Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Głośno! w Katowicach

BWA Wrocław
Od 23 sierpnia do 29 września w BWA w Katowicach odbędzie się przegląd sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj pt. „Głośno!”.

BWA Wrocław

Głośno! w Katowicach

Od 23 sierpnia do 29 września w BWA w Katowicach odbędzie się przegląd sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj pt. „Głośno!”.
Kiedy 27 czerwca 1967 roku The Beatles wykonali transmitowaną na cały świat przez satelitę piosenkę All You Need Is Love, rozpoczęła się globalizacja — proces, w którym muzyka i obraz miały swój ogromny udział.
Wystawa Głośno!/Loud! jest przeglądem sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj. Wszystkie filmy łączą muzyczne i dźwiękowe poszukiwania ich twórców. Czasowym punktem wyjścia jest koniec lat 60., kiedy to pojawienie się ruchów awangardowych w muzyce zbiegło się z intensywnym rozwojem techniki rejestracji i przekazywania obrazu. Artyści wizualni szybko zainteresowali się nowymi możliwościami, jakie daje kamera wideo. — Nie tylko jako narzędzia ułatwiającego rejestrację, ale również ingerencję w obraz i jeszcze ściślejszego sprzężenia go z muzyką.
Dodatkowe możliwości przed twórcami wideo otworzyło upowszechnienie się transmisji satelitarnych, pozwalające tworzyć widowiska łączące nie tylko różne dziedziny sztuki, ale także kontynenty. W końcu rewolucja internetowa sprawiła, że wideo stało się najbardziej demokratycznym, bo najłatwiejszym do rozpowszechnienia, środkiem wyrazu.
Na wszystkich tych etapach twórcy sztuki wideo zagłębiali się w fenomen muzyki i dźwięku, lub sięgali po muzykę jako dodatkowe narzędzie ekspresji. W 21 filmach prezentowanych od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA muzyka jest więc przejawem buntu, narzędziem globalnego oddziaływania, rozliczenia z przeszłością albo obszarem artystycznych poszukiwań.
Wystawę budują prace najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo XX wieku: Nam June Paika, Bruce’a Naumana czy Alexandra Klugego oraz — wśród polskich artystów — Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Swoje miejsce mają także twórcy swoimi zainteresowaniami wykraczający poza sferę sztuk wizualnych, tacy jak piosenkarka i kompozytorka Laurie Anderson czy kompozytor John Cage. Klamrą spinającą wystawę jest jedna z ostatnich prac chińskiego artysty Ai Weiwei’a, Ai Weiwei does Gangnam Style będącą z jednej strony ironiczną aluzją do internetowej popkultury, a z drugiej — deklaracją artystycznej wolności artysty, który stał się obiektem ataków władz chińskich.
Wystawę przygotowały Instytucja Kultury Katowice — Miasto Ogrodów i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Współpraca: Instytucja Kultury Ars Cameralis.
Zapraszamy na wernisaż 23 sierpnia o godz. 18.00




koniec
15 sierpnia 2013
BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
tel. 071/790-25-82

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Monika Maurycy, Jest dobrze (fragment), 2024, wyróżnienie w konkursie OKNOPLAST FOR ART

Oknoplast for Art - wystawa pokonkursowa
Mocak

4 VI 2024

Miejsce: Galeria Beta
Data wystawy: 14.06.2024 – 15.09.2024
Wernisaż: 13.06.2024 godz. 18
Artyści: Ewa Bone, Marta Ciołkowska, Ewa Kozubal, Monika Maurycy, Michał Rejner, Vitalii Shupliak
Koordynatorka: Anna Jeznach

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »
Rysunek piórkiem „Plakatowanie wyroków Śmierci”, Mieczysław Wątorski (1903-1979), Kraków 1965, wł. Muzeum Krakowa

Spirala zbrodni w Krakowie
Fabryka Schindlera

28 V 2024

Wystawa czasowa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Czas trwania wystawy: 25.05.2024 - 01.06.2025

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Wrocław
— Zanegować negację we Wrocławiu

BWA Wrocław
— O równości we Wrocławiu

BWA Wrocław
— Wymazywanie. Ćwiczenia z pamięci we Wrocławiu

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.