Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

Logo teatru
Logo teatru
NazwiskoTeatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
WWW

Niebezpieczne związki mężczyzn na skraju załamania nerwowego

Esensja.pl
Esensja.pl
Nasz magazyn promuje kulturę popularną. Jednak od czasu do czasu na niejednego redaktora przychodzi taka chwila, że zrzuca wymiętą bluzę i wytarte sztruksy, zakłada garnitur i w pełnym rynsztunku udaje się na spotkanie z tzw. „kulturą wysoką”. Na przykład do Miejskiego Teatru im. Witolda Gombrowicza. „Niebezpieczne związki”, „Wariat i zakonnica” oraz „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego” to tylko niektóre propozycje gdyńskiego teatru na listopad. Może warto się wybrać?

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

Niebezpieczne związki mężczyzn na skraju załamania nerwowego

Nasz magazyn promuje kulturę popularną. Jednak od czasu do czasu na niejednego redaktora przychodzi taka chwila, że zrzuca wymiętą bluzę i wytarte sztruksy, zakłada garnitur i w pełnym rynsztunku udaje się na spotkanie z tzw. „kulturą wysoką”. Na przykład do Miejskiego Teatru im. Witolda Gombrowicza. „Niebezpieczne związki”, „Wariat i zakonnica” oraz „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego” to tylko niektóre propozycje gdyńskiego teatru na listopad. Może warto się wybrać?

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

Logo teatru
Logo teatru
NazwiskoTeatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
WWW
Listopadowy repertuar obejmuje siedem spektakli, więc jest w czym wybierać.
Zwolennikom klasyki przypadną do gustu „Wariat i zakonnica”, „Śluby panieńskie” i „Niebezpieczne związki”. Mimo że to tytuły znane, warto powiedzieć o nich więcej.
• • •
„Wariat i zakonnica”
, w reżyserii Jacka Bunscha, to dramat autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ten, kto zetknął się już z twórczością Witkacego będzie wiedział czego się spodziewać. W skrócie:
Rzecz dzieje się w domu wariatów. On, Mieczysław Walpurg, jest poetą – oczywiście demonicznym – albo wariatem – jak kto woli. To zestawienie arcyniebezpieczne. Zabójcze narkotyki, nieprzewidziane morderstwa, śmiercionośna poezja, specyficzni psychiatrzy i piękna zakonnica.
„Wariat i zakonnica” – Stanisław Ignacy Witkiewicz, reżyseria: Jacek Bunsch; 17 (premiera studencka), 18 i 19 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 1 godz. 15 minut, bez przerwy.
• • •
„Śluby panieńskie”
to lekka komedia autorstwa XIX-wiecznego dramatopisarza, Aleksandra Fredry, w reżyserii Doroty Kolak. W przeciwieństwie do dzisiejszych (zwłaszcza polskich) produkcji komediowych, jest naprawdę zabawna. Historia toczy się wokół tytułowych ślubów złożonych przez dwie panny: Klarę i Anielę. Ta pierwsza to prototyp dzisiejszej feministki: jest złośliwa, inteligentna i walczy z ckliwym sentymentalizmem zachwalanym przez Mickiewicza i Słowackiego. O tej drugiej Tadeusz Żeleński-Boy pisał, że to „najbardziej urocze wcielenie ′woli bożej′, jakie kiedykolwiek dreptało na dwóch łapkach w literaturze polskiej” („Obrachunki fredrowskie”). Do tego duetu dochodzi dwóch młodzieńców, zdecydowanych złamać opór dam i pojąć je za żony: przebiegły Gustaw i sentymentalny Albin. Czy ich starania będą skuteczne?
„Śluby panieńskie” – Aleksander Fredro, reżyseria: Dorota Kolak; 14, 15 i 16 listopada, godz. 11.00. Spektakl trwa 2 godziny 40 minut, z jedną przerwą.
• • •
„Niebezpieczne związki”
to już klasyka gatunku. Z pewnością wielu esensyjnych czytelników kojarzy znakomity dramat kostiumowy z Glenn Close, Johnem Malkovichem i Michelle Pfeiffer w rolach głównych. Na podstawie sztuki Christophera Hamptona, Jacek Bunsch wyreżyserował jego wersję teatralną. Będzie tu miłość, pożądanie, intryga i tajemnica. Piękne kobiety, fascynujący mężczyzna, tajna korespondencja i zakład… o prawie najwyższą stawkę…
Ta, należąca już dziś do kanonu klasyki literatury, historia porusza kwestie najważniejsze, stawia pytania o granice wolności, o ponadczasowy konflikt między rozumem i sercem, ale i między kobietą i mężczyzną…
„Niebezpieczne związki” – Christopher Hampton, reżyseria: Jacek Bunsch; 23, 24, 25 i 26 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 2 godziny, z jedną przerwą.
• • •
Miłośnikom teatru bardziej współczesnego z pewnością przypadną do gustu „Piaf”, „Związek otwarty”, „Kontrabasista” oraz „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego”.
Piosenki Edith Piaf, zwanej pieszczotliwie „wróbelkiem”, doczekały się już wielu interpretacji. Jedna z ostatnich – i niezbyt udanych – należy do włoskiej piosenkarki ukrywającej się pod pseudonimem In-Grid. Ponieważ „Milord” w wykonaniu rzeczonej artystki potrafi do cna obrzydzić piosenkę francuską, warto wyłączyć radio i wybrać się do teatru. „Piaf”, w reżyserii Jana Szurmieja, swój sukces zawdzięcza odtwórczyni roli głównej – Dorocie Lulce. Nawet recenzenci „Gazety Wyborczej”, którzy niechętnie obdarzają swoimi łaskami, pisali: Dorota Lulka, tytułowa Edith Piaf, jest niekwestionowaną królową przedstawienia. Na „Piaf” warto wybrać się właśnie dla odtwórczyni głównej roli.
„Piaf” – Pam Gems, inscenizacja, reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej; 9 i 10 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 2 godziny 30 minut, z jedną przerwą.
• • •
„Związek otwarty”
(Dario Fo, Franca Rame, reżyseria Tomasz Man) intryguje już samym tytułem. Jeśli tytuł to za mało, z pewnością zachęci was opis spektaklu: znakomita komedia, brawurowa akcja! Oto znudzone sobą przechodzące kryzys małżeństwo zaczyna prowadzić grę. Ona, chcąc zwrócić na siebie jego uwagę, wielokrotnie próbuje popełnić samobójstwo – co nigdy nie dochodzi do skutku. On nieustannie romansuje, na co zresztą też nie ma dowodów. W końcu on proponuje jej tytułowy „związek otwarty”. Ona przystaje na tę propozycję. Tego on nie przewidział…
„Związek otwarty” – Dario Fo, Franca Rame, reżyseria: Tomasz Man; 7 i 8 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 1 godzinę 15 minut, bez przerwy.
• • •
„Kontrabasista”
Patricka Süskinda, w reżyserii Jacka Bunscha to tylko pozornie opowieść o muzyku zasiadającym w ostatnim rzędzie orkiestry symfonicznej. Pozornie, bo naprawdę to historia o człowieku wrażliwym, o jego rozpaczliwej samotności i bezsilności. Historia trochę śmieszna, trochę smutna, trochę zwykła.
Jako kontrabasista – znakomity Dariusz Siastacz znany z roli tytułowej w musicalu „Zorba”. Jak donosi prasa, aktor za solówkę na kontrabasie dostał gromkie brawa, a po przedstawieniu publiczność nie dała mu zejść ze sceny. Po prostu właściwy człowiek na właściwym miejscu.
„Kontrabasista” – Patrick Süskind, opracowanie reżyserskie: Jacek Bunsch; 21 i 22 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 1 godzinę 30 minut, bez przerwy.
• • •
Ostatnią listopadową propozycją są „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego”, spektakl autorstwa Anny Burzyńskiej, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. Wbrew pesymizmowi bijącemu z tytułu, rzecz będzie śmieszna: Uwaga! Niebezpieczeństwo! Śmiech i łzy, z przewagą śmiechu, albo i łez…to zależy dla kogo…
Najnowsza tragikomedia Anny Burzyńskiej, a w niej czterech mężczyzn zdrowych, bez problemów i większych nałogów, o ustabilizowanej pozycji zawodowej i towarzyskiej, o ugruntowanych poglądach. Łączy ich wszystko: zainteresowania, przekonania, kobieta. Prawdziwa męska przyjaźń. Oto: Art, Mateo, Aleks i Kris – mężczyźni na skraju załamania nerwowego i Monika – kobieta ich życia i … śmierci.
„Mężczyźni na skraju załamania nerwowego” – Anna Burzyńska, reżyseria: Piotr Łazarkiewicz; 4 i 5 listopada, godz. 19.00. Spektakl trwa 1 godzinę 40 minut, bez przerwy.
Ponadto Jazz Cafe Scena w Teatrze Miejskim zaprasza na jazzowe poniedziałki zawsze o 19.00, w każdy piątek po spektaklu – koncert.
koniec
30 października 2006
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26
81-381 Gdynia
tel./fax +48 58 661 71 23
tel. +48 58 620 88 01

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.