużo mówić, wykreowałem postacie, które niektórzy już znają i zmiana, która teraz nastąpi dotyczy scenariuszy, którymi zajmą się teraz Benek Szneider i Jakub Rebelka.
Pracuję też nad historiami do albumów o Noman’ie, ruszamy dalej z produkcją tego, i z tego, co mi Błażej Kronic opowiadał to bardzo apetycznie się to zapowiada.
Mam zamiar dalej rozwijać historię związaną z Łowcą, do scenariusza Tomka Kołodziejczaka, który pracuje nad kolejnymi epizodami, co również zapowiada się ciekawie, a ponieważ postać jest już jakoś wykreowana to myślę, że można już nawet myśleć o albumie.
Rozmawiałem też Piotrem Alchimowiczem na temat scenariusza do nowej postaci, którą wymyśliłem, czyli Industrial Man, też bardzo ostra jazda się kroi. Jest bardzo ciekawy scenariusz.
No i czas wreszcie kończyć pewne epizody związane z Niebajką, co mam nadzieję, nastąpi już na festiwalu w Łodzi w październiku.
Pracuję też nad postaciami do kilku serii stripów, szykują się też - mam nadzieję - kampanie związane z Superhipernescafemenem, ze scenariuszem Rafała Skarżyckiego.
Dalej jakieś reklamy, z których jestem zadowolony. Czyli np. paski z Marianem Kurierem, dotyczące warszawskiej firmy kurierskiej. No i wiele, wiele innych rzeczy, których teraz nawet chyba nie jestem w stanie sobie przypomnieć.
Co najważniejsze, i co chyba wszystkich twórców dotyczy, widać to po tym, co powoli ukazuje się teraz na rynku w Polsce, trzeba kreować konkretne postaci i ich przygody. Trzeba związać czytelnika z nimi, a wtedy - jak choćby na przykładzie Thorgala - wszystko zaczyna się kręcić. Trzeba doprowadzić do sytuacji, nie mówię tu o sobie tylko rzecz jasna, kiedy faktycznie nasi czytelnicy zaczną poszukiwać naszych albumów, bo będą chcieli dalszych przygód. To jest normalne. I tak właśnie ma wyglądać rynek. Oczywiście nie można rezygnować z tego, co dotąd robiliśmy, czyli etapu krótkich form komiksowych, bo to też jest bardzo ważne, przecież ile doskonałych komiksów dzięki temu powstało. I ilu twórców dzięki temu poznaliśmy. Ale teraz kolejnym krokiem jest to, że trzeba tworzyć konkretne postaci. I one się tworzą albo latami albo niektóre z nich teraz właśnie powstają. Latami to choćby Jeż Jerzy, Produkt teraz kreuje kolejne wyraziste postaci na swych stronach, i dla nich właśnie można już kupować pismo. Oby tak dalej…
koniec
« 1 2 3
1 czerwca 2001
W imieniu Esensji rozmawiał Artur Długosz

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Koledzy od komiksów to już by cię gonili z widłami
Tomasz Kołodziejczak

21 III 2024

O albumie "Historia science fiction", polskiej fantastyce i całej reszcie, z Tomaszem Kołodziejczakiem rozmawia Marcin Osuch

więcej »
Jordi Bayarri<br/>Fot. Irene Marsilla, lasprovincias.es

Staram się, żeby to nie były suche, biograficzne fakty
Jordi Bayarri

7 VIII 2023

O pracy nad serią „Najwybitniejsi naukowcy” z Jordim Bayarrim rozmawia Marcin Osuch.

więcej »

Postanowiłem „brać czas”
Zbigniew Kasprzak

29 I 2023

Rozmowa o komiksach i nie tylko, przeprowadzona przez Marcina Osucha i Konrada Wągrowskiego ze Zbigniewem Kasprzakiem. Spotkanie z artystą odbyło się na jesieni zeszłego roku dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Poezja i atmosfera
— Dennis Wojda, Przemysław Truściński, Rafał Gosieniecki

Pasażer
— Przemysław Truściński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.