Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Objawienie w Wałbrzychu

BWA Wałbrzych - Zamek Książ
Na wystawie w zamku Książ odbędzie się światowa premiera największego dzieła dotychczasowego życia artysty pt. „Ukrzyżowanie”, (obraz o wymiarach 460 x 540 cm), zostaną pokazane również inne nowe obrazy i rysunki pt. „Zbawienie Świata”. Zaprezentowane zostanie dzieło malarskie pt. „Smoleńsk” z roku 2010. Dopełnieniem wystawy będą kultowe obrazy z lat 80 tych – ikony czasów walki o wolność i grafiki cyfrowe z filmu „Apokalipsa część 9 i 16”.

BWA Wałbrzych - Zamek Książ

Objawienie w Wałbrzychu

Na wystawie w zamku Książ odbędzie się światowa premiera największego dzieła dotychczasowego życia artysty pt. „Ukrzyżowanie”, (obraz o wymiarach 460 x 540 cm), zostaną pokazane również inne nowe obrazy i rysunki pt. „Zbawienie Świata”. Zaprezentowane zostanie dzieło malarskie pt. „Smoleńsk” z roku 2010. Dopełnieniem wystawy będą kultowe obrazy z lat 80 tych – ikony czasów walki o wolność i grafiki cyfrowe z filmu „Apokalipsa część 9 i 16”.
Zbigniew Maciej Dowgiałło, Ukrzyżowanie, olej, płótno, 460×540cm, 2012
Zbigniew Maciej Dowgiałło, Ukrzyżowanie, olej, płótno, 460×540cm, 2012
Zbigniew Maciej Dowgiałło, absolwent malarstwa na ASP w Warszawie, w latach osiemdziesiątych był prekursorem i czołowym przedstawicielem Nowego Ekspresjonizmu. Jego obrazy były prezentowane na najważniejszych wystawach tego okresu, między innymi: na wystawie „Co Słychać” w fabryce Norblina oraz „Realizm Radykalny – Abstrakcja Konkretna” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pod koniec lat 80 tych Z. M. Dowgiałło udał się do Nowego Jorku, gdzie kontynuował pracę twórczą, wystawiał i rozwijał nowy kierunek – futuro barok, wykorzystując do tego najnowocześniejsze zdobycze grafiki komputerowej.
Po powrocie do kraju zaprezentował wielkoformatowe obrazy poświęcone wizji świata przyszłości, na największym na świecie pokazie współczesnej sztuki europejskiej „Kunst, Europa” w Bonn oraz na wystawie „Polski szyk”, w warszawskiej Zachęcie w 1991 roku. Wkrótce stał się pionierem grafiki komputerowej i animacji trójwymiarowej. Zdobył Grand Prix na światowej wystawie wielkoformatowej grafiki komputerowej w Reno USA im. Andre Schelenberga (1998r).
Następnie Dowgiałło stworzył film animowany 3D pt „Apokalipsa Część 9 i 16”. Film ten był pokazywany na wielu festiwalach świata, w tym wielokrotnie w USA, zdobył Grand Prix na festiwalu filmowym w Rzymie (2003r). Później tworzył następne filmy i wykładał animację w USA.

Artysta napisał o swoim ostatnim dziele:
„Mój obraz Ukrzyżowanie jest współczesną wersją Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.
W formie artystycznej obraz ten jest kontynuacją i twórczym rozwinięciem dzieł największych mistrzów malarstwa europejskiego od 14 wieku; szczególnie Masaccia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Jacopo Tinoretta, El Grecca, Francisco Goyi, Vincenta Van Gogha, Edvarda Muncha.
Jest on pierwszym od 300 lat tak ogromnym obrazem ukazującym Ukrzyżowanie w czasach nam współczesnych.
Obraz powstał pod wpływem straszliwych przeżyć w 2010 roku na Krakowskim Przedmieściu
w Warszawie, gdzie byłem świadkiem napaści na krzyż i modlących się przy nim (…).
(…)Mój obraz jest połączeniem dokumentu czasu prześladowań chrześcijan w 21 wieku w Polsce oraz symbolicznej wizji w moim stylu malarskim.
Ponieważ obraz ten porusza temat absolutny łączy się duchowo ze wszystkimi prześladowanymi i mordowanymi chrześcijanami na całym świecie w obecnych czasach.
Powrót do sztuki opartej na wartościach duchowych i najwyższej formie artystycznej tworzy całkowicie nową jakość i wyznacza nowy kierunek w sztuce światowej”.
Zbigniew Maciej Dowgiałło
OBJAWIENIE – W APOKALIPTYCZNYCH CZASACH WALKI O WOLNOŚĆ
Wystawa sztuki Zbigniew Macieja Dowgiałło.
Wernisaż 31 stycznia 2015 r.
Wystawa będzie czynna do 15 marca 2015r.
koniec
23 stycznia 2015
BWA Wałbrzych - Zamek Książ
Wałbrzych, zamek Książ, ul. Piastów Śl. 1
tel. 74 665 88 26
Czynne: X-III po-pi 10-15, so-ni 10-16; IV-IX po-pi 10-17, so-ni 10-18

Komentarze

31 III 2016   19:50:55

Facet zerwał się z psychiatryka?

01 IV 2016   12:10:54

Zaciekawiona komentarzem zajrzałam na ogłoszenie i cóż.
Po pierwsze nie rozumiem tej współczesnej maniery (bo to nie dotyczy tylko tego ogłoszenia), że artysta wyjaśnia znaczenie swoich dzieł. Mnie matka zawsze uczyła, że "sztuka winna bronić się sama"

Wątek "straszliwych przeżyć" i "prześladowań" itp. pozostawię bez komentarza, bo nie chcę prowokować dyskusji na ten temat.

Natomiast "najwyższa forma artystyczna" i odwoływanie się do artystów wybitnych... Nie.
Akurat malarstwo religijne ma w Europie wyjątkowo bogatą tradycję i faktycznie powstawały arcydzieła o tej tematyce. A to, no cóż... Choć fakt, ekspresjonizm bywał celowo brzydki i przyznam, wyjąwszy może kilka obrazów, nurt ten zupełnie do mnie nie przemawia.
A tu - twarze rozumiem, że celowo zniekształcone, ale całe tło góry obrazu wygląda, jakby autor nie bardzo miał pomysł, co na niej umieścić. I te kolorowe "kreski" też poniżej.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2015-01-31 16:45
Do: 2015-03-15
BWA Wałbrzych - Zamek Książ, Wałbrzych, Piastów Śląskich 1, Zamek Książ

Najnowsze

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

16 IV 2024

Nati Krawtz – Zwierzę Ci się, kochanie
kuratorka: Elżbieta Nieroba
otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.