Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Rękodzieło tureckie w Warszawie

BUW
Już od 28 października, przez 3 dni, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można podziwiać tureckie rękodzieło. Wystawa, która potrwa do 30 października, organizowana jest w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przez Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. To jedna z niewielu okazji, by z bliska przyjrzeć się tureckiej sztuce.

BUW

Rękodzieło tureckie w Warszawie

Już od 28 października, przez 3 dni, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można podziwiać tureckie rękodzieło. Wystawa, która potrwa do 30 października, organizowana jest w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przez Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. To jedna z niewielu okazji, by z bliska przyjrzeć się tureckiej sztuce.
Cztery dziedziny sztuki
W Bibliotece Uniwersyteckiej pojawi się czterech artystów – każdy zaprezentuje inną dziedzinę tureckiego rękodzieła. Odwiedzający będą mieli okazję poznać ebru, czyli sztukę malowania na wodzie, wyroby ze srebra i kamienia oltu (pol. gagat), turecką ceramikę oraz wyroby ze szklanych koralików.
Będą malować na wodzie
Jedną z większych atrakcji będzie pokaz sztuki ebru, czyli metody tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie „wodnych” obrazów polega na odpowiednim nanoszeniu na powierzchnię wody farb w różnych kolorach. W wodzie znajduje się substancja zagęszczająca, uniemożliwiająca farbom opadanie na dno. Następnie artysta, tworząc marmurkowe i faliste kształty, przenosi je na papier, tkaninę lub skórę. Ebru wykorzystywane jest zarówno w kaligrafii, jak i sztuce dekorowania i oprawiania książek. Traktuje się je również jako odrębną dziedzinę sztuki.
Kamień oltu, czyli…?
W Bibliotece Uniwersyteckiej znajdować się będzie również stoisko z wyrobami ze srebra i kamienia oltu – w języku polskim nazywanym gagatem. Kamień oltu jest kamieniem półszlachetnym, głównie wykorzystywanym przy produkcji ozdób dla kobiet oraz tespihów (tureckich odpowiedników różańca). Najpopularniejszy jest kamień koloru czarnego. Od wieków wyroby są wytwarzane ręcznie, przy pomocy podstawowych narzędzi w małych przydomowych, jednoosobowych warsztatach, przechodzących z ojca na syna.
Poznaj Turcję
„Wystawa – pokaz rękodzieła tureckiego” organizowana jest w wyjątkowym dla Polski i Turcji roku. W 2014 roku obchodzimy bowiem 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.
– Polacy są naszymi przyjaciółmi od wielu lat i chcemy im przybliżać kulturę i sztukę Turcji – mówi Kasım Sonkaya, Attaché ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Warszawie. – Zwłaszcza w tym roku, który jest tak ważny dla obu krajów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, do odwiedzenia naszej wystawy. To będzie niezwykły pokaz, w wyjątkowym roku – dodaje Attaché.
Oficjalna inauguracja
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 października o godz. 11:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, przy ulicy Dobrej 56/66. Gościem honorowym otwarcia będzie Jego Ekscelencja Yusuf Ziya Özcan Ambasador Republiki Tureckiej w Polsce.
• • •
Rok 2014 jest szczególny dla Polski i Turcji – przypada rocznica 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych pod hasłem „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.
Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem, sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.
W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.
koniec
26 października 2014
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
00-312 Warszawa, ul. Dobra 56/66
tel. +48 22 552 56 60
fax +48 22 552 56 59
Czynne: Pon-Sob 9-21, Nie 15-20
Wstęp: wolny

Komentarze

27 X 2014   07:59:19

Szkoda, że tylko przez trzy dni; wygląda bardzo ciekawie.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2014-10-28 11:00
Do: 2014-10-30
BUW, Warszawa, Dobra 56/66

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.